Penta staví více než 1 100 bytů a zvažuje prodej Fortuny. Loni vydělala v čistém 12 miliard korun

Pro skupinu byl rok 2023 druhý nejlepší v historii, vyššího zisku dosáhla jen v covidovém roce 2021. Pro sázkovku Fortuna hledá Penta partnera.

Luboš KrečLuboš Kreč

Marek Dospiva

Foto: CzechCrunch

Marek Dospiva na Money Makeru

1Zobrazit komentáře

Česko-slovenská finanční skupina Penta, jejíž tváří je dolarový miliardář Marek Dospiva, prožila velmi úspěšný rok 2023. Nejenže v Praze dokončila a otevřela hlavní část nově postavené Masaryčky, ale dosáhla na takřka rekordní výsledky – v čistém vydělala 12,1 miliardy korun a lépe se jí dařilo pouze v covidovém roce 2021, tehdy měla čistý zisk 13,6 miliardy.

„Dlouhodobě dosahujeme návratnosti kapitálu kolem 15 procent a v loňském roce jsme zaznamenali řadu úspěchů, které nám pomohou růst i v příštích letech. Dr. Max úspěšně expanduje v Itálii i na dalších trzích. Rozsáhlé akvizice pozemků nám umožňují měnit Prahu i Bratislavu v moderní metropole. Otevřeli jsme bez nadsázky nejlepší nemocnici ve střední Evropě,“ vypočítává Dospiva úspěchy loňského roku, kdy kumulativní tržby celé skupiny dosáhly 220 miliard.

Srdcovým projektem samotného Dospivy ale byla a stále je Masaryčka, ostatně právě o ní detailně hovořil i loni na investiční konferenci CzechCrunche Money Maker, kde mimo jiné oznámil, že Penta chystá vlastní fond kvalifikovaných investorů. Ten by měla společnost zevrubněji představit v druhé polovině letošního roku.

K Masaryčce se každopádně Dospiva vrátil i při hodnocení loňského roku: „Mně osobně dělá největší radost Masaryčka – budova na špici světových standardů, která navíc stanovila nové pražské rekordy ve výši komerčního nájemného.“ Projekt přestavby Masarykova nádraží ale ještě zdaleka není hotový, přímo na něm či v jeho okolí Penta a spol. chystají další úpravy. Jedním z lidí, kteří se na nich podílí, je i architekt Jakub Klaška, který dříve působil ve studiu slavné Zahy Hadid.

Skupina Penta, jejíž nemovitostní portfolio dosahuje hodnoty 35 miliard korun, má aktuálně v Česku a na Slovensku rozestavěných přes 1 100 bytů. Jde mimo jiné o projekty Nuselský pivovar, Nová Waltrovka, Waltrovka Pod Vidoulí či Victoria Palace.

V průběhu roku 2023 její divize Penta Real Estate navíc využila situace na trhu k akvizicím dalších pozemků a získala v širším centru Prahy a Bratislavy 215 tisíc metrů čtverečních pozemků, takže může pokračovat v Dospivově vizi proměny obou metropolí.

Ovšem nejen realitami živa je Penta, ačkoli ty jsou v rámci aktivit skupiny v posledních letech nejviditelnější. Její součástí je i lékárenská síť Dr. Max, která mohutně expanduje v Itálii. Skupina provozuje i nemocniční síť Penta Hospitals a také jí patří sázkovka Fortuna. Právě u ní ale může dojít ke změnám – už před časem se objevila zpráva, že zvažuje její prodej.

masarycka-1

Foto: Penta

Masarykovo nádraží

A že by Fortuna mohla opustit byznysovou rodinu Marka Dospivy, nyní připustila i výroční tisková zpráva. Doslova se v ní píše: „Fortuna Entertainment Group zahájila proces zhodnocení všech strategických možností na podporu svého dalšího růstu a vytváření dlouhodobé hodnoty. Jeho výsledkem může být i vstup nového strategického partnera.“

Hlavně v Česku a na Slovensku zaměstnává Penta, pod kterou patří také vydavatelství Vltava Labe Media, na 40 tisíc lidí. Jen v Česku loni na daních a pojištěních odvedla přes 16 miliard korun. Na investice skupina Penta Investments vydala 21,6 miliardy korun.