Air Bank spouští investice do akcií i jejich částí od tisícovky, minimální poplatek jsou dva dolary

Po České spořitelně nebo Raiffeisenbank umožní svým klientům kupovat přímo akcie i Air Bank. Služba bude součástí aplikace My Air.

Luboš KrečLuboš Kreč

stock-3

Foto: Air Bank

Investiční aplikace Air Bank

0Zobrazit komentáře

Poradenská skupina Broker Consulting dělala nedávno s agenturou Ipsos průzkum o tom, jak investují Češi. S přehledem nejoblíbenější formou bylo, aspoň dle tisícovky respondentů, penzijní připojištění a spoření: jako přípravu na důchod je používá 54, respektive 36 procent lidí. A co akcie? Ty se krčí s 13 procenty mnohem dál. Třeba v USA drží akcie podle deníku Wall Street Journal až 58 procent domácností. I Čechům se ale přístup na kapitálové trhy s rozvojem mobilních aplikací rozšiřuje – k institucím, které svým klientům umožňují investice na burzách na pár kliků, se nyní přidala Air Bank.

„Česká republika dotahuje vyspělé trhy a objem majetku v investičních produktech roste. Investování přímo z mobilu je stále populárnější, proto přinášíme nový nástroj. Nakoupit lze i frakce akcií a minimální vklad je nastavený na tisíc korun tak, aby bylo investování do akcií dostupné co nejširší veřejnosti,“ říká Petr Žabža, vedoucí oddělení Investice Air Bank.

Investovat do akcií přes mobilní bankovní aplikaci jako první z větších hráčů spustil pro retailové klienty už v dobách covidu Revolut, relativně nedávno přístup na kapitálové trhy zákazníkům zjednodušily Česká spořitelna nebo Raiffeisenbank, která spustila vlastní investiční aplikaci.

U Air Bank by mělo založení investičního účtu pro klienty v aplikaci My Air trvat jen pár minut. Následně si budou moct lidé spravovat své portfolio přímo v prostředí mobilní služby. V nabídce mají být jak akcie světoznámých amerických firem, tak populární ETF. Vedení investičního účtu je zdarma. Poplatky činí 0,2 procenta z uskutečněné transakce, což odpovídá výši poplatků u služeb jako Portu nebo Fondee. Minimální výše poplatku jsou dva dolary u akcií a pět eur u ETF.

airbankakcie

Foto: Air Bank

Investiční aplikace Air Bank

Air Bank oznámila vlastní investiční aplikaci už před několika měsíci, její příchod ale brzdila finalizace produktu a ladění detailů. Petr Žabža, který má v bance službu na starost, v nedávném rozhovoru pro CzechCrunch popsal, jak sám investuje i které ETF mu dělá největší radost.

Propozicí nové služby Air Bank je, aby byla ještě jednodušší než aplikace Revolut, kterou dnes i zákazníci v Česku často využívají, když chtějí co nejsnáze investovat do konkrétních akcií. „V jednoduchosti konkurujeme spíše Revolutu, v poplatcích zase ostatním bankám. Věříme, že dokážeme přinést lepší, zábavnější a levnější řešení než konkurence,“ vysvětluje Žabža.

V aplikaci od Air Bank je už dnes integrovaná služba Portu, za kterou stojí finanční skupina Wood & Company. Ta je průkopníkem na českém trhu v takzvaném robo advisory investování, její systémy jsou primárně řízené počítačem a specializuje se primárně na ETF, takže žádné sázky na konkrétní akcie. V době covidu se z investování do akcií stal fenomén díky aplikacím jako Robinhood nebo právě Revolut.

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi