Live

zobrazit nejnovější

26. 4. 2023 07:27

Rychlá zpráva

Sonda japonské firmy ispace se s největší pravděpodobností zřítila na Měsíc

Mohlo to být první úspěšné soukromé přistání na Měsíci, v jeho poslední fázi ale došlo ke komplikacím a modul Haruto-R japonské společnosti ispace na povrch našeho přirozeného satelitu nedosedl. Firma s ním krátce před přistáním včera večer ztratila kontakt a po několika hodinách od jeho odmlčení uvedla to, co se očekávalo – že se sonda s vysokou pravděpodobností o povrch Měsíce roztříštila.

 

 

26. 4. 2023 06:28

25. 4. 2023 22:23

Rychlá zpráva

Alphabetu se v posledním kvartálu zvýšily tržby, ale klesl zisk

Americká společnost Alphabet, do níž patří také Google či YouTube, oznámila, že její tržby v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2023 meziročně vzrostly o 3 % a dosáhly 69,8 miliardy dolarů, čímž překonaly očekávání analytiků. Přispěl k tomu nárůst příjmů z reklam a stabilní poptávka po cloudových službách. Na druhou stranu firmě klesl čistý zisk, meziročně o 8,43 % na 15 miliard dolarů.

25. 4. 2023 22:17

Rychlá zpráva

microsoft-building2Foto: Depositphotos

Microsoft ve třetím čtvrtletí meziročně nepatrně vyrostl

Trh s PC se sice po pandemii stále nevzpamatoval a propadl se také prodej herních konzolí Xbox. Díky rostoucím příjmům z cloudových služeb se nicméně společnosti Microsoft podařilo v posledním čtvrtletí o něco povyrůst. Firma oznámila, že ve třetím kvartálu měla tržby 52,9 miliardy dolarů a čistý zisk 18,3 miliardy dolarů. Příjmy meziročně vzrostly o 7 % a čistý zisk se zvýšil o 9 %.

25. 4. 2023 21:15

Rychlá zpráva

Mladoboleslavská Škodovka chce mít do roku 2026 celkem šest elektromobilů

Šest elektrických modelů do konce roku 2026. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dnes oznámila, že vedle modernizovaných verzí vozů Enyaq a Enyaq Coupe bude nabízet i tři typy SUV – malé (pod pracovním označením Small), kompaktní (Elroq) a velké, sedmimístné (Space). Zařadí i elektrické Combi. Vedle toho má v plánu ještě uvést nové generace modelů Kodiaq a Superb, později i modernizovanou Octavii, Kamiq a Scalu.

25. 4. 2023 19:46

Doporučujeme

„Při současných úrokových sazbách je lepší investovat do společností s menším zadlužením a do těch, které generují cash flow a přerozdělují je ve formě dividend.“

- Roman Koděra, privátní bankéř z J&T Banky

Čtěte dále

25. 4. 2023 19:06

Rychlá zpráva

trzniceFoto: Holešovická tržnice

V Holešovické tržnici propukne 4. května Pastrami Pop-up

Významní masoví hráči pražské gastronomické scény se 4. května setkají v Holešovické tržnici, kde v hale od 11 hodin začnou připravovat newyorský legendární pokrm pastrami sendvič na několik způsobů. Pochoutku z hovězího masa si nachystá parta z holešovické udírny Big Smokers, tým Meat Vandals, oblíbený rodinný podnik Take It EZ a Vinograf. K zakousnutí bude i vegetariánská varianta sendviče v podání Slow Cafe a o zavlažení se postarají malé pivovary a baroví nadšenci z Move Baru.

25. 4. 2023 18:23

Rychlá zpráva

trojaFoto: Depositphotos

Galerie hlavního města Prahy uvedla výstavu s názvem Hrdinové, géniové, symboly a múzy

Dnes začíná výstava Galerie hlavního města Prahy (GHMP) nazvaná Hrdinové, géniové, symboly a múzy, která bude k vidění do 29. října 2023 na zámku v pražské Troji. Prezentovat bude sbírku, jejíž součástí jsou sochařské skici a studie k pomníkům, památníkům a sochám, které lze spatřit ve městě. Návštěvníci si budou moci prohlédnout díla od autorů, jako je například Josef Václav Myslbek, Bohuslav Schnirch, Ladislav Jan Šaloun, Bohumil Kafka nebo Josef Mařatka. Mezi zhruba třicítkou exponátů je pak několik předloh ke známým sochám, jako třeba ke sv. Václavovi nebo k pomníku Karlu Hynku Máchovi od Myslbeka.

Galerie hlavního města Prahy

25. 4. 2023 17:41

Doporučujeme

„Zjistil jsem, že chci jít vlastním směrem. Že se chci věnovat stolnímu sklu, protože to je něco, co má ve světě vysokou přidanou hodnotu. A my tady v Česku to děláme opravdu dobře.“

- Lukáš Klimčák, zakladatel sklářské značky Klimchi

Čtěte dále

25. 4. 2023 17:33

25. 4. 2023 16:53

Rychlá zpráva

cbdFoto: Depositphotos

Ministerstvo zemědělství chystá zakázat produkty s CBD a jinými kanabinoidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nepřišla s dobrou zprávou pro výrobce a prodejce potravin s obsahem látky kanabidiol (CBD) a jiných kanabinoidů získaných z konopí setého. Plánuje totiž jejich plošný zákaz, který se bude vztahovat na produkty v podobě olejů, tinktur, želé, cukrovinek, bonbónů, kapslí a podobně. Podle nařízení EU se totiž látky řadí do kategorie nových potravin, které nesmí být uvedeny na trh, dokud jejich bezpečnost neprověří Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). K tématu chystáme delší článek.

25. 4. 2023 16:05

Rychlá zpráva

Tržby McDonald’s vyrostly v prvním čtvrtletí o více než 12 procent

Řetězec rychlého občerstvení McDonald’s uzavřel první kvartál letošního roku a hlásí výsledky, o kterých informoval server Yahoo Finance. Tržby v rámci Spojených států i zahraničí vyrostly o 12,6 procent, přitom analytici z Wall Street odhadovali, že vyrostou maximálně o 7 až 8 procent. Příjmy se vyšplhaly na 5,9 miliard dolarů. Růst podpořilo plošné zvyšování cen, které však neodradilo zákazníky od pravidelných návštěv řetězce.