LEGO spojilo síly s Dungeons & Dragons. Slavnou hru na hrdiny si zahrajete přímo v nové stavebnici
Plastové jeskyně a plastoví draci čekají na plastové dobrodruhy. A fanoušci se dočkají fantastického hradu pro napínavá dobrodružství.
Jedna z nejhravějších společností světa se spojila s jednou z nejslavnějších her. Dánské kostičky LEGO závěrem loňského roku vyhlásily spolu s firmou Wizards of the Coast, vydavatelem Dungeons & Dragons, designérskou soutěž o stavebnici na motivy právě této světově nejpopulárnější hry na hrdiny. Ze stovek účastníků nyní vzešel jediný šampion, který se dočká oficiálního vydání a jenž ve svém díle spojuje to nejlepší z obou světů – plastovou kreativitu a fantastická dobrodružství.
Dungeons & Dragons vyšly v roce 1974 a od té doby platí za jedničku mezi hrami na hrdiny, jinak také hrami na hraní rolí. Hráči v nich společně vypráví příběh – často zasazený do fantastického světa kouzelníků, draků a hrdinů – a pomocí pravidel vyhodnocují, jestli se jim popisované akce povedly. Při příležitosti blížícího se padesátého výročí hry, která inspirovala bezpočet papírových i digitálních následovníků (třeba devadesátkové české Dračí doupě nebo moderní Jeskyně a draky), se nyní její dobrodružství podívají i do plastového světa LEGO.
V rámci soutěže LEGO Ideas pořádané ve spolupráci s vydavateli D&D ze společnosti Wizards of the Coast hledalo LEGO nejpovedenější návrh stavebnice na motivy slavné hry na hrdiny. Ze šesti set přihlášených soutěžících nyní porota složená ze zástupců obou firem, které pomohlo veřejné hlasování fanoušků, vybrala vítěze. Se stavebnicí dračí tvrze zvítězil nizozemský stavitel Lucas Bolt vystupující v obrovsky početné komunitě AFOL – adult fans of LEGO, tedy dospělých fanoušků LEGO – pod přezdívkou BoltBuilds.
Stavebnice prozatím nesoucí název Dragon’s Keep: Journey’s End se stejně jako vítězové podobných soutěží a fanouškovských hlasování v budoucnu dočká (tedy poté, co ještě projde rukama profesionálních designérů) oficiálního uvedení na trh. Kromě toho na jejího tvůrce čeká jedno procento z prodejů, deset autorských krabic, uvedení autorství v oficiálních materiálech a také dárkový balíček od Wizards of the Coast. Bolt si tak s přáteli bude nejspíš moci zahrát D&D se vším všudy. A ještě navíc přímo se svou stavebnicí.
Vítězný hrad totiž bude nejen pěkný sběratelský předmět, ale může posloužit i jako bojiště. Výhoda her na hrdiny totiž sice spočívá v tom, že ke hraní stačí jen představivost a pár přátel (a obvykle také tužka, papír a kostky), jenže co naplat, člověk je tvor vizuální. A tak tvůrci D&D i dalších hrdinských her počítají s tím, že si lidé ke hraní pořídí i figurky, veškeré dění ze svých myslí přenesou na hrací plány a jejich stoly pokryjí do detailu vyvedené mapy. Někteří hráči, kterým se nechce pouštět do modelařiny, si občas pomáhají právě figurkami a kostkami LEGO.
A k použití stavebnice coby hracího plánu pro D&D svádí i sám autor. „Odvážíte se vstoupit do hlubin a čelit nástrahám a příšerám, které na vás čekají?“ ptá se v popisu svého díla a přidává i výpis jeho částí – čarodějné věže, hospody, podzemí a kobky. V chodbách mezi nimi mají být dveře, jejichž polohu lze upravit a vytvořit tím různé cesty, kterými se může vydat šestice hrdinů. Také ti by měli být součástí setu o téměř třech tisících dílků, hradní věž pak drží ve spárech zelený drak, v jeskyni zase čeká okatá zrůda zvaná beholder neboli zřící.