Logistický startup rozběhli díky výhře v soutěži. Teď Skladon z Ostravy posílá zboží do 170 zemí

Skladon pro 50 klientů obstarává takzvaný fulfillment, tedy outsourcing logistiky. V Mošnově své distribuční centrum rozšířil o více než polovinu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

skladon-founders

Foto: Skladon

Trojice stojící za startupem Skladon – Miloš Halecký, Patrik Babinec a Konstantin Margaretis

0Zobrazit komentáře

Z distribučního skladu u ostravského letiště posílá balíčky do 170 zemí světa. Ač loni objem prodejů českých e-shopů historicky poprvé klesl, Skladonu se dařilo nadále růst. Ve svém distribučním centru přijal meziročně o 60 procent více kusů zboží a obrat navýšil o 23 milionů na celkových 144 milionů korun. „Rok 2022 byl v mnoha směrech výzva, zároveň nám ale ukázal, že jdeme správným směrem,“ komentuje Konstantin Margaretis z pozice ředitele Skladonu.

Skladon s Margaretisem zakládal Patrik Babinec v roce 2015 po výhře ve startupové soutěži Brilliant Young Entrepreneurs, později se k nim přidal Miloš Halecký. V následujícím roce otevřeli první sklad v Mošnově u ostravského letiště. Před třemi lety pak získali investici 15 milionů korun od skupiny investorů v čele s fondem Fazole Ventures, za nímž stojí miliardář a majitel výrobce krmiv Vafo Pavel Bouška, Luboš Černý a také Pavel Přikryl, jenž spoluzaložil pražský coworking Opero.

Nyní se Skladon podle Margaretise řadí mezi tři největší poskytovatele fulfillmentu v Česku (vedle jedničky Mailstepu a Shipmallu, donedávna známého jako Comgate), přičemž obstarává logistiku pro více než padesát středních a větších obchodníků.

Mezi ně řadí sportovní značku Kilpi, ponožkoboty Skinners, od loňského roku nově i značku koření Pepperfield či Wolt. Několik tisíc metrů čtverečních logistického centra využívá také Sportisimo, kterému Skladon zajišťuje expedici zásilek do kamenných prodejen v pěti zemích.

Samotné distribuční centrum Skladon loni rozšířil o více než polovinu, tedy o šest tisíc metrů čtverečních na aktuálních 16 tisíc. Počet zaměstnanců firma navýšila na dvojnásobek z 51 na 100. Letošní rok se chce věnovat primárně akvizici zahraničních zákazníků a také přípravám na chystanou expanzi, jejíž realizaci má v plánu následující rok. Vizí je vybudovat evropskou síť fulfillmentových center a nabízet doručení zboží do druhého dne.

„Vnímáme, že naše služby mají silný potenciál nejen v Česku, ale i za hranicemi, je však potřeba důkladně zanalyzovat, který zahraniční trh dokáže momentálně z našeho produktu maximálně profitovat. Expanze je velmi náročný byznysový krok, který vyžaduje čas a trpělivost, nechceme proto nic uspěchat. Jedině dlouhodobě zdravá a fungující firma může dále růst,“ dodává Margaretis.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym