LEGO Pán prstenů se vrací. Ve velkolepé stavebnici Roklinky je Společenstvo, Bilbo i skrytý Sauron
Novinka s více než šesti tisíci kostičkami obsahuje spoustu detailů pro milovníky knih J. R. R. Tolkiena i jejich filmových adaptací.
Je to sídlo Elronda Půlelfa. Elfové jí říkají Imladris, přezdívá se jí též Poslední domácký dům východně od moře. Vychovali zde Aragorna, budoucího krále Gondoru i Arnoru. Zastavil se tu Bilbo Pytlík na své cestě, během níž získal Prsten moci, a strávil zde i své poslední roky ve Středozemi. Především se zde však zformovalo Společenstvo prstenu, které doprovázelo Froda Pytlíka na jeho pouti. A teď si Roklinku postavíte z kostek LEGO.
Elfí sídlo ve Středozemi z představivosti a pera spisovatele J. R. R. Tolkiena ohlašuje velký návrat slavné dánské značky do světa Pána prstenů. Naposledy LEGO vydalo stavebnici na motivy milovaných fantasy knih, respektive jejich filmových adaptací od Petera Jacksona v roce 2013, ačkoliv následně představilo i produkty na motivy filmového Hobita. Jednou z posledních sad z Pána prstenů přitom byl právě malý kousek Roklinky se čtveřicí figurek. Nová sada je však mnohem velkolepější než 243 kostek deset let starého setu.
Stavebnice nazvaná prostě Pán prstenů: Roklinka obsahuje 6 167 kostek, z nichž hračičkové postaví nejen napodobeninu místa, kde se sešla Elrondova rada, jež rozhodovala o osudu Prstenu. Navíc vytvoří i dům s pracovnou pána Roklinky a ložnicí, v níž se Frodo zotavoval po strastiplném setkání s přisluhovači temného pána Saurona. Součástí stavebnice je i elfí věž se sochami dávných válečníků a altánek s kovárnou mezi stromy, jež jsou oddělené od hlavní budovy elegantním můstkem.
Listoví stromů i střecha Elrondova domu hrají podzimními barvami, interiér budovy navíc zdobí detaily, které budou tolkienovským nadšencům dobře známé. Třeba zlomený meč Narsil, jenž byl znovu zkut coby Andúril. Anebo Žihadlo, kterým se Bilbo oháněl v Hobitovi. Případně obraz s výjevem z dávných dob Středozemě, kdy se svobodné národy společně postavily zlu z Mordoru – a kdy Isildur získal Sauronův Prsten. Bystré oko samozřejmě spatří i právě ten.
„Víme o tom, že spousta našich fanoušků na takovou stavebnici čekala opravdu dlouho. Ale skvělé LEGO nikdy není pozdě. Ani moc brzo. Přichází tehdy, kdy chce,“ prohlásil designér Mike Psaiki s použitím dobře známých slov čaroděje Gandalfa. „Chtěli jsme vytvořit něco opravdu mimořádného a s co nejvíce detaily. Aby si fanoušci mohli užít oblíbené scény v LEGO podobě nebo si vystavili Elrondovo sídlo. Z výsledku jsme opravdu nadšení,“ dodal.
Zopakovat okamžiky z knížek či filmů samozřejmě pomůžou figurky známých hrdinů. Plastovou Roklinku obývá hned patnáct postaviček, kromě Elronda nemůže chybět žádný z devíti členů Společenstva – hobit Frodo, jeho pobočník Sam i přátelé Smíšek a Pipin, elf Legolas a trpaslík Gimli, bojovník Boromir, hraničář Aragorn a kouzelník Gandalf. Ty doplňuje Elrondova dcera Arwen, Frodův strýček Bilbo, trpaslík Glóin a figurky dvou elfů, kteří pomohli vykovat Andúril.
Novinka dorazí na e-shop LEGO již zakrátko, objednat si svou vlastní Roklinku budete moci už 8. března. Hotová stavebnice má rozměry pětasedmdesát krát padesát centimetrů s výškou čtyřiceti centimetrů, lze ji nicméně rozdělit na tři části. Nejnovější a nejvelkolepější spojení LEGO a světa J. R. R. Tolkiena vyjde zájemce na na 12 699 korun.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPro příznivce fantastiky a stavebnic LEGO je to mimochodem v krátké době už druhá nesmírně příznivá zpráva. Dánská společnost nedávno s tvůrci Dungeons & Dragons vyhlásila vítěze soutěže o fanouškovský návrh stavebnice na motivy této oblíbené stolní hry na hrdiny. Kostičkového zpracování se tak dočká fantasy hrad plný pastí i pokladů i s družinou hrdinů.
A když je řeč o fantastických dílech, nelze nevzpomenout dřívější počin, který Roklinku přetvořil do plastové podoby. Dvojice stavitelů z řad dospělých fandů LEGO Alice Finchová a předloni zesnulý David Frank už před deseti lety vytvořila megalomanskou kopii elfího údolí ze zhruba 200 tisíc kostek. Alice se mimochodem v minulosti blýskla ještě rozsáhlejší stavbou Bradavické školy čar a kouzel z Harryho Pottera.
Oficiální sběratelské sady LEGO se nicméně kromě popkulturních fenoménů jako Pán prstenů a Hobit zaměřují i na skutečné stavby. Nedávno tak dánská společnost představila například model Eiffelovy věže s rekordní výškou. Ta se spolu s dalšími stavebnicemi vyrábí v Česku. LEGO má totiž nedaleko Kladna jednu ze svých továren, kterou jsme nedávno navštívili.