Asus představil konkurenci Steam Decku. Konzole s Windows zvládá hry z Epicu, EA, Xbox Game Passu i Steamu

ROG Ally je přenosné zařízení tak akorát do dvou rukou, na němž prý spustíte všechny hry ze všech platforem. Díky Windows i vysokému výkonu.

Michal MančařMichal Mančař

rog-ally-boxed

Foto: Asus

Ruční konzole Asus ROG Ally slibuje přístup ke všem hrám na Windows

0Zobrazit komentáře

Tchajwanský výrobce elektroniky Asus je známé jméno napříč světem elektroniky, výrazně pak zní i mezi hráči videoher. Jeho brandem ROG alias Republic of Gamers jsou označeny produkty od herních laptopů až po grafické karty. Již brzy se k nim přidá ale málo vídaná novinka– ruční konzole Ally. Na první pohled konkurent Steam Decku od společnosti Valve.

Během pěti let vývoje herního handheldu si inženýři z Asusu prošli stovkami konceptů a prototypů. Finálním a právě představeným výsledkem jejich práce je bělostné zařízení, které se podle výrobce pyšní ergonomickým designem i vysokým výkonem. Prvně jmenované ověří až testování uživateli, hardwarově je nicméně ROG Ally vybaven solidně.

Zařízení zvenčí nepřekvapuje standardním rozložením gamepadového ovládání po stranách sedmipalcového displeje. Zajímavější je jeho nitro, v němž se ukrývá procesor AMD Ryzen série Z1 s grafikou poháněnou architekturou RDNA třetí generace a 16 gigabajty operační paměti. Tedy kombinace, která si má podle tchajwanského výrobce poradit i s náročnými tituly dneška.

Asus specificky zmiňuje třeba harrypotterovské dobrodružství Hogwarts Legacy, fotbal FIFA 23, stále skvěle vypadající Cyberpunk 2077 i nejnovější střílečku Call of Duty. A samozřejmě hromadu menších či nezávislých her a hříček typu kooperativní kulinářské kulišárny Overcooked, které jsou na pohodové hraní v křesle či posteli anebo na cestách jak dělané.

rog-ally-03

Foto: Asus

Spojenec na cestách. ROG Ally je podobně jako Steam Deck ideální na hraní na méně obvyklých místech

Na hardwaru ROG Ally poběží operační systém Windows 11, bude tak podporovat hry ze Steamu, Xbox Game Passu, Epic Games i z platformy EA. Respektive podle produktového popisu nabídne „přístup ke všem hrám na všech platformách“ dostupných na Windows. Nacpete je na 512gigabajtové SSD úložiště s možností rozšíření microSD kartou. Mimochodem ani konkurenční Steam Deck není vyloženě omezený na nabídku Steamu, nicméně jiné platformy na něm vyžadují jistou míru uživatelského nastavování.

Herní i jiný obsah si na handheldu od Asusu užijete na sedmipalcovém dotykovém full HD displeji s obnovovací frekvencí 120 Hz, jasem 500 nitů a sedmimilisekundovou odezvou. O chlazení se stará dvojice větráků s výkonem ovládaným podle aktuální zátěže. Celkem zařízení váží 608 gramů, což je o jednašedesát gramů méně než má Steam Deck a zhruba o 200 gramů více než Nintendo Switch s připojenými ovladači.

Když je řeč o připojování, k ROG Ally můžete připojit externí grafické karty série ROG XG Mobile. K přenosnému zařízení tak přidáte podobně velkou krabici obsahující klidně i velevýkonnou GeForce RTX 4090. To se může hodit při napojení handheldu na televizi či monitor s vyšším rozlišením, a tudíž vyššími nároky na hardware. Konzoli lze usadit do dokovací stanice, nepřekvapí ani možnost připojení klávesnice, myši nebo ovladače.

Více informací o ROG Ally dorazí už brzy, 11. května je v plánu slavnostní představení. Při něm má Asus odhalit cenu a termín uvedení také pro český trh. Pro srovnání, Steam Deck od Valve začíná na 419 eurech za nejzákladnější variantu, 679 eur neboli 16 tisíc korun zaplatíte za plnohodnotný přístroj. Nintendo Switch vyjde podle verze zhruba na polovic, byť je určený spíš pro veselejší hříčky než vážnější hraní.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym