Live

zobrazit nejnovější

18. 6. 2024 07:02

Rychlá zpráva

Londýn vystřídal Paříž na postu největší evropské burzy

Londýn poprvé za téměř dva roky vystřídal Paříž na postu největší evropské akciové burzy z hlediska tržní hodnoty obchodovaných podniků.

Francouzské akcie se minulý týden dostaly pod tlak poté, co volby do Evropského parlamentu ve Francii vyhrálo nacionalistické Národní sdružení Marine Le Penové s velkým náskokem před centristickou koalicí vedenou hnutím Obnova prezidenta Emmanuela Macrona. Ten se proto rozhodl vypsat předčasné parlamentní volby, které se uskuteční na přelomu června a července.

Tržní hodnota podniků obchodovaných na pařížské burze minulý týden klesla asi o 258 miliard dolarů a sestoupila na 3,13 bilionu dolarů (zhruba 72 bilionů korun). Na post největšího evropského akciového trhu se tak poprvé od roku 2022 vrátila londýnská burza s tržní hodnotou obchodovaných podniků ve výši 3,18 bilionu dolarů (přes 73 bilionů korun).

17. 6. 2024 21:08

17. 6. 2024 19:38

Rychlá zpráva

Zákon má ochránit nejcennější půdu

Prezident Petr Pavel podepsal zákon na ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy. Až na výjimky by se na ní podle nové legislativy neměla stavět velká obchodní či logistická centra s rozlohou nad jeden hektar, ani standardní fotovoltaické elektrárny. Zákon prošel v mírnější podobně, než v jaké ho schválila vláda.

17. 6. 2024 15:59

Rychlá zpráva

DROZD je nově součástí Portálu občana

Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí nebo-li DROZD, je nově součástí Portálu občana. Díky registraci může stát pomoci lidem v zahraničí, pokud tam dojde k nějaké mimořádné události. Na portálu stačí vyplnit jednoduchý formulář.

17. 6. 2024 14:14

Rychlá zpráva

landscapeFoto: Landscape festival

Začal Landscape festival, který umisťuje architekturu a umění na netradiční místa

Na území pražského Žižkova a Malešic běží až do 30. září Landscape festival. Ten nabízí tři desítky různých uměleckých instalací a takzvaných site-specifik architektonických intervencí. Na radničním dvorku Prahy 3 je tak k využití kladina, na Nákladovém nádraží najdou lidé dřevěnou pergolu s posezením nebo skateboardovou rampu. Festival se snaží vrhat světlo na nevyužívané nebo problematické lokality a snaží se využívat na možnosti využití veřejného prostoru.

17. 6. 2024 12:39

17. 6. 2024 08:45

17. 6. 2024 07:20

Rychlá zpráva

Většina zemí na summitu označila celistvost Ukrajiny za základ jakékoliv dohody o míru

Skončil očekávaný summit o míru na Ukrajině. Osmdesát zemí světa na něm společně vyzvalo, aby „územní celistvost“ Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese. Delegace zároveň vyzvaly k návratu ukrajinských dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu. Někteří účastníci včetně Brazílie, Mexika, Saúdské Arábie nebo Indie se ale k závěrečné deklaraci jednání ve Švýcarsku nepřihlásili. Podle českého prezidenta Petra Pavla ale drtivá většina zemí podpořila základní zásady mezinárodního práva.