Lidé si na Zonky loni půjčili téměř šest miliard korun. Většina šla z kasy mateřské Air Bank

Lidé půjčují lidem. Tak zní slogan Zonky, avšak většina lidí si dnes nepřímo půjčuje od banky. Nově si mohou vzít úvěr už od pěti tisíc korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

zonky-airbank1

Foto: Air Bank/Zonky/CzechCrunch

Půjčková platforma Zonky patří pod Air Bank

0Zobrazit komentáře

Půjčit si už pět tisíc korun mohou nově uživatelé na půjčkové platformě Zonky, která spadá pod Air Bank. Dosud byl nejnižší limit čtyřnásobný. V Zonky tím prý reagují na rostoucí poptávku lidí, kteří se v tíživější ekonomické situaci nechtějí zadlužovat více, než je nutné, ale přesto jim například v rodinném rozpočtu peníze chybí. Maximální výše půjčky i doba splácení zůstávají beze změny. Za loňský rok si na Zonky půjčili lidé přibližně 5,9 miliardy korun a letos v březnu padl nový rekord, kdy přes něj proběhlo více než 3 200 půjček, prozradili pro CzechCrunch zástupci služby.

„Snižovat minimální výši půjčky Zonky jsme se rozhodli hned z několika důvodů. Jedním z nich bylo i to, že jsme zájem o menší půjčky ze strany klientů viděli v našich interních průzkumech. Zároveň jsme chtěli vyjít vstříc klientům, kterým by nižší vypůjčená částka pomohla vyřešit třeba nečekaný výdaj, jako je rozbitá pračka nebo nedoplatek za energie, na který jim nestačí vlastní finanční rezerva,“ uvádí za Zonky Roman Macháček. Zvýšený zájem o nejnižší půjčky prý platforma registrovala hned od prvního dne spuštění.

Úroková sazba u půjček na Zonky začíná od 4,99 % ročně a peníze lze využít jako neúčelový spotřebitelský úvěr prakticky na cokoliv. Jako poplatek za zprostředkování si platforma bere dvě procenta z půjčené částky. Dlouhodobým sloganem Zonky je, že lidé půjčují lidem. Původně to bylo dokonce na konkrétní příběhy, kdy si investoři z řad široké veřejnosti vybírali, jakému uživateli půjčenými penězi pomohou. Tato možnost už ale na Zonky není a prostředky investorů, kteří v rámci platformy chtějí zhodnocovat své peníze, se rozdělují mezi žadatele o půjčku automaticky.

Přestože Zonky říká, že podíl financování ze strany klientů stále stoupá, tak v loňském roce, kdy si uživatelé půjčili přibližně 5,9 miliardy korun, investoři do platformy vložili „jen“ přes miliardu. Výše vkladů nicméně prý byla i tak nejvyšší od konce roku 2021. Zbylých zhruba pět miliard putovalo od institucionálního investora v podobě Air Bank, pod níž Zonky spadá. K integraci došlo v posledních letech pod hlavičkou finanční skupiny PPF, která původně rozvíjela Zonky samostatně. Nakonec však plánovanou zahraniční expanzi půjčkové služby zastavila a propojila ji s Air Bank, kterou také vlastní.

„Integrací s Air Bank jsme získali více peněz na půjčování a začíná se to zlepšovat,“ reagoval Jiří Humhal, obchodní ředitel Air Bank a šéf Zonky, v loňském rozhovoru na dotaz, že investorů stále není tolik jako těch, kteří si půjčují, a tak je celá platforma takzvaně peer-to-peer, jak o sobě říká, jen částečně. „Ještě tam nejsme, ale investiční strana hodně roste a myslím, že do budoucna může půjčkovou stranu převýšit. Už teď poptávka investorů dohání klientskou poptávku po půjčkách, a tak je institucionální investor stále v menší roli,“ říkal před rokem. Celková čísla za loňský rok zatím takový trend nepotvrzují.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym