LEGO slaví 50 let od prvního výstupu na Měsíc přesnou replikou lunárního modulu Apollo 11

Filip HouskaFilip Houska

lego-apollo-11-top

LEGO Apollo 11

0Zobrazit komentáře

„Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Právě tato legendární věta zazněla z úst astronauta Neila Armstronga, který jako první člověk vystoupil 21. července 1969 na povrch Měsíce a naprosto změnil dějiny amerického kosmického programu. Zcela pochopitelně se tento milník neustále připomíná, o to víc, když se blíží jeho 50. výročí. Na něj nově reaguje i kultovní dánská firma LEGO, která na počest tohoto úspěchu vyrukovala s originální stavebnicí.

Sada Lego Creator Expert s označením 10266  se skládá primárně z lunárního modulu Eagle, který byl v rámci programu Apollo 11 na oběžnou dráhu Měsíce spolu s velitelskou lodí vyslán, aby následně úspěšně přistál na povrch a byl schopen po expedici pohotově vzlétnout zpět. Jak má LEGO v povaze, i tento set je propracovaný do posledních detailů, na kterých s designérem Larsem Joem spolupracovala i samotná NASA, jež kosmické programy Apollo v letech 1961 až 1972 provozovala.

lego-apollo-11_3

Důraz se kladl především na co nejvěrohodnější napodobení skutečného modulu. Vrchní část slouží jako kabina, která zároveň zajišťuje ubytování a kontrolní centrum pro přítomné astronauty, přičemž spodní segment replikuje přistávací a vzletový stupeň se čtveřicí podpěr ve zlatých barvách. Součástí pak je i otevírací kamera, poklopy, žebřík a motivy Spojených států amerických, které se ve formě vlajky a nápisu vyskytují přímo na modulu.

lego-apollo-110

LEGO nicméně nezůstalo jen u samotného lunárního modulu s rozměry 20 na 22 na 20 centimetrů. Set obohatilo také o postavičky Neila Armstronga a kolegy Buzze Aldrina ve skafandrech včetně stožárové vlajky, kterou je možné zapíchnout do modelu měsíčního povrchu s kráterem a stopami. Nechybí ani památeční cedule Apollo 11. Celý set pak nabízí přesně 1 087 dílků a do prodeje se za cenu 2 299 korun dostane už zítra (1. června) na oficiálním e-shopu LEGO.

LEGO má oslavy v oblibě

Obecně se ví, že LEGO často navrhuje skutečně zajímavé sety, které se inspirují od reálných událostí, existujících modelů (například supersportovních aut, což je hlavní doména kreativců z kladenské továrny) nebo dokonce i seriálů. Není tomu tak dávno, co na trh uvedlo stavebnici na motivy seriálového hitu Stranger Things, která je oboustranná a chytrým způsobem napodobuje svět Upside Down.

lego-stranger-things-upside-down

LEGO Stranger Things

Foto: LEGO

Diskuze (0)

Novinka

Anonym