Lékárna.cz překvapila rychlým růstem a v Česku začíná dohánět konkurenci. Letos útočí na miliardu korun

Peter BrejčákPeter Brejčák

finsterle-lekarna-czInsider

Foto: Lékárna.cz

Vladimír Finsterle, zakadatel a majitel Lékárna.cz

0Zobrazit komentáře

Internetová Lékárna.cz na trhu funguje již dvacet let a v rámci České republiky a Slovenska je pořád jediným online prodejcem bez zázemí kamenných lékáren, které mají například konkurenční Pilulka.cz nebo Dr. Max. V rámci tuzemské top trojky online lékárenského trhu Lékárna.cz většinou stála v pozadí, desetimilionové investice posledních let se ji však začínají vyplácet a konkurenci dohání rychlým tempem.

Zatímco obraty české e-commerce loni rostly o 15 procent a jednička trhu Pilulka.cz zaznamenala navýšení tržeb o 24 procent, Lékárna.cz dosáhla podle publikovaných výsledků na meziroční růst tržeb ve výši 39 procent. Díky tomu v roce 2019 vyrostl její obrat na 690 milionů korun, což je o něco více než výsledek e-shopu lékárenské sítě Dr. Max rok předtím.

Jak Lékárna.cz prozradila pro CzechCrunch, letos očekává tržby na úrovni jedné miliardy korun. Tím by překonala loňské výsledky Pilulky, která v čistě zásilkovém prodeji (bez rezervací a osobních odběrů v lékárnách učiněných online) dosáhla tržeb 900 milionů korun. Na rozdíl od Lékárny.cz působí vedle Česka a Slovenska také v Rumunsku.

Čtyři roky investic

Poslední roky přitom Lékárna meziročně rostla jen přibližně desetiprocentním tempem, během čtyř let však do stabilizace platformy, rozvoje webu či modernizace logistiky a distribuce vložila přes 100 milionů korun a tyto investice teď přináší své ovoce.

finsterle-lekarna-cz2

Foto: Lékárna.cz

Vladimír Finsterle, zakladatel a vlastník Lékárna.cz

„Lékárna.cz dnes generuje reálný profit, hubené roky jsme překonali bez cizí pomoci. Jsme stále česká firma se sídlem v Chrudimi. A jako lékárník ji rozvíjím tak, aby lidem pomohla s prevencí, diagnostikou i léčbou, ale i odbornou radou a lidským přístupem,“ říká PharmDr. Vladimír Finsterle, který ryze internetovou lékárnu založil před 20 lety a stále je jejím jediným vlastníkem.

„Poslední míle je základním kamenem úspěchu.“

Během loňského roku Lékárna.cz, sídlící v Chrudimi a zaměstnávající 63 kmenových lidí, vyřídila v průměru 2 500 objednávek denně a zaznamenala jen dvě desetiny procenta reklamací.

„Poslední míle nákupního procesu – aby objednávka dorazila zákazníkovi rychle a byla bezpečně zabalená – je základním kamenem úspěchu našeho výhradně online obchodu. Jsme silně závislí na kvalitě, a hlavně rychlosti navazujících doručovacích služeb,“ komentuje Karel Klodner, výkonný ředitel Lékárna.cz.

lekarna-cz

Foto: Lékárna.cz

Zásilky Lékárna.cz

„Loňské Vánoce ukázaly významné kvalitativní posuny. K tomu jsme také rozšířili tradičně silnou nabídku s léčebnými přípravky o produkty související s prevencí a diagnostikou. Chceme být pro naše zákazníky centrem pro zdraví, aby mohli žít tak, jak je baví,“ popisuje Klodner s tím, že tempo růstu firmy nezpomaluje a letošní lednové tržby významně předstihly vánoční tržby z prosince 2019.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

E-shop klade důraz i na zákaznickou péči, třetím rokem výrazně investuje také do provozu online poradny s lékárníky. „Poskytujeme poradenské služby v minimálně stejné kvalitě jako kamenné lékárny. Zákazníkům a pacientům je k dispozici desítka lékárníků s dlouholetou praxí za tárou, zdůrazňuje Klodner.

Nejstarší zaměstnanec Applu. Spoluzakladatel Steve Wozniak je pořád na výplatní pásce, týdně pobírá 50 dolarů

Michal MarekMichal Marek

Steve Wozniak

0Zobrazit komentáře

S Applem a jeho úspěchy je dlouhodobě spojován především Steve Jobs, který firmu vedl – s krátkou přestávkou – až do své smrti v roce 2011. Jobs byl vizionář, cílevědomý „krutovládce“ s až pedantským smyslem pro detail a také velmi schopný „marketér“. Na úspěchu Applu má ale lví podíl také spoluzakladatel firmy Steve Wozniak.

Zajímavou zprávou je, že Apple na svého otce (spolu)zakladatele dodnes nezapomněl – Wozniak je formálně stále zaměstnancem firmy a každý týden pobírá symbolickou mzdu.

Wozniak, který letos oslaví 70. narozeniny, založil Apple spolu s Jobsem roce 1976. Již před založením Applu Wozniak pracoval ve firmě Hewlett-Packard, kde navrhoval kalkulátory, a po založení vlastní počítačové firmy byl právě Wozniak tím, kdo první počítače firmy stavěl. Sám navrhl a sestavil i revoluční počítač Apple II, který úspěch firmy nastartoval.

Cesty obou Stevů se nakonec rozešly a Wozniak z Applu v roce 1985 odešel. Jak ale nyní Wozniak prozradil v podcastu Guye Kawasakiho, jednoho z původních zaměstnanců Applu, kalifornský gigant jej ve skutečnosti nikdy plně nepropustil, upozornil magazín Cnet. Firma svému spoluzakladateli na účet stále každý týden posílá okolo 50 dolarů. Jedná se prý o částku po zdanění.

wozniak-jobs-apple

Foto: Berkeley Alumni

Spoluzakladatelé Applu Steve Jobs a Steve Wozniak

„Stále jsem zaměstnancem Applu – jsem jediný, kdo dostává výplatu každý týden, již od založení firmy,“ sdělil Wozniak v podcastu s Guyem Kawasakim a dodal, že ačkoli se jedná o symbolickou částku, ve firmě se rozhodl formálně zůstat a ukázat tak svou loajalitu. „Nikdo mě nevyhodí a já budu vůči Applu vždy pociťovat silnou náklonnost.“

Steve Wozniak se od svého (neúplného) odchodu z Applu nezdráhal firmu mnohokrát kritizovat a nejednou v médiích vyjadřoval svou nespokojenost s jejím počínáním. S Applem se ale nikdy výrazněji nerozkmotřil a vždy jeho počínání velmi zaujatě sledoval a glosoval.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jeho pozitivní pocity vůči firmě, kterou kdysi založil, jsou přitom naprosto pochopitelné. Vždyť spolu se svým spolužákem a kamarádem Stevem Jobsem a třetím spoluzakladatelem Ronaldem Waynem založili firmu, která způsobila hned několik technologických revolucí a navždy změnila svět. Vzpomeňme si, co vše nastartoval Mac, iPod, iPhone a další produkty. Apple je navíc dlouhodobě nejhodnotnější či jednou z nejhodnotnějších firem světa.

jan_zak-1-1

Přečtěte si takéŠéf Dr. Maxe: Chceme do Asie. Od Penty na to máme dost penězRádi bychom expandovali do Asie, ve hře jsou dvě země. Od Penty na to máme dost peněz, říká šéf Dr. Maxe

Apple Wozniak opustil pro neshody se Stevem Jobsem ohledně směřování firmy a kvůli spouštění vlastního projektu. Založil si firmu CL 9 (odvozeno od Cloud 9, u nás v překladu „sedmé nebe“), která vyvinula a uvedla do prodeje první univerzální dálková ovládání.

Spoluzakladatel Applu se zároveň dlouhodobě věnuje filantropii a vzdělávání. Pracoval jako učitel, věnuje se charitativním projektům v oblasti školství a nedávno založil také vlastní vzdělávací platformu se zaměřením na technologie.