Live

zobrazit nejnovější

21. 6. 2023 20:00

Rychlá zpráva

starship-robotFoto: Starship Technologies

Bolt začne testovat doručení jídla pomocí robotů

Estonský Bolt, který i u nás nabízí taxi služby, sdílená kola a koloběžky či donášku jídla, uzavřel partnerství s robotickou a také estonskou firmou Starship Technologies. Ta stojí za vývojem malých autonomních vozíků, které jsou schopny převážet malý náklad a po celém světě již distribuovala přes pět milionů robotů. Doručení pomocí Starshipu ještě v roce 2016 testoval také český Rohlík.

21. 6. 2023 18:03

21. 6. 2023 16:45

21. 6. 2023 15:40

Rychlá zpráva

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání podle očekávání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 procentech, diskontní sazba na 6 procentech a lombardní sazba na 8 procentech. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

21. 6. 2023 14:33

Doporučujeme

„Jen si tak říkám, jak třeba Baťa před sto lety dokázal rozjet takové impérium bez stovky SaaS služeb.“

- zakladatel Shoptetu Miroslav Uďan při popisu motivace, proč zakládal nový startup.

Čtěte dále

21. 6. 2023 14:03

Rychlá zpráva

obri-pullitr-z-kytek-minFoto: Plzeňský Prazdroj

Na chmelnici na Žatecku vyrostl obří půllitr, měří 60 metrů

Deset chmelnic na Žatecku se v těchto dnech rozzářilo barvami. Neroste totiž na nich jenom chmel, ale i další rostliny, které rozkvetly a vytvořily tak neobvyklou barevnou scenérii. Na jedné z chmelnic vyrostl obří půllitr z květin, který měří 60 metrů, a stal se symbolem nového projektu Plzeňského Prazdroje s názvem Kytky pro chmel. Pivovar se díky němu chce vrátit k principům regenerativního zemědělství s cílem snížit vliv klimatické změny na růst chmele a zachovat tak kvalitu i vypěstované množství této suroviny.

21. 6. 2023 13:03

21. 6. 2023 12:04

Rychlá zpráva

V rádiu Expres nově vysílá hlas vytvořený za pomocí umělé inteligence

Rádio Expres FM spadající pod Seznam.cz se stalo první soukromou stanicí v Česku, která zařadila do svého živého vysílání syntetický, ve spolupráci s umělou inteligencí vytvořený hlas moderátorky. Hacsiko (s výslovností Hačiko) ho propůjčila skutečná Bára Hacsi, jež moderuje Ranní klub Expres FM. Jde o první verzi stále ještě testovací moderátorky. V nočním vysílání bude Hacsiko mluvit jako běžný moderátor, komentovat dění ve světě i odehrané písně.

21. 6. 2023 11:03

21. 6. 2023 10:33

Rychlá zpráva

Lidé investovali stamiliony přes Diversity Capital, firma má na učtu 2000 korun

Lidé v Česku investovali stamiliony korun přes společnost Diversity Capital napojenou na údajný Malajský královský fond, ale firma peníze nevyplácí. ČTK to sdělila advokátní kancelář Žižlavský, která zastupuje více než stovku klientů Diversity Capital. Podle kanceláře má firma na účtu, kam mířily investice, už jen zhruba 2000 korun. Soud podle advokátů poslal firmu do exekuce. Diversity Capital uvádí v dokumentech poskytnutých ČTK kanceláří Žižlavský, že je součástí skupiny IC Group, která koupila zámek v Protivíně na Písecku. Personální a akcionářské vazby firem kolem IC Group vedou na Slovensko a do Velké Británie a podle médií i do Ruska. Diversity Capital na svém webu neuvádí žádné kontakty či údaje o vedení firmy.

21. 6. 2023 09:08

Rychlá zpráva

stellantisFoto: PSA

Stellantis a Foxconn založily společný podnik na výrobu čipů pro auta

Automobilový koncern Stellantis, který spojuje Fiat Chrysler a francouzskou skupinu PSA, pokračuje ve spolupráci s tchajwanským výrobcem elektroniky a čipů Foxconn. Před dvěma lety firmy uzavřely dohodu o partnerství v oblasti polovodičů pro automobilový průmysl a nyní oznámily, že založily společný podnik na jejich výrobu. Společnost dostala jméno SiliconAuto a má čipy vedle výroby i navrhovat, na trh je má začít dodávat v roce 2026. Jaké finance jsou ve hře, ani jedna z firem neuvedla.

21. 6. 2023 08:23

Rychlá zpráva

everestFoto: Depositphotos

Himálajské ledovce rychle odtávají, do roku 2100 mohou přijít o tři čtvrtiny objemu

Ledovce v pohořích Hindúkuš a Himálaj by do konce století mohly ztratit až 75 procent svého objemu, pokud nebudou výrazně omezeny emise skleníkových plynů. Uvádí to nová zpráva Mezinárodního střediska pro integrovaný rozvoj horských oblastí sídlícího v Nepálu. Tání ledovců může zvýšit pravděpodobnost nebezpečných záplav a sesuvů lavin a postupně omezit dostupnost pitné vody pro 240 milionů lidí žijících v horských oblastech a dalších 1,65 miliardy lidí, kteří jsou závislí na říčních systémech pramenících ve zmíněných pohořích.