Chlap na správném místě. Jiří Procházka ovládl galavečer v UFC a připojuje se k boji proti rakovině

Jeden milion na Instagramu, jeden milion pro pacienty s rakovinou. Český zápasník před kláním v UFC ukázal svou velikost.

Filip HouskaFilip Houska

bjp-1

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Archiv JP

Zápasník Jiří Procházka

0Zobrazit komentáře

Celý svět už dávno ví, že Jiří Procházka není jen úspěšný zápasník, ale především chlap na správném místě s pevně nastavenými hodnotami. Potvrdil to i teď, když se těsně před zápasem, který ho může dostat zpět do bojů o pás šampiona UFC, zbavil nedílné součástí svého vzhledu, aby vyjádřil podporu těm, ke kterým byl osud nevybíravý – a rovnou jim slíbil i milion korun na léčbu. Hlavním spouštěčem přitom byla fotka jeho americké fanynky, která bojuje s rakovinou.

V neděli nad ránem, okolo páté hodiny našeho času, čeká na Jiřího Procházku první letošní zápas na vůbec prvním letošním číslovaném galavečeru nejprestižnější zápasnické organizace. Do klece v barvách UFC se ve své kariéře zavře už posedmé – a tentokrát coby mírný sázkový favorit vyzve bývalého mistra polotěžké váhy Jamahala Hilla. (Aktualizováno: Procházka zápas vyhrál ve třetím kole na technický knockout.)

Tím, že půjde o jedno z hlavních klání celého večera, se mu UFC velmi pečlivě věnovalo i po marketingové stránce. Procházku například ukazovalo na svém youtubovém kanálu v několika videích, která dávala nahlédnout do jeho předzápasového režimu. V tom posledním se pak odehrála scéna, která musela zasáhnout city i těch, kteří bojovým sportům neholdují.

botas-bjp_x

Přečtěte si takéJiří Procházka se před zápasem v UFC spojil se značkou BotasByl před krachem, teď ušil boty pro světového zápasníka. Kultovní Botas se spojil s Jiřím Procházkou

Do arény v Los Angeles, kde se víkendový turnaj bude odehrávat, dorazila i jedna z Procházkových velkých fanynek, Američanka Ashly McGarity. Na tom by nutně nemuselo být nic zvláštního, ostatně zápasník z jihomoravských Hostěradic před pár dny překonal jeden milion sledujících na Instagramu, takže příznivců má obrovskou masu. Toto ale bylo jiné.

V září jí totiž byla diagnostikována rakovina děložního čípku, kvůli níž musela začít podstupovat náročné chemoterapie a ozařování. A jak to často bývá, lidé během toho rychle ztrácí vlasy. „První chemoterapeutická fáze byla brutální a vlasy mi začaly prakticky hned vypadávat. Tak jsem zavolala svému kamarádovi a hned jsme věděli, co dělat,“ říká McGarity v krátkém rozhovoru pro UFC.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ESPN MMA (@espnmma)

Aby zdůraznila své fanouškovství vůči Procházkovi, ze zbytků vlasů si na hlavě udělala shodnou anténku, která charakterizuje právě českého bojovníka. Tento „válečný účes“ byl jedním z prvních aspektů – vedle Procházkových mimořádných schopností v kleci –, díky kterému ho americká veřejnost znala. A měl v plánu s ní nastoupit i do tohoto zápasu.

Procházka se ovšem rozhodl jinak. Zatímco fotka McGarity s anténkou oblétávala sociální sítě a lidé chválili její odvahu i chuť se zákeřnou nemocí bojovat, Jiří Procházka se těsně před závěrečným mediálním shonem vedoucím k zápasu anténky zbavil. Proto, aby zdůraznil solidaritu nejen vůči McGarity, ale všem, kteří s rakovinou bojují.

„Můj nový účes byl inspirovaný Ashly,“ řekl Procházka před skandujícím davem na poslední tiskové konferenci a ukázal na svou vyholenou hlavu. „Bojuje s rakovinou, zítra se na zápas přijde podívat. A toto je moje forma vyjádření solidarity, protože všechno je to o vysílání dobré, pozitivní energie,“ dodal český bojovník.

Spolu s tím na tiskové konferenci UFC oznámil, že skrze svou nadaci BJP Foundation uvolní jeden milion korun právě na podporu léčby onkologických pacientů. A jakmile to uslyšel šéf slavné organizace Dana White, který stál jen pár metrů, vzápětí jedním dechem dodal, že UFC daruje tu stejnou částku. Jestli přímo do Procházkovi nadace, nebo ne, se přesně neví.

Nejúspěšnější český zápasník ve smíšeném bojovém umění (MMA) si oním milionem tak trochu oslavil svůj osobní milník, kdy před pár dny pokořil právě jeden milion sledujících na Instagramu. Bez nadsázky se tak dá říct, že se z kluka z malé vesničky na Znojemsku stal globální fenomén, jehož sportovní i společenský vliv nabírá na čím dál větší síle.

Nejde totiž jen o jeho vystoupení v UFC nebo právě sklony k dobročinnosti – Procházka umí být i skvělým marketingovým nástrojem pro firmy. Stačí se podívat na jeho nedávnou reklamu, kterou natočil ve spolupráci s Dwaynem „The Rock“ Johnsonem pro Under Armour, kde bojuje s býkem.

Německo neroste. Je Kaput? K pochopení, v jakém stavu je jeho ekonomika a proč, čtěte tuto knihu

Novinář Wolfgang Münchau napsal knihu o tom, za jakých okolností se zadrhl německý ekonomický zázrak – a proč to šlo předpovídat.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kaput

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Kaput: The End of the German Miracle

0Zobrazit komentáře

Největší evropská ekonomika se už druhým rokem po sobě zmenšila a ani výhled pro letošní rok neslibuje žádný závratný růst. Vlastně zatím není jisté, jestli se Německu podaří z recese vymotat. Spolková republika zažívá jednu z nejdelších ekonomických krizí za poslední dekády, na kterou bylo ovšem u našich západních sousedů zaděláno de facto již před dlouhými lety, jen se až doteď – často shodou náhod – dařilo ji oddalovat. Ve své nové a příznačně nazvané knize Kaput: The End of the German Miracle o tom píše Wolfgang Münchau. A jde o čtení, které by mělo zajímat i Čechy.

Jak informoval deník Financial Times, Spolkový statistický úřad ve středu oznámil, že německá ekonomika se v loňském roce propadla o 0,2 procenta. Rok předtím poklesla o 0,3 procenta. Německá centrální banka navíc minulý měsíc uvedla, že stagnace bude pokračovat i v letošním roce. Prozatím předpovídá růst o pouhých 0,1 procenta, ale varuje, že například obchodní válka se Spojenými státy by mohla způsobit další rok ekonomického poklesu. To nejsou dobré zprávy ani pro Německo, ani pro Česko, které je na část jeho ekonomiky úzce navázané. A ani pro celou Evropskou unii.

Jako na zavolanou v tomto ohledu vyšla koncem loňského roku zmíněná kniha Kaput od Wolfganga Münchaua, který se dlouhodobě věnuje evropské ekonomice a působí jako ředitel zpravodajské služby Eurointelligence. Ten vysvětluje, že krize německé ekonomiky nevznikla přes noc a ani v době pandemie covidu, od jejíhož příchodu se nedokáže odrazit ode dna. Naopak na více než 250 stránkách velmi pregnantně popisuje, že problémy bobtnaly už dávno a u čelných německých představitelů de facto nebyla snaha s tím něco udělat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Německo bylo průmyslovou velmocí Evropy a v jednu chvíli největším světovým vývozcem. Jeho specializace však vytvořila zranitelnosti a závislosti. Stalo se závislým na ruském plynu a na vývozu do Číny,“ shrnuje v knize její autor.

„Pak přišel rozchod s Ruskem. Vztahy s Čínou, před několika lety ještě největším obchodním partnerem, už také nejsou takové, jaké bývaly. Možná největší ze všech šoků přišel z oblasti technologií. Německo bylo světovým šampionem analogové éry. Digitální technologie však postupně pronikaly do našich životů. Němci vynalezli spalovací motor, elektronový mikroskop a Bunsenův hořák. Ale nevynalezli počítač, chytrý telefon ani elektromobil. To se během let stalo problémem,“ dodává.

Kniha Kaput: The End of the German Miracle, která je dostupná v angličtině například na Amazonu, se začala rychle šířit v odborných kruzích. „Wolfgang Münchau je jednou z nejbystřejších myslí v britské a evropské žurnalistice. V knize Kaput vypráví poutavý příběh německého ekonomického zázraku, který se pokazil – alespoň prozatím. Pro ty z nás, kteří nikdy nepodceňují německou vynalézavost a konkurenceschopnost, je to oči otevírající, přístupný popis problémů i potenciálu největší evropské ekonomiky,“ napsal ve svém hodnocení skotský novinář Gavin Esler.

Není se čemu divit. Jelikož je největší ekonomikou na kontinentu, je Německo naprosto zásadní pro celou Evropskou unii. Jeho průmysl představuje přibližně čtvrtinu celkového HDP Evropské unie a je klíčovým obchodním partnerem pro většinu členských států, Česko nevyjímaje. Právě o zadrhnutí tamního průmyslu Münchau ve své knize zevrubně píše.

„Svět se změnil, ale Německo ne a toto je příběh o tom, jak Německo špatně řídilo průmyslový kapitalismus a špatně odhadlo technologie a geopolitiku,“ uvádí autor. Věnuje se také energetické závislosti na Rusku, nevyváženému vztahu s Čínou, zanedbané infrasturktuře, zastaralým technologiím a lpění na tradičním průmyslu, kterému ujel vlak.