Live

zobrazit nejnovější

9. 4. 2024 15:15

Rychlá zpráva

Soud pro lidská práva se zastal švýcarských seniorek kvůli ochraně klimatu

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dal za pravdu skupině starších švýcarských žen, které žalovaly švýcarskou vládu kvůli nedostatečnému úsilí v boji proti globálnímu oteplování. Je to poprvé, co štrasburský soud odsoudil nějaký stát kvůli nedostatečnému boji proti klimatické změně, uvedla agentura AFP. Další dvě podobné stížnosti soud zamítl, včetně té proti více než 30 zemím včetně Česka kvůli neplnění klimatických závazků.

9. 4. 2024 13:05

Rychlá zpráva

mate-rimacFoto: Rimac

BMW se dohodlo na spolupráci s firmou chorvatského Elona Muska

Mnichovská automobilka BMW se dohodla na dlouhodobé spolupráci s chorvatským elektro průkopníkem Mate Rimacem. S jeho společností Rimac Technology bude BMW vyvíjet bateriové systémy a vysokonapěťová nabíjení. V příběhu se propojuje několik věhlasných sportovních značek: spolumajitelem skupiny Rimac Group je Porsche a Rimac zase ovládá Bugatti. Zároveň prvním vozem, který před více než deseti lety Mate Rimac elektrifikoval, bylo zelené osmdesátkové BMW M3.

9. 4. 2024 11:45

9. 4. 2024 10:30

Rychlá zpráva

Nezaměstnanost klesla v březnu na 3,9 procenta

Míra nezaměstnanosti v Česku se po dvou měsících vrátila pod čtyři procenta, v březnu se snížila na 3,9 procenta. Vliv mělo teplé počasí, uvedl úřad práce. Na konci března bylo bez práce 288 623 lidí, o 7484 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst se meziměsíčně zvýšil o 81 na 268 660 míst. Před rokem byla nezaměstnanost nižší, na konci března 2023 byla na 3,7 procenta.

9. 4. 2024 09:29

9. 4. 2024 08:46

Rychlá zpráva

Březen byl opět nejteplejší v historii, jde už o desátý měsíc v řadě

Březen letošního roku byl podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus nejteplejší v historii měření . Je to už desátý nejteplejší měsíc v řadě. Průměrná teplota vzduchu při zemském povrchu v březnu dosahovala hodnoty 14,14 stupně Celsia.

Naměřená hodnota znamená teploty o 0,73 stupně Celsia vyšší než průměr mezi lety 1991 až 2020 a o 0,10 stupně vyšší než do této doby nejvyšší naměřená průměrná teplota vzduchu u povrchu země z března 2016. Průměrná globální teplota za posledních 12 měsíců, tedy od loňského dubna do letošního března, je rovněž nejvyšší v historii měření. Byla o 0,70 stupně Celsia vyšší než průměr mezi lety 1991 až 2020.

9. 4. 2024 07:57

Rychlá zpráva

egyptairFoto: Depositphotos

Z Prahy se bude po třinácti letech znovu létat přímo do Káhiry

Od 9. července bude možné letět z Prahy přímým spojením do Káhiry. Třikrát týdně bude z Letiště Václava Havla do egyptské metropole létat tamní vlajkový dopravce Egyptair, a to vždy v úterý, čtvrtek a neděli. Přímé pravidelné lety do Káhiry se v Praze objeví poprvé od roku 2011, kdy byl ukončen provoz linky Českých aerolinií. Egyptair bude na obnovené lince létat s Boeingem 737-800 s kapacitou pro 154 cestujících, z toho 16 v business class a 138 v ekonomické třídě.

„Těší mě, že se nám podařilo obnovit přímé spojení do Káhiry. Cestující tak nově mají k dispozici nejen linky do egyptských dovolenkových destinací, ale také přímé spojení obou metropolí. V loňském roce cestovalo mezi Prahou a Egyptem téměř 700 tisíc cestujících a věříme, že tato nová linka pomůže k dalšímu rozvoji. Kořeny spolupráce s Egyptem sahají až do dob Československa, takže věřím, že přímá linka do Káhiry pomůže k dalšímu rozvoji spolupráce a bude stimulem také pro přepravu carga,“ uvedl Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

9. 4. 2024 07:10

Rychlá zpráva

foodoraFoto: Foodora

Donášková služba Foodora po necelých třech letech končí na Slovensku

V srpnu 2021 vstupovala na Slovensko donášková služba Foodpanda, které vedlo české Dáme jídlo. To se mezitím přejmenovalo na Foodoru a stejný osud potkal i slovenskou pobočku. Na rozdíl od té české se jí ale pravděpodobně tolik nedařilo, protože firma tento měsíc oznámila, že u našich východních sousedů končí provoz.

„Ukončení našich služeb na Slovensku bylo těžké rozhodnutí. Po pečlivé analýze a zvážení jsme však přesvědčeni, že nám toto rozhodnutí umožní přesměrovat naše investice do zemí s většími příležitostmi, což v konečném důsledku otevře cestu k udržitelnému růstu a dlouhodobému úspěchu,“ uvedl Pedram Assadi, generální ředitel společnosti Delivery Hero Europe, pod kterou Foodora patří.

8. 4. 2024 21:50

8. 4. 2024 20:22

Doporučujeme

„Nejdůležitější pro mě je, abych dělala věci, co mě baví. A ano, chci být astronautkou, ale taky chci jednoduše žít, a ne jen celý život nahánět dětský sen a pak litovat, že se mi to nepovedlo a život jsem si neužila.“

- slovenská astrobiologička Michaela Musilová

Čtěte dále

8. 4. 2024 19:05

Rychlá zpráva

pepsi-logoFoto: Pepsi

Pepsi už má nové logo také v Česku

Značka Pepsi po čtrnácti letech mění své logo, které poprvé představila loni při příležitosti 125. výročí svého vzniku. Nový vizuál odkazuje na oblíbený design loga 70. a 80. let a nyní se s ním plechovky i skleněné a PET lahve začínají prodávat také v Česku. Rebranding přináší i nové pojmenování Pepsi MAX, ze které je nově Pepsi Zero Sugar.

Tento název prý lépe reflektuje charakter nápoje. „Název Pepsi Zero Sugar je zcela v souladu s nároky spotřebitelů na zdravější životní styl. Stále oblíbenější Pepsi Zero Sugar nyní nabízíme také ve variantách Mango a Limeta,“ říká Michal Šlechta, ředitel marketingu Mattoni 1873, která je výhradním výrobcem a distributorem PepsiCo v Česku.