Postavte si nezapomenutelnou ikonu Paříže. LEGO uvádí repliku Eiffelovy věže s rekordní výškou

Nový architektonický skvost z kostiček měří na výšku metr a půl. Žádný vyšší model LEGO dosud nenabídlo. Je ale vykoupen cenou.

Filip HouskaFilip Houska

eiffelova_vez_1x

Foto: LEGO

Nejvyšší model, který kdy LEGO nabídlo. To je jeho nová Eiffelova věž

0Zobrazit komentáře

Jakmile stojíte přímo pod Eiffelovou věží a díváte se vzhůru, uhrane vás svou velikostí a majestátností. Teď se sice budete dívat o poznání níže, ale i tak vycítíte, že z ní dýchá něco výjimečného. LEGO jedno z nejvýraznějších architektonických stavení světa představuje v nové stavebnici, která nabídne tolik kostiček, že ikonu celé Francie zvěční v metr a půl vysokém modelu. Tak velký set LEGO ještě nikdy nenabídlo.

LEGO má k architektonickým stavebnicím celkem blízko. Nejen, že nabízí panoramatické sety zásadních památek a stavení napříč světovými městy (od New Yorku přes Londýn až po třeba Tokio), ale také se soustředí na vymýšlení podstatně větších – a dražších – objektů, které ve svých skutečných velikostech lákají davy turistů. A replika Eiffelovy věže do této kategorie pochopitelně spadá.

Architektonický středobod francouzské Paříže z barevných dílků má snad všechno, co jeho fanoušci potřebují ke spokojenosti. Tím hlavním je ale výška Eiffelovy věže, která dosahuje 149 centimetrů. Pokud tedy máte děti, které čerstvě nastoupily na druhý stupeň základní školy, je dost možné, že bude podobně vysoká jako ony. LEGO uvádí, že jde o jeho vůbec nejvyšší stavebnici.

„Chtěli jsme najít dokonalé vyjádření pro mistrovské technické a architektonické dílo, kterým Eiffelova věž je. Dodržovali jsme konstrukční principy původní věže tak přesně, jak to systém LEGO umožňoval,“ říká designér nového setu Rok Žgalin Kobe a odkazuje především na fakt, že se věž skládá ze čtyř základních částí, které se staví na sebe – ostatně podobně jako originál v Paříži.

Opravdová Eiffelova věž, na které se začalo pracovat začátkem roku 1887, se totiž stavěla na etapy – nejprve byly vybudovány základy, poté první plošina, následně druhá plošina a pak druhé patro. Něco takového zprostředkovává i nová stavebnice, byť samozřejmě ve velmi zjednodušené podobě. I tak má ale set deset tisíc kostiček, takže o zábavu bude na pár hodin určitě postaráno.

A jak už u modelů této tradiční dánské firmy bývá zvykem, design věže zachází do těch nejmenších detailů včetně oblouků, podpěr, příčných výztuh a zábradlí. Nechybí ani vyhlídkové plošiny a výtahy, přičemž se pod metr a půl vysokým stavením ukrývají i pařížské lampy, lavičky, stromy a keře. Cena za stavebnici vychází na 16 499 korun a dostupná bude již 25. listopadu.

Pro LEGO nicméně nejde o jediný, takto velký architektonický model, který ve své nabídce skrývá. Typickým příkladem je replika Kolosea v italském Římě, která se skládá z 9 036 dílků – a před příchodem Eiffelovy věže a Titanicu patřila mezi modely, které čítají nejvíce kostiček. Nejvíce jich má ovšem mapa světa, a to okolo 11 600. Ta se ale nepočítá, protože nejde o stavebnici v pravém slova smyslu.

lego_1-1

Foto: LEGO

Eiffelova věž se skládá ze čtyřech hlavních částí – podobně jako originál v Paříži

10307_lifestyle_18

Foto: LEGO

Eiffelova věž není úplně vhodná na poličku – spíš na stůl nebo podlahu