Live

zobrazit nejnovější

2. 5. 2023 06:52

Rychlá zpráva

mickeyFoto: Depositphotos

Florida vrací úder. Dozorčí rada jmenovaná guvernérem DeSantisem zažaluje Disney

Napětí mezi největší mediálně-zábavní společností Disney a floridským guvernérem Ronem DeSantisem se dále stupňuje. Disney na republikánského politika a jeho spolupracovníky minulý týden podalo žalobu za to, že převzal kontrolu nad pozemky sousedícími se zábavním parkem v Orlandu a firmě komplikuje podnikání, dlouhá léta totiž fungovala na Floridě víceméně autonomně. DeSantisem jmenovaná nová dohlížitelská rada se nyní chystá společnost zažalovat zpět. Hluboké spory původně nevznikly kvůli byznysu, ale kvůli tomu, co se smí učit na školách o genderu a sexualitě.

2. 5. 2023 06:29

Rychlá zpráva

Výrobce čipů Arm míří na americkou burzu, je to náhrada za nepovedený obchod s Nvidií

Britský čipový kolos Arm, jehož technologie se používají téměř ve všech chytrých telefonech, chce vstoupit na americkou burzu Nasdaq. Prodejem svých akcií by tam rád získal osm až deset miliard dolarů, konečná velikost a cenové podmínky plánovaného IPO ale ještě nebyly stanoveny. Majitelem Armu je od roku 2016 japonská investiční skupina SoftBank, která ho chtěla před třemi lety prodat dalšímu významnému čipovému hráči, Nvidii. Z obchodu ale kvůli regulatorním překážkám sešlo, majitel SoftBank Masajoši Son o možném vstupu na burzu začal mluvit už tehdy.

 

 

1. 5. 2023 21:32

1. 5. 2023 21:10

Rychlá zpráva

jack-ma-alibaba1Foto: Alibaba

Jack Ma bude učit management na univerzitě v Tokiu

Zakladatel Alibaba Group a jeden z nejznámějších čínských podnikatelů Jack Ma se ujal nové role. Do konce října z něj bude hostující profesor na University of Tokyo, kde se má podílet na „poradenství v důležitých výzkumných otázkách“ a zároveň bude učit o managementu a startupovém podnikání.

1. 5. 2023 19:02

1. 5. 2023 18:07

Rychlá zpráva

Podpora stavebního spoření přežije

Jedním z prvků chystané reformy veřejných financí mělo být zrušení podpory stavebního spoření, na které stát loni vydal přes čtyři miliardy korun. Vláda ale podle informací, které se objevily v několika médiích, od tohoto kroku nejspíš couvne a podporu zachová, jen ji spojí s novými podmínkami. Náprava předluženého rozpočtu se tím ale opět zkomplikuje.

1. 5. 2023 17:14

Rychlá zpráva

mario-movieFoto: Illumination

Super Mario Bros. ve filmu to dokázal. Je prvním snímkem letošního roku, který utržil miliardu dolarů

Rozverný animák o dvojici bratrů–instalatérů, kteří se z Brooklynu dostanou do jiných světů a pomohou porazit obávaného padoucha, želváka Bowsera, a zachránit statečnou princeznu Peach, podle očekávání překonal jako první film letošního roku miliardu dolarů v globálních tržbách. Adaptaci slavné hry od Nintenda, za kterou stojí studia Universal a Ilumination, na to stačilo 26 dní.

1. 5. 2023 16:45

1. 5. 2023 15:33

1. 5. 2023 14:14

Rychlá zpráva

lisabonFoto: Depositphotos

Do Portugalska se ve velkém vrátili turisté

Cestovní ruch je klíčovou hnací silou portugalské ekonomiky. Před pandemií se podílel na hrubém domácím produktu téměř z 15 procent a Národní statistický úřad nyní uvedl, že v prvním čtvrtletí se do Portugalska vydalo nejvíce turistů v historii. Jejich počet od ledna do března překročil 2,8 milionu, což bylo zhruba o tři sta tisíc více než během prvních tří měsíců roku 2019. To byl dosavadní rekord, pak turismus zastavila pandemie.

1. 5. 2023 12:48

1. 5. 2023 11:30

1. 5. 2023 10:58

Rychlá zpráva

V nadcházejících pěti letech se promění čtvrtina pracovních míst, předpovídá Světové ekonomické fórum

Z průzkumu o budoucnosti práce, který si mezi zhruba osmi stovkami firem udělalo Světové ekonomické fórum, plyne, že by se v důsledku technologického vývoje, digitalizace a snahy o bezuhlíkovou ekonomiku v nejbližších pěti letech měla proměnit zhruba čtvrtina veškerých pracovních míst. Ubývat mají zejména kancelářské a úřednické pozice včetně těch v bankách nebo na poštách, poroste naopak zájem o technologické odborníky. K největšímu nárůstu v počtu míst má ale dojít mezi řidiči velkých náklaďáků a autobusů, učiteli či opraváři strojů.

 

Světové ekonomické fórum