Live

zobrazit nejnovější

1. 7. 2024 15:54

Rychlá zpráva

Už mě sem prosím nepouštějte. Hráči hazardu se mohou nechat sami vyhodit z kasína

Hráči hazardních her mohou nově požádat o zapsání do rejstříku vyloučených osob, aniž by museli vyplňovat formulář či si nechávat úředně ověřit svůj podpis. Dosud bylo možné žádat o zápis do rejstříku vyloučených osob pouze prostřednictvím ministerstva financí. Zápis v rejstříku je na neomezenou dobu, ovšem o vymazání lze požádat nejdříve po uplynutí jednoho roku.

Nově se je také možné nechat z hraní vyloučit jen na 48 hodin. Lidé zapsaní v rejstříku se nemohou účastnit žádné legálně provozované hazardní hry v Česku. Změny by měly přispět k zodpovědnějšímu hraní.

1. 7. 2024 13:30

Rychlá zpráva

Mládě luskouna krátkoocaséhoFoto: FB Miroslav Bobek

Pražská zoo slaví další přírůstek. Je jím teprve druhé odchované mládě luskouna v Evropě

Zoo Praha oslavuje nový přírůstek. Je jím mládě luskouna. Na svém facebooku o tom informoval přímo ředitel zoo, Miroslav Bobek. „Radost! Narodil se u nás další luskoun, druhý v Evropě! Mládě má hmotnost 141 gramů (bez pupečníku) a jeho rodiči jsou opět samice Run Hou Tang a samec Guo Bao. Je vyspělejší a aktivnější než byla Šiška. Snaží se sát mateřské mléko, je však otázka, zda ho také nebude nutno přikrmovat uměle,“ napsal ředitel zoo.

1. 7. 2024 12:00

Rychlá zpráva

boeingFoto: Boeing

USA zahájí trestní stíhání Boeingu kvůli pádům dvou letadel 737 MAX

Více než 11 miliard korun, taková je výše pokuty, kterou by měl Boeing zaplatit za vinu v případě dvou tragických havárií jeho letounů 737 MAX. Pokuta má být součástí mimosoudní dohody o uznání viny ze strany Boeingu. To se však nelíbí pozůstalým obětí nehod, podle kterých pokuta dostatečně nežene společnost k odpovědnosti za smrt jejich příbuzných. Celkem při obou haváriích v letech 2018 a 2019 zahynulo 346 lidí. Za nehodami letounů 737 MAX 8 indonéské společnosti Lion Air a aerolinek Ethiopian Airlines stály problémy s asistenčním softwarem.  Systém měl pilotům pomáhat letadlo ovládat. V obou případech je ale překvapil nečekaným a nepředvídatelným zásahem do řízení.

Nedávný audit výroby 737 MAX u Boeingu a dodavatele Spirit AeroSystems podle amerického Federálního úřadu pro letectví zjistil několik případů, kdy firmy nedodržely požadavky na kontrolu kvality výroby. Při nynějším vyšetřování informátoři z Boeingu v dubnu americkému Senátu sdělili, že modely 737 MAX, 787 Dreamliner a 777 měly vážné výrobní problémy. Boeing se naposledy dostal do centra pozornosti letos v lednu, kdy se letadlu společnosti Alaska Airlines za letu utrhla část trupu, která zaslepuje otvor pro případný další nouzový východ. S dírou v trupu pak letadlo přistálo.

1. 7. 2024 10:30

1. 7. 2024 08:47

Rychlá zpráva

taylor-swift-2Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Swiftonomika není skutečná, říká nová analýza. Vliv zpěvačky se prý přeceňuje

Turné Eras americké zpěvačky a skladatelky Taylor Swift dobývá Evropu, na každé zastávce vyprodává desetitisícové stadiony několik večerů za sebou. To vede analytiky k debatám, nakolik mohou desítky tisíc swifties stimulovat místní ekonomiku. Agentura Reuters ale ve své analýze dochází k závěru, že se vliv hudebních i sportovních akcí na ekonomiku přeceňuje.

Příkladem může být Stockholm. V květnu se jejích tří koncertů zúčastnilo téměř 180 tisíc fanoušků, z nichž půlka přijela z ciziny, a vygenerovali městu obrat blížící se 850 milionům švédských korun (1,87 miliardy českých korun). Pro Stockholm skvělý třídenní kšeft, ale kapka v moři pro švédskou ekonomiku, která je s roční produkcí 623 miliard dolarů (14,5 bilionu českých korun) až osmá největší v EU.

„Tento dodatečný obrat je pro Stockholm a zejména pro jeho odvětví cestovního ruchu velkou víkendovou vzpruhou,“ řekl hlavní ekonom Stockholmské obchodní komory Carl Bergkvist. „Ale tím to končí – jeden víkend, bez viditelného nebo významného dopadu na celkový hospodářský růst.“

1. 7. 2024 07:46

30. 6. 2024 21:32

30. 6. 2024 20:15

Rychlá zpráva

Lety nad Evropou, hlavně do Turecka, se zpožďují. Problémy mají i Češi

Letecké spoje nad Evropou nabírají v posledních dnech stále častěji zpoždění, největší problémy vznikají na spojích do Turecka. Vliv to má i na české dopravce a letiště, aerolinky Smartwings jen během soboty zaznamenaly zpoždění všech 30 svých letů z a do Turecka. Zpožděné přílety i odlety na linkách do těchto destinací eviduje i pražské letiště. To má navíc nyní výpadky systému pasové kontroly na prvním terminálu, což zpomaluje odbavení cestujících. Vyplývá to z informací Smartwings a Letiště Praha pro ČTK.

30. 6. 2024 19:02