Live

zobrazit nejnovější

9. 5. 2024 12:34

9. 5. 2024 11:01

Rychlá zpráva

Microsoft plánuje postavit datové centrum za 3,3 miliardy dolarů

Technologický gigant Microsoft plánuje vybudovat v americkém státě Wisconsin moderní datové centrum za 3,3 miliardy dolarů, tedy za zhruba 77 miliard korun. Záměr potvrdila americká vláda i sama společnost, podle níž by investice měla podpořit inovace v oblasti umělé inteligence.

Plánované datacentrum má vzniknout na stejném místě, kde chtěl tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn postavit továrnu za deset miliard dolarů. Než své plány drasticky omezil, tehdejší americký prezident Donald Trump investici označil za osmý div světa.

9. 5. 2024 09:41

9. 5. 2024 08:22

9. 5. 2024 07:12

Rychlá zpráva

Zemřel Steve Albini, producent Nirvany i Pixies a velký kritik komercializace hudby, který si nebral procenta z tržeb

Ve věku 61 let zemřel americký hudebník Steve Albini. Patřil k nejvýznamnějším jménům indie rocku. Byl velkým kritikem komercionalizace hudby, sám hrál v chicagské kapele Big Black, ale etabloval se především jako producent (ačkoliv to slovo prý sám nesnášel), který pracoval na stovkách slavných alb. Nejznámější jsou jeho spolupráce s Nirvanou (na oceňovaném albu In Utero) a Pixies (Surfer Rosa). Jeho umělecké přesvědčení bylo natolik silné, že za nahrávky ze svého studia neúčtoval od jiných hudebníků procenta z tržeb.

9. 5. 2024 07:05

9. 5. 2024 06:42

Rychlá zpráva

Bomby dodávané USA do Izraele byly použity k zabíjení civilistů, řekl Biden

Izrael podle amerického prezidenta Joea Bidena použil bomby dodávané Spojenými státy k útokům, při nichž v Pásmu Gazy umírali palestinští civilisté. Biden to řekl v rozhovoru stanici CNN. Americká administrativa v uplynulých dnech podle médií pozastavila dodávku bomb, z nichž zhruba polovinu tvoří silné pumy vážící kolem jedné tuny. USA podle Bidena nebudou Izraeli dodávat další pumy ani dělostřeleckou munici, kterou Izrael v posledních měsících v Pásmu Gazy použil, pokud se jeho vláda rozhodne rozšířit invazi do hustě obydleného města Rafáh na jihu oblasti, kde se podle Izraele ukrývají poslední větší uskupení Hamásu. V takovém případě by USA podle Bidena dodávaly jen obrannou munici, například do izraelského systému protivzdušné obrany Iron Dome.

8. 5. 2024 21:26

8. 5. 2024 20:36

Rychlá zpráva

Hypotéky mírně zlevnily, průměrná sazba klesla na 5,52 procenta

Průměrná sazba hypoték na počátku května mírně klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Je tak nejníže od května 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

8. 5. 2024 19:47

8. 5. 2024 18:38

Rychlá zpráva

Lídři EU se dohodli, že zmrazená ruská aktiva se použijí na pomoc Ukrajině

Zástupci členských zemí Evropské unie se v Bruselu shodli, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě využijí k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci této země, která se už více než dva roky brání ruské vojenské agresi. Informovalo o tom belgické předsednictví. Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci Ukrajiny. Celkový finanční příspěvek pro Ukrajinu ze zmrazených ruských aktiv by se letos mohl pohybovat kolem 4,5 miliardy eur (více než 112 miliard korun).