Live

zobrazit nejnovější

1. 4. 2024 19:44

Rychlá zpráva

jezekFoto: Pixabay

Britové budou s pomocí umělé inteligence počítat ježky

Britský Národní program monitoringu ježků (NHMP) se chystá v rámci průkopnického projektu zjistit, kolik ježků ve Velké Británii ještě žije a proč jejich počet klesá. Ke sledování jejich populace bude poprvé použita umělá inteligence, která bude filtrovat záběry z kamer po celé zemi. Snímky pak budou odeslány lidským pozorovatelům, kteří budou vybírat ty, na nichž jsou ježci, a posílat je analytikům, kteří budou zaznamenávat jejich počet a umístění.

Národní program monitoringu ježků doufá, že pomocí této metody bude schopen vytvořit odhady ježčích populací v různých biotopech po celé zemi, ukázat, jak se tyto populace meziročně mění, a časem poskytnout národní odhad populace ježků ve Spojeném království.

1. 4. 2024 18:10

1. 4. 2024 16:10

Rychlá zpráva

rekola-bikesharing-prahaFoto: Rekola

Půjčit si sdílené kolo přes lítačku využilo během zimy meziročně více Pražanů

Možnost vypůjčit si pomocí pražské karty na MHD lítačky bezplatně sdílené kolo využilo za uplynulou zimu meziročně více Pražanů, od prosince do února byl celkový počet jízd 90 tisíc. Loni to bylo za stejné období zhruba 76 tisíc. ČTK to sdělil Pavel Macků ze společnosti Ropid, která organizuje pražskou MHD.

Majitelé lítačky, elektronického předplatného kuponu Pražské integrované dopravy (PID), si mohou vypůjčit sdílená kola firem Rekola a Nextbike, a to na 15 minut zdarma až dvakrát denně. Zájemci tak mohou učinit po propojení mobilní aplikace Rekola nebo Nextbike s účtem v PID lítačce.

1. 4. 2024 14:57

Rychlá zpráva

Počet dobíjecích stanic pro elektroauta loni v Česku vzrostl o více než 40 procent

Na konci loňského roku u nás podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu stát evidoval 2 287 stanic pro dobíjení elektrických aut, na nich mělo být 4 187 dobíjecích bodů. Výstavba pokračuje i letos, podle dat ministerstva dopravy je v Česku aktuálně už 2 313 stanic. V zemi je ale registrováno kolem 22 500 elektromobilů a další desetitisíce tvoří hybridy, i přes loňský nárůst tak dál zaostáváme za západoevropskými státy.

1. 4. 2024 14:06

1. 4. 2024 13:36

Doporučujeme

Máte chuť zajít ve svátek na něco příjemného do kina? Pak vyrazte na Dokonalé dny.

perfect-days-boxed

1. 4. 2024 12:03

1. 4. 2024 10:13

Rychlá zpráva

new-york-uliceFoto: Pexels/Nout Gons

New York chystá chatbota, co má pomáhat obyvatelům i podnikům, ještě se ale musí doučit všechna pravidla

Město New York vyvíjí vlastního chatbota na bázi umělé inteligence od Microsoftu a slibuje si od něj, že místním obyvatelům, drobným podnikatelům, ale i třeba vlastníkům bytů pomůže řešit běžné otázky související se životem a provozováním byznysu ve městě. Podle mluvčí radnice jich už dokázal tisícovky správně vyřešit.

Pak si ale program vzala do parády nevládní organizace The Markup, která mu začala klást otázky cílené na to, aby se ukázalo, zda si je vědomý všech platných pravidel. A vyšlo najevo, že chatbot dává odpovědi, které s nimi v souladu nejsou. Když něco podobného zkusili redaktoři Quartzu, na některé stejné otázky program odpověděl už správně, na některé stále špatně.

Newyorský starosta Eric Adams je velký fanoušek využívání technologií při správě města, ne vždy se ale jeho rozhodnutí setkají s nadšením. Loni na podzim mu například bylo vyčítáno, že se jeho hlasem uskutečnila řada robotických telefonátů, kdy s obyvateli „mluvil“ jazyky, které sám neovládá, třeba jidiš.

1. 4. 2024 08:41

1. 4. 2024 07:11

Rychlá zpráva

Biden čelí kritice, že na Velikonoční neděli vyhlásil den transgender osob

Americký prezident Joe Biden čelí kritice republikánů, exprezidenta Donalda Trumpa i náboženských konzervativců, že na Velikonoční neděli vyhlásil den transgender osob. Ten se po celém světě už několik let slaví právě 31. března, na který letos připadl Boží hod velikonoční. Republikáni katolíka Bidena vyzvali, aby se omluvil milionům křesťanů, které mohl krok Bílého domu urazit. Podle Bidenova mluvčího Andrewa Batese používají republikáni nenávistnou rétoriku, jejímž cílem je rozdělit americkou společnost.

1. 4. 2024 06:00

31. 3. 2024 20:23

31. 3. 2024 18:46

Doporučujeme

„Všechno je to byznys. Akorát se to bojíme říkat. Vždyť jsme tu skoncovali s komunismem a řekli si, že bude lepší vrátit se ke kapitalismu. Komunismus zahníval, protože nic nevymýšlel, nic nevyvinul.“

- kardiolog Petr Neužil o propojení byznysu a výzkumu

Čtěte dále