Loni galerii Kunsthalle Praha navštívilo přes 100 tisíc lidí. Letos zde dostanou hlavní slovo ženy
Videoart zaměřený na sexualitu, fotodokumentace Bauhausu, partnerské vztahy či zkoumání lidské existence. Program Kunsthalle je letos obzvlášť pestrý.
Galerie Kunsthalle Praha představila program na nadcházející rok, během kterého uvede dvě velké mezinárodní výstavy, tři audiovizuální instalace a stovky programových aktivit. Díla některých umělců a umělkyň budou v Česku k vidění vůbec poprvé. Jde například o tvorbu významného amerického umělce Johna Sanborna, galerie představí také první ucelenou prezentaci díla nepříliš známé pražské rodačky, spisovatelky a fotografky Lucie Moholy. V průběhu roku budou hrát prim i další umělkyně, například Ester Geislerová nebo Japonka Chiharu Shiota.
„Rok 2023 byl dynamický, plný inspirativních setkání s uměním a přáteli. Odhalili jsme celkem pět nových výstav, uspořádali stovky vzdělávacích a doprovodných programů a přivítali 101 592 návštěvníků, z toho 35 procent ve věku do šestadvaceti let,“ shrnuje uplynulý rok ředitelka Kunsthalle Ivana Goossen. Nejúspěšnějšími výstavami byly Bohemia: Příběh fenoménu, aktuální READ dvojice Elmgreen & Dragset nebo český audiovizuální projekt The Grief of Misfit Cathedrals.
I pro letošní rok galerie slibuje pestrý program. Prvního března uvede výstavu amerického umělce zaměřeného především na videoart Johna Sanborna. V Česku bude vystavovat vůbec poprvé. Sanborn v 70. a 80. letech dvacátého století patřil k vlně tvůrcům experimentálního videoartu, později se podílel na rozkvětu videoklipové estetiky hudebního kanálu MTV i na rozmachu současného fenoménu digitálního umění.
V Kunsthalle bude k vidění jeho monumentální devítikanálová videoinstalace V+M z roku 2015, jejímiž ústředními tématy jsou láska, sexualita a fluidní genderová identita. „Sanborn poetické příběhy z antické mytologie přetváří s ohledem na dnešní gender fluidní společnost. Poselství jeho díla tak vidím v rovnosti a otevřenosti vůči odlišnostem, což pro divačky a diváky může být velmi inspirativní,“ přibližuje instalaci Barbora Ropková, kurátorka sbírky Kunsthalle Praha.
Premiéru ucelené prezentace na domácí půdě bude mít od 30. května spisovatelka a fotografka Lucia Moholy, která skrze objektiv fotoaparátu mimořádným způsobem zdokumentovala působení umělecké školy Bauhaus, široké a mnohdy i odborné veřejnosti však není příliš známá. Výstava s názvem Exposures si tak dává za cíl zaplnit alespoň část prázdných míst v dějinách umění.
„Objevit Lucii Moholy bylo jako zjevení. Ukázalo se, že československá avantgardní fotografie, proslavená zejména díly mužů jako František Drtikol, Jaromír Funke a Jaroslav Rössler, měla i zástupkyně. Moholy evidentně patřila k bezpočtu umělkyň, které byly nespravedlivě vynechány z knih o dějinách umění. Později jsem se dozvěděla, že jí bylo jen zřídka přiznáváno autorství slavných snímků, které pořídila během svého působení v Bauhausu,“ popisuje Christelle Havranek, hlavní kurátorka Kunsthalle Praha.