Live

zobrazit nejnovější

22. 6. 2023 19:03

22. 6. 2023 18:26

Rychlá zpráva

Praha vypíše tendr na budoucí sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program za téměř dvě miliardy

Dnes to schválili městští zastupitelé. Podle dohody státu, Prahy a Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) by se měl úřad do dnes nedokončené budovy Nová Palmovka nastěhovat v roce 2027. V okolí plánuje město vybudovat obytnou čtvrť. EUSPA 11 let sídlí v Janovského ulici v Holešovicích. Budovu na Palmovce začala v roce 2014 stavět Praha 8, o rok později však práce na centru ustaly a budova tak dosud není dostavěná.

22. 6. 2023 16:49

Rychlá zpráva

Novinář Wall Street Journal neuspěl v Moskvě s odvoláním a zůstává ve vazbě

Americký novinář Evan Gershkovich, kterého v březnu v Rusku zatkli kvůli podezření ze špionáže, je i nadále ve vazbě. Soud v Moskvě dnes zamítl jeho odvolání. Korespondent deníku Wall Street Journal obvinění odmítá.

22. 6. 2023 16:14

22. 6. 2023 15:29

Rychlá zpráva

Vídeň je podle Economist Intelligence Unit nejlepším městem pro život. V závěsu je třeba Kodaň

Podle Globálního indexu životní úrovně 2023, který sestavuje Economist Intelligence Unit, se s návratem do normálu po pandemii covidu zlepšují i podmínky v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a kultury. Již podruhé titul na základě celé řady ukazatelů získala Vídeň. Druhá skončila dánská Kodaň, za ní dvě australská města Sydney a Melbourne poté, co je loni v žebříčku srazily dolů následky pandemie koronaviru.

22. 6. 2023 14:54

Rychlá zpráva

baagrFoto: Red Dot Awards

Designér Tvarůžek získal dvě prestižní ocenění za produktový design Red Dot Awards

V pondělí se udílely prestižní Red Dot Awards, ocenění světovým designérům v 51 kategoriích produktového designu. Český designér Martin Tvarůžek získal dvě ceny. Odvezl si nejprestižnější ocenění Red Dot: Best of the Best 2023, za bagřík jménem Kobylka (Locust). Toto ocenění do Čech putuje teprve počtvrté. Tvarůžek získal i Red Dot Winner 2023 za detekční přístroj Recognoil 3W, který dokáže určit čistotu povrchů měřením fluorescence zbytkového znečištění od olejů a maziv.

22. 6. 2023 14:49

22. 6. 2023 12:59

Rychlá zpráva

Přibližně v těchto chvílích by měly zmizelé ponorce Titan dojít zásoby kyslíku, odhadují experti

V ponorce se k vraku zaoceánského parníku Titanic vydal zakladatel firmy, která výpravu organizovala, dále britský podnikatel Hamish Harding či francouzský cestovatel. Čas, kdy posádce dojde kyslík, odhadla Pobřežní stráž Spojených států amerických. Ponorka se ztratila v neděli večer.

22. 6. 2023 12:02

Rychlá zpráva

astronautFoto: Midjourney

Pobyt ve vesmíru nemusí svědčit lidské imunitě, ukazuje nová studie

V poslední době přibývá informací o tom, jak strávený čas ve vesmíru ovlivňuje lidský organismus. Nový výzkum, na který upozorňuje agentura Reuters, ukazuje, jak se astronautům snižuje aktivita genů v bílých krvinkách, které jsou klíčové pro imunitní systém. Studie sledovala čtrnáct astronautů, kteří strávili od čtyř a půl do šesti a půl měsíců na Mezinárodní vesmírné stanici. Ukázala, že objem informací obsažených v genech krvinek, takzvaných leukocytů, se po vstupu do vesmíru rychle snížily, nedlouho po návratu na Zem se opět vrátily k normálu.

22. 6. 2023 11:34

Rychlá zpráva

glastonburyFoto: Depositphotos

Bahno, stany i méně alkoholu. Britský hudební festival Glastonbury se přizpůsobuje generaci Z

Na hudebních festivalech typicky teče alkohol proudem. Na těch britských, včetně legendárního Glastonbury, se ho ale letos nejspíš vypije méně. Většinu návštěvníků dnes totiž tvoří zástupci generace Z, lidé narození od druhé poloviny devadesátých let dále, kteří mimo jiné oproti předchozím generacím pijí méně alkoholu. Organizátoři se na to snaží reagovat třeba upřednostňováním nealkoholických nápojů.

22. 6. 2023 10:41

Rychlá zpráva

Archeologové objevili nejstarší neandertálské jeskynní rytiny na světě

Vědci rytiny našli ve Francii. Podle archeologů je neandrtálci vytvořili před zhruba padesáti až sedmdesáti tisíci lety.

22. 6. 2023 10:27

Doporučujeme

Letos už jsme se potkali v Bratislavě i Brně. Začátek léta přivítáme přímo v sídle CzechCrunche, v pražském Karlíně. Na naší terase se potkáme se zakladatelkami a zakladateli nejúspěšnějších českých firem.

f2f_praha

29. 6. 2023

Founders 2 Founders

Palác Karlín

Chci vědět více