Live

zobrazit nejnovější

16. 11. 2023 20:42

Rychlá zpráva

Vjezd do části Prahy 1 by mohl být zpoplatněný od října příštího roku

Plánované zpoplatnění vjezdu do částí centra Prahy, na Malou Stranu a na Smetanovo nábřeží, by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. Podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních.

16. 11. 2023 19:58

Rychlá zpráva

Tlačítkové mobily zažívají renesanci

Takzvaně hloupé telefony, tedy tlačítkové mobily, zažívají renesanci. Zájem o ně roste a i když se zdaleka nevyrovná prodejům chytrých telefonů, je znatelný. Lidé prý stále častěji hledají více jednoduchosti a digitální detox, tedy možnost odpočinout si od neustálého přívalu digitálních oznámení nebo příspěvků na sociálních sítích.

16. 11. 2023 19:11

Doporučujeme

„Kolega říkal slovo „oběť“, já zase „cena“. Za mě je ta cena v pořádku, naprosto na místě.“

- Šéf Slevomatu Ladislav Veselý k plánovanému odchodu na rodičovskou

Čtěte dále

16. 11. 2023 18:15

Rychlá zpráva

New York žaluje Pepsi za znečištění řeky

Americký stát New York žaluje společnost PepsiCo kvůli znečištění řeky Buffalo plastem. Voda v řece je kontaminovaná a žaloba uvádí, že právě druhá největší potravinářská společnost na světě je hlavním identifikovatelným původcem znečištění. Minulý týden už si obvinění, tentokrát ze zavádějících tvrzení ohledně svých plastových lahví, vyslechly firmy Coca-Cola, Danone a Nestlé. Společnosti jsou obviňovány z greenwashingu.

16. 11. 2023 17:19

Rychlá zpráva

Národní knihovna zpřístupnila stovky let staré dokumenty digitálně

Jak vypadá Pasionál abatyše Kunhuty? Nebo třeba Jenský kodex? Národní knihovna zpřístupňuje v mezinárodní digitální knihovně pro historické dokumenty Manuscriptorium přes 60 milionů obrazů a 170 tisíc digitalizovaných dokumentů, včetně výše uvedených. Jde o historické památky, ty zmíněné se datují až k rokům 1313 a 1490. Knihovna lidem umožňuje si je prohlížet i s nimi pracovat. Dnes představila čtvrtou verzi Manuscriptoria.

16. 11. 2023 16:26

Rychlá zpráva

CzechInvest podpoří v nové výzvě startupy 124 miliony korun

Agentura CzechInvest spouští třetí výzvu projektu Technologická inkubace. 124 miliony podpoří startupy z nových oblastí inovací. Organizaci zajímají nově i projekty z z oblastí biotechnologií, pokročilých materiálů, zdravotnictví nebo bezpečnostních řešení.

16. 11. 2023 15:21

16. 11. 2023 14:24

Rychlá zpráva

Česko si s dezinformacemi neví rady

Česko není v současné době schopné účinně čelit případné rozsáhlejší dezinformační vlně. Vyplývá to z analýzy Centra proti hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Materiál o připravenosti Česka už dříve schválila vláda, podle něj chybí zemi koncepční, organizační, personální, procesní i právní nástroje a kapacity. Dezinformační kampaně se přitom v Česku užvedou a často se týkají zájmů Ruska a Číny, uvádí centrum. Několik let na ně upozorňuje policie, Senát a odborníci z bezpečnostní, akademické i soukromé sféry.

16. 11. 2023 13:41

Rychlá zpráva

Dominika BurešováFoto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

„Nobelovka pro juniory” na poli matematiky a fyziky putuje do Česka

V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, se mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky umístila Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. V oborech, které se vyučují na ČVUT, tuto cenu ještě nikdo z Česka nezískal. Studentka zaujala se svou bakalářskou prací. Její oponent, rakouský fyzik Karl Svozil, který je mimo jiné spolupracovníkem nositele Nobelovy ceny Antona Zeilingera, o ní řekl, že je významným příspěvkem k teorii kvantových logik.

16. 11. 2023 12:35

16. 11. 2023 11:33

Rychlá zpráva

T-Mobile v Česku dočasně povede Vladan Pekovič

Českou a slovenskou pobočku T-Mobilu dočasně povede Vladan Pekovič, stávající šéf technologií a IT operátora. Na pozici vystřídá Josého Perdomo, který se ke konci roku přesouvá do role šéfa strategie ve skupině Deutsche Telekom. Pekovič bude roli interim generálního ředitele T-Mobilu v Česku a na Slovensku zastávat do té doby, než bude vybrán nový CEO.

16. 11. 2023 10:42

Rychlá zpráva

Polovinu agentury Médea Jaromíra Soukupa koupil investor Jaromír Čermák

Poloviční podíl v mediální agentuře Médea, kterou dosud plně vlastnil Jaromír Soukup, koupil investor Jan Čermák. Ten už od října má 50 procent Souikupovy firmy Empresa Media, která provozuje mimo jiné TV Barrandov. Vyplývá to z notářských zápisů transakce, cenu však strany nezveřejnily.  Podle analytické firmy COMvergence byla Médea loni třetí největší mediální agenturou v Česku.

16. 11. 2023 09:59

Doporučujeme

„Zdeněk Bakala zněl tak, že v tomhle byznysu chce pokračovat. Můj odhad je, že pokud mu to nenavrhne vedení Economie, on sám vydavatelství aktivně prodávat nebude.“

- Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt

Čtěte dále