Live

zobrazit nejnovější

8. 6. 2024 20:58

8. 6. 2024 19:40

Rychlá zpráva

regiojet-vlakFoto: Depositphotos

RegioJet vyřazuje své spací vozy rakouského typu

Společnost RegioJet od soboty vyřazuje z provozu všech 13 spacích vagonů rakouského typu, které vlastní. Důvodem jsou konstrukční nedostatky, které se projevily při nehodě v Pardubicích i dříve při nehodě v Rakousku a o nichž dosud společnost podle svých slov nevěděla. Při nehodě se ve středu kolem 23:00 v Pardubicích srazil rychlík RegioJetu a nákladní vlak ČD Cargo. Nepřežily čtyři ženy, dalších 27 lidí bylo zraněno.

8. 6. 2024 18:18

8. 6. 2024 17:02

Doporučujeme

„Tím, jak je AI rozšířená, je odpovědnost nutná nejen u pár vyvolených, ale u nás všech. Pokud chcete zjistit charakter člověka, dejte mu do rukou umělou inteligenci.“

- právnička Alžběta Solarczyk Krausová

Čtěte dále

8. 6. 2024 15:07

8. 6. 2024 13:59

8. 6. 2024 11:08

Rychlá zpráva

Evropská unie prověří prodej části telekomunikačních aktiv skupiny PPF

Evropská komise brzy oficiálně zahájí hloubkové vyšetřování navrhovaného prodeje části telekomunikačních aktiv české skupiny PPF v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku společnosti Emirates Telecommunications Group Company z emirátu Abú Zabí, která působí pod značkou e&. Vyšetřování se zaměří na to, zda kupec nevyužil státní dotace. S odvoláním na informované zdroje to napsal britský list Financial Times. Bude to první vyšetřování za využití nových pravomocí podle nařízení o zahraničních dotacích při akvizici.

8. 6. 2024 10:04

8. 6. 2024 07:59

Rychlá zpráva

Zemřel bývalý astronaut, který vyfotil první barevný snímek Země z vesmíru

Generálmajor ve výslužbě William Anders, bývalý astronaut Apolla 8, který v roce 1968 pořídil z vesmíru ikonickou fotografii „východu Země“, na níž je planeta jako modrý stín, zemřel v pátek při leteckém neštěstí. Letadlo, které pilotoval, se zřítilo do vod u souostroví San Juan ve státě Washington. Bylo mu 90 let. První barevný snímek Země pořízený z vesmíru, je jednou z nejdůležitějších fotografií v moderní historii. Změnila pohled lidí na planetu.

7. 6. 2024 21:37

7. 6. 2024 20:40

Rychlá zpráva

nutellaFoto: Depositphotos

Výrobce Nutelly se chystá uvést na trh její rostlinnou variantu

Výrobce Nutelly se chystá uvést na trh její rostlinnou variantu. Italská společnost Ferrero zatím neprozradila, jakou přísadou v oblíbené pomazánce sušené mléko nahradí. Podle italských médií firma nový výrobek představila na veletrhu na Sardinii. Novou verzi pomazánky z lískových oříšků by si zákazníci měli mít možnost vyzkoušet na podzim. K dostání bude ale zatím jen v Itálii. „Nutella se mění, dál se vyvíjí,“ napsal na sociální síti LinkedIn šéf skupiny Végé, která sdružuje velké italské firmy.

7. 6. 2024 19:15

Doporučujeme

Už jste byli v eurovolbách volit? Ve speciálním dílu podcastu Money Maker jsme vše důležité probrali s Bruselským diktátem.

7. 6. 2024 17:55

7. 6. 2024 16:47

Rychlá zpráva

formuleFoto: FS TUL

Studenti liberecké univerzity staví šestou závodní formuli, bude mít dva pohony

Na šesté závodní formuli pracují v každé volné chvíli studenti Technické univerzity v Liberci, monopost chtějí už 18. června představit v liberecké Oblastní galerii. Poprvé bude mít Formule Student nejen spalovací motor, ale také elektrický pohon na přední nápravě. Ze „zadokolky“ se tak stane čtyřkolka, což umožní zrychlit celé auto například při rozjezdu a také rychleji a stabilněji projet zatáčku, řekl dnes ČTK vedoucí týmu FS TUL Racing Ladislav Horálek ze strojní fakulty.

Hybridní pohon chtěli studenti použít už loni v páté formuli, nakonec to ale nedopadlo. „Hybridní pohon jsme už v loňské sezoně začali vyvíjet a testovat, nedosáhli jsme ale té úrovně spolehlivosti, abychom ho mohli využít na závodech. Nicméně jsme získali důležitá data z testování a letos bychom opravdu s tím hybridem chtěli i vyrazit na závody a soutěžit v kategorii spalovacích formulí s hybridním pohonem,“ doplnil Horálek. Na monopostu pracuje 43členný tým v němž je i pět dívek, zastoupení v něm mají všechny liberecké fakulty.