430 milionů pro fotbalovou ligu. Tendr na televizní práva nejvyšší soutěže vyhrála O2 TV

O vítězi rozhodovalo jediné kritérium – cena. A kluby budou nově moci na sociálních sítích sdílet záběry ze zápasů.

Michal MančařMichal Mančař

sparta-slavia

Foto: AC Sparta Praha

Fotbalové derby Sparta – Slavia

0Zobrazit komentáře

České fotbalové kluby si od nové sezony výrazně polepší. Za televizní práva na zápasy nejvyšší soutěže získá Ligová fotbalová asociace téměř třikrát vyšší částku, než jakou inkasovala doposud. S nabídkou více než 300 milionů korun za audiovizuální práva na pět sezon uspěla v tendru O2 TV, celkem si liga přijde na 430 milionů ročně.

Práva na fotbalovou ligu byla v posledních letech žhavým tématem pro vedení soutěže i zástupce klubů. V létě totiž vyprší kontrakt, který domácí fotbal měl od roku 2014 s agenturou Pragosport. Ten profesionálnímu fotbalu přihrával 150 milionů korun za sezonu. V poslední době nicméně nabraly na síle hlasy volající po změně a vyjednání výhodnějších podmínek. Nyní se dočkaly téměř trojnásobného navýšení.

Jediným kritériem tendru vypsaného před třemi měsíci byla cena, pro práva na první ligu předložila nejlukrativnější O2 TV. Na ní mohli fanoušci prvoligové soupeření sledovat už v předchozích pěti sezonách. Kromě nejvyšší soutěže se rozhodovalo i o právech na druhou ligu – zde uspěl dřívější držitel Pragosport – a také o právech pro streaming první ligy pro účely sázkových kanceláří. Ta připadnou společnosti Betano.

O definitivním potvrzení smluv s vysoutěženými zájemci rozhodne ligové grémium 28. listopadu. V případě očekávaného potvrzení začnou nové dohody platit od sezony 2024/25 do ročníku 2028/29, celkově Ligová fotbalová asociace získá ročně přes 430 milionů korun. Fotbalové vedení také ještě řeší téma prodeje televizních a streamingových práv pro sázkovky na zahraničních trzích.

Snahu změnit zavedené pořádky a vyjednat více peněz vedl především předseda představenstva pražské Slavie Jaroslav Tvrdík. K němu se postupně přidali majitel ostravského Baníku Václav Brabec či plzeňský šéf Adolf Šádek. Na druhé straně stál Dušan Svoboda ze Sparty, jeho argumenty o nezájmu potenciálních partnerů o práva na televizní přenosy nicméně neobstály.

Důležitou změnou pro kluby i jejich fanoušky bude také nakládání se záběry ze zápasů online. Liga i její účastníci budou nově moci sdílet videa na svých webech a sociálních sítích. Vítězný zájemce o práva na nejvyšší soutěž také bude muset mimo jiné zajistit u všech utkání systém videorozhodčích včetně kalibrované ofsajdové čáry.

krivda-sparta

Přečtěte si takéBianco šek od Křetínského nemáme, říká šéf Sparty Tomáš KřivdaBianco šek od Křetínského nemáme, říká šéf Sparty. Nový stadion je pro klub obrovská příležitost

Diskuze (0)

Novinka

Anonym