Leo Express získal na investiční platformě Bondster přes 8 milionů korun

leoexpress2 – Copy

Leoš Novotný

0Zobrazit komentáře

V průběhu července jsme informovali o vstupu vlakového a autobusového přepravce Leo Express na investiční platformu Bondster, kde prostřednictvím firmy ACEMA, zajišťující nebankovní úvěry, poptával 10,1 milionu korun od drobných investorů. Měsíc poté firma hlásí, že na Bondsteru vybrala celkem 8 083 624 korun od zhruba 600 investorů při průměrné investici přesahující 13 tisíc korun.

Další 2 miliony navíc proinvestovala přímo ACEMA za neznámých podmínek. Nabídka Bondsteru investorům do Leo Expressu nabízela splatnost do května 2020 s úrokem ve výši 9,1 procent, který je na poměry podobných společností relativně vysoký. Leo Express ovšem již dříve financoval prostřednictvím další crowdfundingové platformy Fundlift rozvoj své služby na P2P sdílení automobilů Smilecar, která se nedávno spojila s „konkurencí“ v podobě HoppyGo.

leoexpress (2)

Vlaky Leo Expressu

Na co se Leo Expres vybrané prostředky chystá využít, není přesně jasné. Již dříve se ovšem spekulovalo o financování nového projektu na německém trhu – ostatně půjčka přes Bondster disponovala zástavním právem na německou dceřinnou společnost Leo Express GmbH, pod níž spadají vlaky FlixTrain.

CzechCrunch oslovil již několikrát bez reakce Leo Express ohledně vyjádření k podrobnostem půjčky, stejně jako jejímu účelu a na první pohled nevýhodným podmínkám, které by měla překonat takřka jakákoliv standardní banka. Lepší úrok banka ovšem nabídne pouze bonitním klientům, mezi kterými nevidí přemíru rizika. To může být dle analýzy finančního serveru Finlord jedním z důvodů, proč se Leo Express rozhodl pro ACEMU, potažmo Bondster.

ec56fd60-0095-49b1-a4e1-c313d5a023d6

Přečtěte si takéAirbnb nabízí exkluzivní ubytování přímo na Velké čínské zdiAirbnb nabízí exkluzivní ubytování přímo na Velké čínské zdi

Již dříve měl navíc Leo Express půjčku od skupiny Credit Suisse se splatností do roku 2021, u které se zavázal k plnění určitých finančních ukazatelů, kterým později bohužel nedokázal dostát a tak Credit Suisse od dohody odstoupilo a přestalo Leo Express dále financovat. Financování pak probíhalo především směrem od stávajících akcionářů firmy. Dle dostupných dat firma získala v roce 2016 13,7 milionů korun od společnosti AAKON Capital s.r.o. a dalších 193,5 milionu korun od Martina Burdy. Podrobnosti postupně zjišťujeme.

P2P a P2B půjčkám se v Česku obecně daří

Alternativním půjčkám mezi lidmi směrem k dalším fyzickým osobám i firmám, se skvěle daří. Crowdfundingová investiční platforma Fundlift nedávno překročila 2 roky svého provozu a profinancovala již 203 milionů korun v 38 projektech. Výše zmíněný Bondster během svého působení na českém trhu do letošního května zaznamenal na 179 projektů s celkovým objemem 151 milionů korun.

fundlift-mm

Investiční platforma Fundlift.cz

A další fintech startup Roger, s jehož zakladatelem jsme nedávno publikovali rozsáhlý rozhovor, měl za dobu svého působení proinvestovat již přes 1,3 miliardy korun. Ukazuje to tak na jednoznačný trend trhu, na kterém je přemíra peněz a kromě velkých investorů hledají i fyzické osoby nejrůznější způsoby, jak své finance rozumně zhodnotit.

Foto: Leo Express

Diskuze (0)

Novinka

Anonym