Luxus protkaný šifrovaným tajemstvím. Rolls-Royce přichystal lahůdku pro milovníky kryptohádanek

rolls-royce-kryptos6

Foto: Rolls-Royce

Speciální edice modelu Wraith od Rolls-Roycu skrývá nepoznaná tajemství

Rolls-Royce si vždy potrpěl na absolutní spokojenost svých zákazníků, pro které je schopen udělat, co jim na očích vidí. Dobře to mapuje například příběh stockholmského podnikatele, který si přál, aby se interiér jeho vozu doslova proměnil v růžovou zahradu. Nejnovější kolekce modelu Wraith však nevychází z přání náročného zákazníka, ale z rozmaru samotné automobilky a záliby jedné z jeho designérek.

Model Wraith se v minulosti dočkal hned několika unikátních zpracování. Například Adamas Collection pracovala s tématem temna a řemeslné dokonalosti. Naopak kolekce Luminary šla vstříc světlu rozpracováním slavného hvězdného nebe, které zdobí nejen model této britské legendy.

Nyní Rolls-Royce přidává další unikátní zpracování modelu Wraith, které dostalo jméno Kryptos. Autorem celé myšlenky je Katrin Lehmannová, designérka oddělení Bespoke starající se o personalizace vozů na míru náročným zákazníkům. Mimo designu má Lehmannová velkou zálibu i v kryptografii, tedy nauce o šifrování zpráv nejrůznějšího charakteru. A jelikož jsou hranice designu nekonečné, rozhodla se pokusit spojit své dvě vášně v jedno a navíc je uplatnit ve svém zaměstnání.

rolls-royce-kryptos3

Foto: Rolls-Royce

Své tajemství ukrývá i slavná soška

rolls-royce-kryptos4

Foto: Rolls-Royce

Strop vozu je hádankou i uměleckým dílem v jednom

„Název Kryptos je odvozen ze starověké řečtiny a odkazuje na něco neviditelného, skrytého, kódovaného, nebo dokonce mýtického. Šifry lze sledovat napříč historií lidstva. Zachycují představivost těch nejúžasnějších myslitelů světa. Jako designérka jsem byla vždy fascinována představou, že můžete sdělit zprávu úzké skupině lidí prostřednictvím piktogramů a šifer,“ přidává svůj komentář Katrin Lehmannová.

Výsledkem jejího nadšení je automobil, který ve svém interiéru ukrývá hned několik šifer. Ty na první pohled působí pouze jako netradičně pojatý designový vzor. Zkušené oko však může při bližším prozkoumávání najít ve změti menších a větších bodů určitý systém, který napovídá, že by v celém obrazci mohlo být ukryto hlubší poselství než jen vizuální potěšení.

Šifry mistrů Goodwoodských

Největší pozornost na sebe strhává střecha posetá diodami, které dohromady utvářejí obrazec připomínající mimozemský jazyk. Shluk smaragdově zářících bodů dává dohromady jasně se lámající čáry na podkladu v barvě Delphic Grey, přelévající se do smaragdově modré. Ta je navíc součástí řady dalších detailů interiéru, jako jsou výplně dveří či lišty.

Šifer je zde ovšem mnohem víc. Jednu z nich lze nalézt například na palubní desce. Zde se nejedná o světelné body, ale o shluk teček a čar připomínajících Morseovu abecedu. Tento motiv se v mnohem skromnějším měřítku opakuje i na hlavových opěrkách předních i zadních sedadel. A najdeme jej také u slavné sošky Spirit of Ecstasy.

rolls-royce-kryptos1

Foto: Rolls-Royce

Některé šifry musí majitelé vozu odhalit sami

Jednotlivé šifrované sekce by spolu měly souviset a vzájemně sloužit k rozklíčování poselství, které se za nimi ukrývá. Podle Rolls-Roycu by těchto sekcí mělo být ve voze více, automobilka je však nechce všechny ukazovat, aby nebylo tajemství odhaleno někým jiným než majitelem vozu.

Zájemce o vůz tak má jistotu, že luštění šifry bude výzvou pouze pro něj, popřípadě pro dalších 49 majitelů tohoto výjimečného automobilu. V současné době totiž znají znění zprávy jen dva lidé na světě, a to již zmiňovaná designérka a Torsten Müller-Ötvös, výkonný ředitel Rolls-Roycu. Ten má navíc odpověď uloženou v trezoru ve své kanceláři v Goodwoodu, kde automobilka sídlí.

upvest-founders-boxed

Přečtěte si takéKomerční banku zaujal crowdfunding nemovitostí. Za desítky milionů kupuje podíl v českém startupu UpvestKomerční banku zaujal crowdfunding nemovitostí. Za desítky milionů kupuje podíl v českém startupu Upvest

Momentálně není vlastně vůbec jisté, co by mohla šifra ukrývat. Může se jednat o hluboké poselství s filozofickým přesahem, na který si automobilky tak moc potrpí, zprávu o chystané novince z dílny Rolls-Roycu či pikantní drb z prostředí výroby – možné je zkrátka vše.

Odpověď na veškeré otázky ohledně vozu se mohou dozvědět jen ti, kteří si na svém účtu najdou volných téměř 9,5 milionu korun, za které je každý z 50 unikátních vozů nabízen. Své rozklíčované odpovědi mohou zasílat prostřednictvím zabezpečené aplikace Whispers, kterou mohou využívat opět pouze majitelé vozů Rolls-Royce.

rolls-royce-kryptos2

Foto: Rolls-Royce

Rolls-Royce Wraith Kryptos