Velké přeskupení pod dohledem PPF Petra Kellnera dokončeno. Zonky se oficiálně stalo součástí Air Bank

Peter BrejčákPeter Brejčák

zonky-airbank

Foto: Air Bank/Zonky/CzechCrunch

Zonky se oficiálně stává dceřinnou společností Air Bank

0Zobrazit komentáře

Tuzemský průkopník trhu peer-to-peer půjček, kdy lidé půjčují lidem, dokončil změnu svého majitele. Zonky, respektive jeho oficiální entita Benxy s.r.o., se dnes oficiálně stala dceřinou společností Air Bank a odčlenila se tak od původního majitele Home Credit. Reálně tak Zonky nadále zůstává v portfoliu skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, do něhož spadá jak Air Bank, tak Home Credit.

Cílem transakce, kterou firmy oznámily v srpnu, je užší spolupráce obou stran, jež umožní klientům Air Bank jednodušší přístup ke službám Zonky a naopak. Samotná značka Zonky, včetně jejich služeb nabízených dlužníkům i investorům, má podle vyjádření firmy pokračovat jako doposud.

„Chceme pomoci oběma značkám být ještě úspěšnější než dnes a dostat jejich služby k ještě většímu počtu lidí. A toho dosáhneme i díky tomu, že budeme dohromady efektivnější a současně se od sebe vzájemně naučíme to, co umí druhá firma lépe,“ věří Michal Strcula, generální ředitel a předseda představenstva Air Bank.

Konkrétní představy ohledně synergických efektů zatím ani jedna společnost nespecifikovala. Banka však věří, že svým klientům dokáže nabídnout další možnosti pro investování volných peněz či možnosti půjčení si v případě, kdy jim peníze naopak chybí, což má přinést nové příležitosti pro existující investory Zonky.

Banka zároveň s dokončením transakce oznámila také vytvoření nové obchodní divize, kterou povede Jiří Humhal, který i nadále zůstane generálním ředitelem Zonky. Nově mu tak ke kompetencím přibyde koordinace aktivit dnešní divize retailového bankovnictví Air Bank a kontaktního centra banky.

Bouřlivý rok pro Zonky

Pro průkopníka peer-to-peer půjček se dokončením transakce, jejíž výši nechtěla ani jedna ze stran komentovat, završil poměrně bouřlivý rok. Ještě před rokem Zonky mluvilo o velkých plánech mezinárodní expanze, budování nového globálního brandu i o hledání nového velkého investora.

Vše se změnilo letos na jaře, kdy se vedení Home Creditu rozhodlo soustředit své síly na expanzi v Asii a původní rozvojové plány Zonky v podstatě ze dne na den zařízlo. To vedlo k odchodu ředitele půjčkové platformy Pavla Nováka, kterého po třech letech ve funkci nahradil Jiří Humhal. Ten už dříve v Zonky šéfoval financím, předtím navíc pracoval ve vietnamské pobočce Home Creditu či dalších několika bankách.