Live

zobrazit nejnovější

13. 5. 2024 21:11

Doporučujeme

„Věřím víc bitcoinu, nebo zlatu? Asi zlatu, ale je to těsné. Ani na jedné z těchto tříd aktiv bych své portfolio nepostavil, obě ale jsou zajímavým doplňkem.“

- Jakub Dvořák alias Rozbité prasátko o svých investicích

Čtěte dále

13. 5. 2024 20:15

Rychlá zpráva

iihf_1-1Foto: IIHF / CzechCrunch

Na mistrovství světa v hokeji začíná zápas Česko–Švýcarsko

Domácí šampionát v hokeji dnes pokračuje třetím zápasem české reprezentace. Od 20.20 hraje se Švýcarskem.

13. 5. 2024 19:09

Doporučujeme

Neunikla vám závěrem minulého týdne jedna z nejdůležitějších zpráv? Ano, bude nový Pán prstenů!

lotr-1

13. 5. 2024 18:02

13. 5. 2024 17:35

13. 5. 2024 17:07

13. 5. 2024 15:44

Rychlá zpráva

Videoherní čachry Microsoftu v číslech: Miliardy v tržbách, tisícovky vyhazovů

Server GamesIndustry.biz se ve svém pravidelném přehledu dění v herním průmyslu tentokrát zaměřil na Microsoft. Ten nyní ostře řeže do své videoherní divize, zavírá studia a vyhazuje lidi. GamesIndustry.biz tisícovky výpovědí dává do kontextu třeba toho, jak v průměru Microsoft posledních pár čtvrtletí vydělává desítky miliard dolarů.

13. 5. 2024 15:05

Rychlá zpráva

Doosan investuje v Plzni tři miliardy korun

Jihokorejská společnost Doosan investuje v Plzni, kde působí její dceřiná společnost Doosan Škoda Power, tři miliardy korun do výroby vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro elektrárny. Přesun výroby těchto generátorů nově doplní také vývoj a výroba technologií plynových a vodíkových turbín.

13. 5. 2024 14:14

Rychlá zpráva

lemur-zoo-olomoucFoto: Zoo Olomouc

V olomoucké zoo se narodila dvojčata lemurů

V olomoucké zoo se narodila dvojčata lemurů tmavých, vzácných poloopic z Madagaskaru, kterým kvůli kácení deštných pralesů hrozí vyhynutí. „Díky výraznému pohlavnímu dimorfismu již od prvního dne víme, že se narodil sameček a samička. První dny se matka s mláďaty, které nosí ve slabinách, zdržovala v boudičce v horní části výběhu a ani otec nesměl být příliš blízko. Zhruba po 10 dnech se ale osmělila a mláďata předvádí návštěvníkům i přímo u skla,“ říká zooložka Jitka Vokurková.

13. 5. 2024 12:45

Rychlá zpráva

Booking.com je gatekeeper, oznámila Evropská komise. Začne vyšetřovat i sociální síť X

Evropská komise označila společnost Booking za gatekeepera, tedy vlivný podnik, jenž významně ovlivňuje provoz internetu. Znamená to, že firma, která prostřednictvím své služby Booking.com nabízí na internetu krátkodobé ubytování, bude muset splňovat přísné povinnosti podle unijního nařízení o digitálních trzích. Komise také zahájí tržní vyšetřování sociální sítě X.

Takzvaní gatekeepeři musejí podle pravidel EU dodržovat nařízení, jejichž smyslem je lépe ochraňovat podnikání jejich menší konkurence. Pro spotřebitele by také mělo být jednodušší snadno se odhlásit ze služeb dané platformy. Firma označená jako gatekeeper musí mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na její služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými.

Firmám, které se normou nebudou řídit, hrozí pokuta až deset procent celosvětového ročního obratu. O tom, zda je gatekeeperem i sociální síť X, rozhodne Evropsá komise do pěti měsíců. Zabývala se také online reklamní službou X Ads. Dospěla však k závěru, že ta charakteristiky vlivného podniku nenaplňuje.

13. 5. 2024 12:34

13. 5. 2024 11:35

Rychlá zpráva

Den daňové svobody letos bude 11. června, loni byl 13. června

Den daňové svobody v Česku letos podle Liberálního institutu připadá na 11. června, o dva kalendářní dny dříve než loni. Na stát tak Češi budou pracovat 162 dní, o den méně než loni. Rozdíl způsobuje letošní přestupný rok. Dnes o tom informoval Liberální institut, který den daňové svobody od roku 2000 vypočítává. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

13. 5. 2024 11:11

Rychlá zpráva

Těhotenství vám zmenší mozek. Ale také ho posiluje

Neuroložka Liz Chrastilová proměnila své těhotenství na výzkumný projekt. The Wall Street Journal popisuje, jak sledovala změny svého mozku před otěhotněním, během těhotenství i po porodu.

13. 5. 2024 09:36

Rychlá zpráva

linda-chce-kureFoto: Anifilm

Festival Anifilm 2024 vyhlásil vítěze mezinárodních soutěží

Festival animovaných filmů Anifilm v mezinárodní soutěži celovečerních filmů ocenil film Linda chce kuře! italsko-francouzského autorského dua Chiara Malta a Sébastien Laudenbach. V kategorii krátkých filmů zvítězil polský snímek Zima režisérů Tomek Popakul a Kasumi Ozeki. Ze studentských filmů porota vybrala film Východní déšť z Estonské akademie umění v Tallinu režisérky Milly Yencken. Další vítěze včetně videoherních kategorií najdete na webu Anifilmu.