Live

zobrazit nejnovější

7. 8. 2023 11:47

7. 8. 2023 11:02

Rychlá zpráva

Vědci v Kalifornii podruhé hlásí čistý zisk energie při jaderné fúzi

Americkým vědcům z laserového centra v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) se opět podařilo při jaderné fúzi získat více energie, než kolik při experimentu spotřebovali. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího LLNL. Konkrétní čísla se teprve vyhodnocují, experiment byl ale úspěšnější než ten prosincový, kdy se fúzi poprvé podařilo realizovat tak, aby byla energeticky zisková.

7. 8. 2023 10:11

7. 8. 2023 09:41

Rychlá zpráva

prague-prideFoto: Depositphotos

Začíná další ročník Prague Pride, festival potrvá až do neděle

V Praze dnes startuje Prague Pride, festival hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans a queer lidí. Od 7. do 13. srpna nabídne na 150 akcí, mezi nimiž nebude chybět průvod, který má v sobotu 12. srpna vyrazit z Václavského náměstí na Letnou. Tématem 13. ročníku jsou tradice a jejich význam pro fungování společnosti s mottem Tradičnější, než si myslíte.

7. 8. 2023 09:08

7. 8. 2023 08:55

Rychlá zpráva

Radioaktivní voda z elektrárny ve Fukušimě by se mohla začít do konce měsíce vypouštět do oceánu

Je to hodně diskutované téma, v červenci ale dostalo zelenou od Mezinárodní agentury pro atomovou energii. 20. srpna by proto měla zasednou japonská vláda, aby určila přesné – a ještě srpnové – datum, kdy se začne radioaktivní voda z jaderné elektrárny ve Fukušimě, již v roce 2011 poškodila tsunami, vypouštět do Tichého oceánu. Proti tomuto kroku sice protestují země i rybáři v regionu, podle odborníku z MAAE je ale vypouštění kontaminované vody v souladu s celosvětovými standardy a bude mít jen „zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí“. Voda se z elektrárny bude odvádět kilometrovým tunelem. Ještě předtím se pročistí, takže v ní zůstane jen radioaktivní tritium, jehož koncentrace má být ale velmi nízká.

7. 8. 2023 08:15

7. 8. 2023 07:58

7. 8. 2023 07:10

Rychlá zpráva

V Africe se urodilo málo kakaových bobů, čekejte dražší čokoládu

Pro velké konzumenty čokolády to není dobrá zpráva – cena kakaových bobů vzrostla na dvanáctileté maximum a to, společně s rostoucími cenami cukru, tlačí i na cenu čokolády. Ostatně ta sama v posledních letech stoupá. Letos by to ale mohlo být citelnější než dřív. Země v západní Africe se totiž potýkají s neúrodou a kontinent jako celek obstarává dvě třetiny dodávek kakaových bobů. A tento výpadek se podle všeho střetnul s menším množstvím zásob z minulých let. Podle některých analytiků by cena čokolády mohla poskočit už letos na Vánoce, a to zhruba o 10 procent.

7. 8. 2023 06:35

Rychlá zpráva

Saúdskoarabský summit o míru na Ukrajině skončil bez konkrétní dohody

Dvoudenní schůzka diplomatů a vládních poradců čtyř desítek zemí v saúdskoarabské Džiddě o míru pro Ukrajinu v neděli skončila bez konkrétní dohody, pouze závazkem, že země budou pokračovat v mezinárodních konzultacích s cílem dosáhnout míru. Na jednání nebylo pozváno Rusko, účastnili se ho zástupci Ukrajiny, západních zemí, Číny, Turecka, Brazílie či Indie a také EU. ČR zastupoval náměstek ministra zahraničí Jan Marian

6. 8. 2023 20:41

Rychlá zpráva

barbie-margot-robbie-2023-1Reprofoto: Warner Bros. Pictures/YouTube

Barbie v globálních tržbách překonala miliardu dolarů

Barbie to dokázala a během svého třetího víkendu v kinech na globálních tržbách překonala miliardu dolarů! Letos se to zatím povedlo jen jednomu filmu, a to animáku Super Mario Bros. ve filmu.

6. 8. 2023 19:46

Rychlá zpráva

Plzeň o dva roky prodloužila bezplatné parkování elektromobilů

Plzenští radní rozhodli, že na území svého města nechají auta označená registrační značkou elektrického vozidla parkovat po dobu 24 hodin zdarma o dva roky déle, než bylo původně v plánu. Konec bezplatného parkování měl nastat už s koncem sprna. Prodloužení vedení města vysvětluje zatím nízkým počtem bezemisních vozidel.