Let’s go, Jiri! Zápasník Jiří Procházka znovu uhranul UFC. Je z něj fenomén, kterému fandí i Američané

Jiří Procházka si v sedmém zápase v nejlepší MMA organizaci světa připsal páté vítězství. Jeho význam pro český sport je ale ještě větší.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

bjp

Foto: Lukáš Wagneter

Zápasník Jiří Procházka

0Zobrazit komentáře

K jednomu z nejočekávanějších zápasů turnaje UFC 311 proti sobě nastoupili třiatřicetiletý rodák z Gran Rapids v americkém Michiganu a o více než rok mladší zápasník z jihomoravské vesničky Hostěradice. Jelikož k duelu v polotěžké váze smíšeného bojového umění (MMA) došlo v kalifornské hale Intuit Dome, kde jsou doma basketbaloví LA Clippers, šlo by očekávat, že převážně američtí fanoušci poženou kupředu domácího Jamahala Hilla. To by mu však v cestě nesměl stát Jiří Procházka, ze kterého se stal ryzí sportovní fenomén s globálním přesahem. A jeho vítězství na technické KO ve třetím kole bylo jen třešničkou na dortu.

„Divokost je v mé povaze. Občas potřebuji schytat pár ran, by se ukázal pravý Jiří Procházka,“ hlásil po vítězném zápase přímo v kleci český bojovník do mikrofonu, když odpovídal na dotazy známého moderátora a podcastera Joea Rogana, který s organizací UFC dlouhodobě spolupracuje. A vlastně tím dokonale popsal, proč ho fanoušci bojových umění milují, často nehledě na státní příslušnost. Procházka si totiž během necelých pěti let v nejprestižnější MMA organizaci získal prakticky všechny.

Sedm zápasů, pět vítězství, jeden titul šampiona v polotěžké váze do 93 kilogramů. Jediným (a hned dvojnásobným) přemožitelem Jiřího Procházky v UFC i po poslední nedělní bitvě s Jamahalem Hillem zůstává ještě jiný zápasnický fenomén, Brazilec Alex Pereira. Ovšem jen málokterému bojovníkovi, obzvlášť v nejlepší organizaci na světě, se daří dlouhodobě držet neporažený rekord. Navíc pouze kvůli výsledkům, které jsou jistě působivé, by zřejmě Američané dopředu Procházku nehnali a hlasitě jeho jméno neskandovali.

„Let’s go, Jiri!“ To bylo i u televizních obrazovek slyšet už při Procházkově nástupu do klece a následně také během zápasu. Rodák z Hostěradic fanouškovský svět bojových sportů uhranul tím, že je svůj. I když nemáte MMA nijak zvlášť následované, dokážete často už z jeho chování v kleci i mimo ni poznat, že tohle je prostě zápasník z jiného těsta. Ne nadarmo se mu říká samuraj. Zatímco u mnoha sportovců mohou být podobná označení povrchní, Jiří Procházka to žije. Hluboce věří filozofii inspirované japonskou kulturou a přístupu k boji, v němž klade důraz na čest, disciplínu a osobní růst.

Své samurajské „kořeny“ upevňoval během několika let v japonské organizaci Rizin, kde se proslavil agresivními výkony, rychlými vítězstvími, až si nakonec došel pro pás šampiona v polotěžké váze. Do UFC to už pak byl kousek a Jiří Procházka do této organizace v roce 2020 vletěl jako uragán. První dva zápasy ukončil do druhého kola a ve třetím zápase se v roce 2022 po neuvěřitelném vítězství nad Brazilcem Teixeirou stal historicky prvním českým šampionem v UFC.

Být šampionem v MMA ale může být poměrně pomíjivé. Procházka ostatně o svůj pás hned v dalším zápase s Alexem Pereirou o více než rok později přišel. Srdce mnoha fanoušků kvůli tomu už ale neopustil. Světové MMA dnes není jen o sportu jako takovém, je to showbyznys, kde je skoro stejně důležité jako výkon v kleci také to, jak se chováte mimo ni. Často o tom hovoří spoluzakladatel česko-slovenské organizace Oktagon MMA Ondřej Novotný a své zápasníky upozorňuje, že když třeba nebudou aktivní na sociálních sítích, fanoušci na ně mezi zápasy zapomenou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Platí, že vedle sportovního výkonu bojovníci potřebují i to showmanství, protože se perou jen o pár míst,“ vysvětloval v předloňském rozhovoru pro CzechCrunch. Někteří se prezentují a připomínají hlavně takzvaným trash talkem, kdy například velkohubými prohlášeními popichují soupeře a snaží se vyvolat psychologický boj, který vyvrcholí férovým soubojem v kleci. Fanoušci na to často slyší. Jiří Procházka ale volí úplně jiný přístup. Z něj naopak vyzařuje samurajský klid a lidé z celého světa mohou sledovat třeba to, jak medituje nebo běhá po lesích a trénuje.

Pro Jiřího Procházku není MMA jen sport, ale umění a životní filozofie, jejíž hodnoty se snaží předávat ostatním. A inspirovat. I třeba v tom, že když se dokázal do nejvyšších světových pater MMA dostat kluk z malé vesničky u Znojma, může to dokázat každý, pokud bude chtít, bude mít píli a odhodlání. Dnes o tom již dokáže Procházka bez problémů hovořit třeba se zmíněným Joem Roganem nebo dalšími americkými novináři, ale nebylo to tak od začátku. Český zápasník si však rychle uvědomil, že bez angličtiny bude kráčení na vrchol mnohem složitější.

Během pár let svoji angličtinu nesmírně zlepšil a díky tomu dnes hravě komunikuje s celým fanouškovským světem. Ne nadarmo nedávno na Instagramu překonal hranici jednoho milionu sledujících a svou velikost ukázal i tím, když na podporu jedné své americké fanynky bojující s rakovinou shodil také svůj ikonický účes. Jeho příběh včetně milionu darovaného prostřednictvím jeho nadace na boj s rakovinou pak rychle oblétl svět.

Z Jiřího Procházky se stal globální sportovní fenomén, který dělá českému sportu a obecně České republice fantastickou reklamu. Jeho příkladný přístup, maximální disciplína a vysoké nároky, které ho dostaly až do UFC a míst, kam se žádný Čech před ním nepodíval, budou jistě inspirovat zástupy mladých sportovců, kteří se teď třeba někde na školních žíněnkách rozhodují o tom, čemu se chtějí věnovat. A Česko takových hrdinů potřebuje co nejvíce.

CzechCrunch Jobs