Léčivé prameny z roku 1700 za 180 milionů korun. Kousek od švédského Stockholmu se prodává unikátní lázeňská vesnice

Michal MarekMichal Marek

satra_brunn2-min

Foto: Christie’s

Celá švédská vesnice je nabízena za přibližně 180 milionů korun

0Zobrazit komentáře

Realitní trh je jednou z těch oblastí hospodářství, kterou pandemie koronaviru zasáhla velmi znatelně. Život se ale samozřejmě plně nezastavil ani v této oblasti a ze Švédska nyní přichází zajímavá zpráva – zhruba 100 kilometrů od Stockholmu je nově na prodej celá historická vesnice, která vychází na 70 milionů švédských korun, čili zhruba 180 milionů korun českých.

Pokud člověk přemýšlí o realitní investici a byt či dům je mu málo, může jít o zajímavou příležitost. O to víc, když nejde o lecjakou, obyčejnou vesnici, nýbrž lázeňskou obec Sätra Brunn, která se pyšní léčivými prameny i 300 let starými domy, jež se dnes dají bez nadsázky považovat za unikátní kulturní památky.

Historie vesnice sahá až do roku 1700, kdy v jejím místě doktor Samuel Skragge objevil přírodní pramen a postupně tam vybudoval lázeňský „komplex“ sestávající ze zřídla, nemocnice, kostela i obytných domů. Prameny s potenciálně léčivým účinkem se v té době těšily velké popularitě a zvěsti o léčivosti pramene v Sätra Brunn rychle přilákaly zástupce švédské smetánky, aby si tam postavili svá letní sídla.

satra_brunn4x

Foto: Christie’s

Lázeňský komplex

Skragge návštěvníky lázní nabádal, aby vodu, která dle něho měla léčivé účinky, pili, koupali se v ní a chodili na ozdravné procházky do okolních lesů. Tyto procedury měly napomáhat především duševnímu zdraví návštěvníků a již od této doby je tedy Sätra Brunn prakticky lázeňským resortem.

Ve čtyřicátých letech 18. století byly domy i pozemky koupeny biskupem z města Västerås, který o pár let později vše přenechal Uppsalské univerzitě. Ve vlastnictví jedné z nejprestižnějších skandinávských škol byly lázně až do roku 2002, kdy je koupila skupina šestnácti místních podnikatelů.

Vedle lázní i pivovar

Noví majitelé měli za cíl zachovat této unikátní vesnici její historickou podobu a nechat ji dále vzkvétat coby lázeňský objekt a místo pro pořádání všemožných kulturních akcí. Součástí vesnice je i stáčírna minerálních vod, přičemž místní pramen má jako jeden z pouhých sedmi pramenů v celém Švédsku certifikát potvrzující tu nejvyšší čistotu vodu. Nechybí ani pivovar a vyrábí se tam i místní šampaňské.

Celá vesnice o rozloze 24 hektarů, ke které patří ještě přes 30 hektarů okolních pozemků a samozřejmě také všechny zmíněné lázeňské objekty, je ale nyní na prodej. Aktuální majitelé chtějí lázně Sätra Brunn po necelých dvou dekádách předat dál a na realitním trhu se tedy objevila vskutku velmi neobvyklá nabídka.

satra_brunn6x

Foto: Christie’s

Úchvatné historické budovy nyní slouží jako ubytovací zařízení

satra_brunn5

Foto: Christie’s

Kostel z 19. století se zvonicí

Součástí vesnice je dnes na 70 budov, mezi nimiž je kromě lázní také hotel či kostel, jenž je populárním místem pro konání svateb. K nalezení je i historická budova ze 17. století, která je aktuálně používána jako kavárna, bleší trh a výstavní prostor. Řada historických budov, jež dnes slouží jako ubytovací zařízení, byly původními majiteli v minulosti věnovány obci a dodnes na počest nesou jejich jména.

Realitní agent z kanceláře Christie’s International Real Estate, který dostal prodej na starosti, uvádí, že je celá vesnice registrována jako společnost s ručením omezeným. Pokud jde tedy o prodej, nic nebrání ani předání nemovitostí zahraničním zájemcům.

crew-dragon3

Přečtěte si takéPrvní astronauti v lodi SpaceX úspěšně dorazili k Mezinárodní vesmírné stanici. Vyzkoušejte si, jaký manévr museli provéstPrvní astronauti v lodi SpaceX úspěšně dorazili k Mezinárodní vesmírné stanici. Vyzkoušejte si, jaký manévr museli provést

Pro lidi z celého světa se tedy otevřela potenciálně velmi zajímavá investiční příležitost. Vesnice je totiž skutečně zajímavou historickou památkou a zároveň dosud ve větší míře neobjeveným rekreačním resortem s vysokým komerčním potenciálem. Lze tedy očekávat, že se prodá za víc než zmíněných 70 milionů švédských korun.

satra_brunn8

Foto: Christie’s International Real Estate

Lázně mají vysoký komerční potenciál

satra_brunn3

Foto: Christie’s

Část lázeňské vesnice

satra_brunn1x

Foto: Christie’s

Lázeňský komplex dnes

Diskuze (0)

Novinka

Anonym