Live

zobrazit nejnovější

11. 4. 2024 17:35

Rychlá zpráva

gripenFoto: Vzdušné síly AČR

Česko bude v květnu hostit mezinárodní letecké cvičení

Česko bude v květnu hostit mezinárodní letecké cvičení Lion Effort, mezi 500 vojáky bude asi 150 příslušníků zahraničních armád. Zapojí se také více než 20 letounů. Cvičení sdružuje státy provozující letouny JAS-39 Gripen, kromě českých vojáků se ho mezi 9. a 27. květnem na základně taktického letectva v Čáslavi zúčastní příslušníci Maďarska, Švédska, Thajska a Brazílie. V minulosti se cvičení konala v Maďarsku či Švédsku, v Česku naposledy v roce 2015.

„Letecké cvičení Lion Effort 2024 bude v letošním roce z několika důvodů výjimečné. A to zejména tím, že švédské vzdušné síly se poprvé zapojí do tohoto cvičení jako 32. člen Severoatlantické aliance,“ uvedl velitel vzdušných sil Petr Čepelka. Zdůraznil, že součástí akce bude také cvičení Ramstein Guard 2024 zaměřené na vedení bojové činnosti v podmínkách elektronického boje.

11. 4. 2024 17:22

11. 4. 2024 16:37

11. 4. 2024 15:28

Rychlá zpráva

lokniFoto: Lokni

Startup Lokni přichází s filtrovanou vodou do domácností

Český startup Lokni provozuje síť filtračních stanic na vysokých školách a českých nádražích, nyní se z veřejného prostoru rozšiřuje i do domácností. V Česku se totiž ročně prodá téměr miliarda litrů balené vody ročně a mezi její hlavní spotřebitele patří právě domácnosti. S novým filtračním zařízením na doma chce tak startup přispět ke snížení spotřeby balené vody. „Dle našeho zákaznického průzkumu víme, že téměř polovinu našich uživatelů odrazuje v pití kohoutkové vody nejasný stav potrubí v domě nebo její nepříjemné senzorické vlastnosti. Přestože je kvalita kohoutkové vody v Česku na vysoké úrovni, důvěra v ni u mnohých stále pokulhává,“ říká Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni.

Lokni využívá pro ošetření vody ve veřejném prostoru pokročilou uhlíkovou filtraci v kombinaci s UVC LED technologií a inovativním systémem proplachu zabraňujícím stagnaci vody. V domácích podmínkách pak využívá obdobnou technologii. Filtr obsahuje také postříbřenou membránu, která odstraňuje nečistoty nad 0,2 mikronu, chlor a nepříjemné pachy a chutě z vody. Podle Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové filtr zachytí 99,96–100 procent vybraných reziduí běžných léků, hormonálně aktivních látek nebo například pesticidů.

11. 4. 2024 14:21

11. 4. 2024 13:27

Doporučujeme

„V Salcburku nedávno vyhráli komunisté pozici místostarosty díky tématu nedostupnosti bydlení. Když se téma dostupného bydlení dlouhodobě ignoruje, dochází k nástupu extrémních stran, které nabízejí většinou radikální řešení.“

- Marek Blaha, šéf Dostupného bydlení České spořitelny

Čtěte dále

11. 4. 2024 12:34

11. 4. 2024 11:23

Rychlá zpráva

utesFoto: Depositphotos

Velký bariérový útes trpí nejzávažnějším blednutím korálů v historii

Letecký průzkum správy mořského parku Velkého bariérového útesu potvrdil, že systém o délce přesahující dva kilometry zažívá páté masové blednutí korálů za posledních osm let. Teplota povrchu moře je v místě o 0,5 až 1,5 stupně Celsia vyšší, než se pro toto roční období očekávalo. Více než polovina útesů se tak potýká s vysokou nebo velmi vysokou úrovní blednutí, deset procent pak s extrémním blednutím.

Obavy, že Velký bariérový útes může být postižen vůbec nejzávažnějším masovým blednutím korálů v historii, vzrostly poté, co skupina ochránců přírody zveřejnila záběry, na nichž je vidět poškození sahající až 18 metrů pod hladinu. Mořská bioložka Selina Ward uvedla, že se jedná o nejhorší stav, jaký za 30 let práce na útesu viděla, a že některé korály začínají odumírat.

11. 4. 2024 10:26

Rychlá zpráva

Švýcarský Towit žádá po Česku miliardy korun za zmařenou investici

České republice hrozí nová miliardová arbitráž. Švýcarská firma Towit zaslala koncem ledna českému ministerstvu financí takzvané oznámení o sporu, ve kterém tvrdí, že stát porušil její investici, uvedl server HlídacíPes.org. Spor podle něj souvisí s 30 let trvající kauzou Diag Human. Podle informací Českého rozhlasu-Radiožurnálu žádají společnost Towit Machinery Trading a dva švýcarští občané po Česku téměř čtyři miliardy korun. Zaslání oznámení o sporu potvrdilo ministerstvo financí.

Firma Diag Human podnikatele Josefa Šťávy se už od devadesátých let po státu domáhá odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou. Suma se v průběhu let navýšila na téměř 17 miliard korun, které by Česko mělo zaplatit. Švýcarská firma Towit do kauzy Diag Human vstoupila o v roce 2010, kdy tvrdila, že získala pohledávku za českým státem a má nárok na 30 procent sumy, kterou Diag Human jednou na Česku vysoudí.

11. 4. 2024 09:19

11. 4. 2024 07:48

11. 4. 2024 07:08