Live

zobrazit nejnovější

13. 3. 2024 19:05

Rychlá zpráva

Vedení pražského dopravní podniku zrušilo výběr vítěze tendru na stavbu metra D

Představenstvo pražského dopravního podniku (DPP) zrušilo výběr vítěze stavby druhého úseku metra D. Hodnotící komise tak bude znovu posuzovat původně vítěznou nabídku sdružení firem vedeného společností Subterra. Výběr vítěze loni zatím nepravomocně zrušil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Tendr u něj napadlo kvůli údajným chybám v referencích vítěze sdružení PORR, VINCI a Marti , které dopravní podnik z tendru vyloučil.

13. 3. 2024 18:00

Rychlá zpráva

xiaomi-su73Foto: Xiaomi

Výrobce elektroniky Xiaomi zahajuje dodávky svého prvního elektromobilu

Výrobce telefonů a další elektroniky Xiaomi chce tento měsíc zahájit dodávky svého vůbec prvního elektromobilu SU7. Elektrický sedan slibuje výkon 475 kW a akceleraci z 0 na 100 km/h za 2,78 sekundy. Největším lákadlem je však cena, která se pohybuje mezi 800 000 až 1,2 milionu korun. Ambicí Xiaomi je stát se jedním z pěti největších výrobců automobilů na světě.

13. 3. 2024 16:00

13. 3. 2024 14:49

13. 3. 2024 14:06

Rychlá zpráva

temu-5Foto: CzechCrunch

Temu nehraje podle pravidel, české e-shopy jsou znevýhodněny, upozorňuje expert

Kontroverzní prodejce Temu, který nabízí nezvykle levné zboží převážně z Číny, podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) nedodržuje na svých webových stránkách řadu pravidel, které mu česká a evropská legislativa ukládají. Tím dochází k znevýhodnění místních obchodníků. Dle APEK Temu neplní nebo jen částečně pravidla o tom, jaké informace je třeba zákazníkovi předat před a v průběhu nákupu.

„Je důležité zmínit, že v případě, kdy nejsou informace poskytovány, dochází ke klamání spotřebitele,“ upozorňuje asociace. V rozporu s pravidly má být také to, jak Temu inzeruje slevy, nepřesné jsou také informace o odstoupení od kupní smlouvy, o záruce a postupu reklamace. Z uvedených důvodů se APEK podle vyjádření obrací na Českou obchodní inspekci s tím, že provozovatelem Temu je podle české verze webových stránek společnost Whaleco Technology Limited registrovaná v Irsku, proto by měla nést odpovědnost za plnění všech povinností stejně jako ostatní obchodníci působící v EU.

13. 3. 2024 12:55

13. 3. 2024 11:14

Rychlá zpráva

Putin prohlásil, že Rusko rozmístí u hranic s Finskem vojáky

Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance v rozhovoru s agenturou RIA Novosti a televizí Rossija-1 označil za „bezvýznamný krok“. Uvedla to agentura Reuters. Helsinky a Stockholm se pro vstup do NATO rozhodly kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Putin v rozhovoru dále uvedl, že Rusko je z vojensko-technologického hlediska připravené na jadernou válku.

13. 3. 2024 09:21

Rychlá zpráva

Boeing má další problémy, pilot stroje na cestě z Austrálie na Nový Zéland nad ním měl ztratil kontrolu

Jakoby toho letadla Boeingu za sebou neměla už dost, v pondělí si jeden ze strojů 787 Dreamliner připsal další průšvih. Během letu z Austrálie na Nový Zéland nad ním měl jeho pilot na chvíli ztratit kontrolu a letadlo se propadlo vzduchem, což přivodilo drobná zranění části cestujících. Pilot stroj nakonec zase ovládl a není jasné, co bylo příčinou poklesu výšky.

K už tak velkým problémům, které amerického výrobce letadel v posledních letech a měsících stíhají – začátkem roku například jednomu letounu upadly při vzletu dveře, což vedlo k uzemnění většiny modelů, k podobnému kroku došlo po dvou tragických nehodách v roce 2019 – to nepřidává nic dobrého a stále více lidí podle některých zpráv odmítá na lety uskutečňované boeingy nastoupit.

13. 3. 2024 08:52

13. 3. 2024 08:03

Rychlá zpráva

tim-cook-1Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Končí nadvláda App Storu, Apple umožní v EU do iPhonů stahovat aplikace i z webových stránek

Apple se podřizuje dalším požadavkům EU a oznámil, že v souladu s novými pravidly na otevření trhu s aplikacemi povolí uživatelům iPhonů v Evropské unii stahovat aplikace přímo z internetových stránek vývojářů. Možné by to mělo být po jarní softwarové aktualizaci. Už v lednu pak Apple oznámil, že dovolí, aby na jeho telefonech v EU fungovaly také jiné obchody s aplikacemi než jen jeho dlouho střežená App Store.

13. 3. 2024 07:10