Live

zobrazit nejnovější

28. 5. 2024 13:15

Rychlá zpráva

mapaFoto: CzechCrunch

Ministerstvo financí vytvořilo interaktivní mapu, která ukazuje tržní ceny nájmů v Česku

Ministerstvo financí představilo novou interaktivní mapu, která porovnává tržní ceny nájmů napříč celým Českem. Pomoci má určit hlavně výši nájemného v dotovaných bytech pro skupiny lidí, kteří takové bydlení potřebují, jak informuje server Peníze.cz.

28. 5. 2024 12:03

28. 5. 2024 11:05

28. 5. 2024 09:22

Rychlá zpráva

biocentrum-ukGrafika: znamení čtyř – architekti

Univerzita Karlova zahájila stavbu vzdělávacího centra za více než šest miliard

V Praze byla zahájena výstavba moderního vzdělávacího biomedicínského centra zvaného Biocentrum, které je součástí investičního projektu Kampus Albertov Univerzity Karlovy. Biocentrum má propojit řadu oborů a vedle poslucháren a učeben zde vzniknou desítky vysoce specializovaných laboratoří. Budova přijde na zhruba 6,4 miliardy korun, z toho náklady na stavební část Biocentra činí zhruba 3,1 miliardy korun bez DPH. Projekt se uchází o podporu z Národního plánu obnovy,

„Věřím, že právě teď děláme důležitý krok vedoucí k modernímu vzdělávání a vědě. Biocentrum se stane mezinárodně otevřeným, inspirativním prostředím pro studenty i akademické pracovníky,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy prof. Milena Králíčková. „Biocentrum přispěje k multioborovému vzdělávání v rámci lékařských i nelékařských oborů a ve výzkumu, spojeném s výukou také k vývoji a testování nových léčiv a léčebných postupů i k určování preventivních opatření proti nemocem, jejichž léčba bude pro odborníky velkou výzvou.“

28. 5. 2024 08:34

28. 5. 2024 07:54

28. 5. 2024 07:06

Rychlá zpráva

Poslanci dnes začnou debatovat o důchodové reformě

Poslanci se začnou zabývat spornými širšími změnami v důchodech. Mimořádná schůze svolaná koaličními zákonodárci k úvodnímu kolu debaty o vládní penzijní novele začne dnes odpoledne. Opozice už ohlásila dlouhá vystoupení svých zástupců. Očekává se, že diskuse potrvá nejméně dva dny a poslanci budou jednat i do nočních hodin.

27. 5. 2024 21:15

27. 5. 2024 20:01

27. 5. 2024 19:08

27. 5. 2024 17:48

Rychlá zpráva

Brněnská Authentica Fulfillment rozšiřuje řady klientů, ve skladu má Sanasport, Boardcubator a Testuj.to

Brněnské logistické centrum Authentica Fulfillment rozšířilo své portfolio více než padesáti klientů o další známé značky. První z nich je Sanasport, prémiový multisport, který se rozhodl přesunout svůj sklad o velikosti 1 100 metrů čtverečních právě do skladu Authenticy. V brněnském fulfillmentu expeduje zboží také společnost Testuj.to, platforma Evy Čejkové spojující mikroinfluencery se značkami, které hledají ověřené recenze pro své produkty, a brněnský Boardcubator, který má na kontě několik úspěšných crowdfundingových kampaní v rámci vývoje deskových her.

27. 5. 2024 16:33

Rychlá zpráva

hokej-mistrovstvi-sveta-oslavy-cervenkaFoto: Český hokej

Český triumf na hokejovém MS může zrychlit růst domácí spotřeby

Samo mistrovství světa v hokeji v Praze a v Ostravě nebude mít významný dopad na českou ekonomiku jako celek, projeví se spíš lokálně v tržbách obchodníků. Větší dopad by ale mohlo mít vítězství českého mužstva, které by mohlo zlepšit spotřebitelskou náladu, a tím i přispět k rychlejšímu růstu hrubého domácího produktu (HDP). Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila.

„Ekonomický dopad samotného pořadatelství turnaje bych nepřeceňoval. Pochopitelně přinese lokální růst tržeb obchodníků v pořadatelských městech, ovšem z pohledu celé ekonomiky se bude jednat o prakticky zanedbatelné objemy, maximálně v řádu jednotek miliard korun,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Podobný názor má hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš: „Předpokládáme, že samotný šampionát velkými čísly výrazněji nepohne.“

Podle odborníků se může výrazněji projevit české vítězství v turnaji. „Česká společnost je na úspěchy hokejové reprezentace skutečně citlivá, což dokládá mimo jiné stále živý odkaz čtvrt století starého Nagana, a tyto tak mají potenciál Čechům zvedat sebevědomí i náladu. Tyto psychologické faktory pak mají dopad i na chování Čechů jakožto ekonomických spotřebitelů,“ uvedl Hradil. Vítězství hokejistů podle něj může dodat impulz k růstu spotřeby domácností, tento efekt by mohl potenciálně dosáhnout i desítek miliard korun, a tedy desetin procentního bodu růstu HDP navíc.

27. 5. 2024 15:03