Live

zobrazit nejnovější

4. 6. 2024 11:00

Rychlá zpráva

boubinFoto: Depositphotos

Staré lesy mohou výrazně přispět k zachycování oxidu uhličitého

Staré evropské lesy mohou výrazně přispívat ke snižování dopadů klimatické krize v Evropě. Podle nejnovější studie, která zkoumala lesy po celé Evropě, je množství uhlíku uloženého v nadzemní, podzemní a mrtvé biomase stromů a v lesní půdě natolik zásadní, že se podle vědců jedná o jeden z důležitých prostředků pro zmírňování klimatické změny v Evropě. Stromy ze starých lesů by mohly podle studie zachytit až 300 megatun oxidu uhličitého ročně. K tomu je ale třeba trvale umožnit pokračující růst těchto lesů a jejich samovolný vývoj.

4. 6. 2024 09:21

4. 6. 2024 08:04

Rychlá zpráva

V Indii začalo sčítání hlasů ve volbách, vládnoucí strana má od začátku většinu

V Indii dnes začalo sčítání hlasů v parlamentních volbách, které se rozeběhly 19. dubna a skončily v sobotu. Strana BJP premiéra Naréndry Módího podle očekávání vede a už na počátku sčítání hlasů si zajistila většinu v novém parlamentu. Konečné výsledky se očekávají v příštích hodinách a v podstatě jedinou neznámou je, zda Módího strana bude mít dvoutřetinovou většinu, nebo ne.

4. 6. 2024 07:08

Rychlá zpráva

Čínská sonda Čchang-e 6 odstartovala z Měsíce ke zpátečnímu letu na Zemi

Přistávací modul čínské sondy Čchang-e 6 úspěšně odstartoval z odvrácené strany Měsíce ke zpátečnímu letu na Zemi i s odebranými vzorky hornin. Číná se tím přiblížila tomu, aby se stala první zemí, která získá vzorky ze strany Měsíce trvale odvrácené vůči Zemi. Návrat sledují vědci z celého světa v naději, že tyto vzorky pomohou odpovědět na otázky ohledně původu sluneční soustavy anebo lépe pochopit, jak vznikl Měsíc. Modul by měl na Zemi dosednout v neděli v oblasti South Pole-Aitken.

3. 6. 2024 21:11

Doporučujeme

„Nedávno jsem se sám sebe ptal, jestli to dělám správně. Měl jsem možnost uvést naše hokejisty na Staromáku, ale najednou bylo šest a já si řekl, že musím jít, protože jsem dlouho nekoupal dceru. To jsem nakonec nestihl, ale stihl jsem uspávání syna.“

- Libor Bouček, moderátor

Čtěte dále

3. 6. 2024 19:56

3. 6. 2024 18:29

3. 6. 2024 16:07

Rychlá zpráva

Legendární meme akcie GameStop jsou díky Redditu zase v kurzu

Akcie americké firmy GameStop jsou zhruba po třech letech díky diskusním fórům a dalším internetovým skupinám opět v centru pozornosti investorů. V neděli o sobě totiž dal po delší době vědět obchodník Keith Gill, který sdílel snímek s výpisem z makléřského účtu, na němž je vidět, že k minulému pátku držel akcie GameStopu v celkové hodnotě 115,7 milionu dolarů (2,6 miliardy korun).

Akcie  distributora videoher GameStop ještě před začátkem dnešního obchodování na trhu Nasdaq v New Yorku vykazovaly růst až o 90 procent, který později zmírnil asi na 70 procent a cena v tu dobu činila zhruba 39 dolarů za kus. Pro cenné papíry zpopularizované mezi drobnými investory na sociálních sítí se vžil název meme akcie. A právě akcie GameStopu jsou považovány za první takové.

Keith Gill vystupuje na síti Reddit pod pseudonymem „DeepF——Value“ a na platformách YouTube a X jako „Roaring Kitty“. Není možné ověřit, zda snímek makléřského účtu, který ukazuje akcie GameStopu v hodnotě téměř 116 milionů dolarů, skutečně patří Gillovi. Pouhý náznak, že Gill drží akcie GameStop v takovém objemu, ale v neděli večer vedl k silnému růstu ceny této emise na platformě Robinhood, která umožňuje s akciemi obchodovat nepřetržitě.

3. 6. 2024 14:23

3. 6. 2024 12:41

Rychlá zpráva

chip-nvidiaFoto: Nvidia / CzechCrunch

Nvidia oznámila nové čipy pro systémy umělé inteligence jen pár měsíců po předchozí generaci

Nvidia v neděli představila novou generaci čipů pro umělou inteligenci zvanou Rubin, která nahradí tu předchozí Blackwell. Firma ji přitom oznámila jen o několik měsíců dříve, v březnu. Blackwell je přitom stále ve výrobě a očekává se, že se k zákazníkům dostane během letoška. Rubin by pak měl být k dispozici v roce 2026.

3. 6. 2024 11:04

Rychlá zpráva

Comic-Con Junior potřetí v Brně. Prvním hereckým hostem je John de Lancie ze Star Treku

Třetí ročník festivalu popkultury Comic-Con Junior potěší i letos všechny dospělé, náctileté a dětské fanoušky sci-fi a fantasy. Brněnské výstaviště se na podzim v termínu od 2. do 3. listopadu znovu promění v doupě filmů a seriálů, videoher i stolních her, komiksů a knih a samozřejmě i kostýmů.

Návštěvníci si budou moci užít třeba jednu z ikon populárního seriálu Star Trek, oblíbeného Q, v podání Johna de Lancie, ale i další herecké, komiksové a cosplay hosty. Do 30. června mohou kupovat zvýhodněné vstupenky. Letos poprvé mohou využít společného vstupu na Comic-Con Junior a nový knižní veletrh Kniha Brno, který bude probíhat v sousedících prostorách.