Mall.cz začne jako první v Česku testovat dodávku balíčků zákazníkům pomocí dronů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

mall_dron-2
0Zobrazit komentáře

Efektivní a rychlá přeprava zásilek je pro e-shopy klíčová a tak i ty začaly pomýšlet na využití nových technologií – konkrétně dronů. V zahraničí je úspěšně otestoval Amazon či DHL, v Česku se o doručení dronem nikdo doposud ve větším měřítku nepokusil. Mall.cz, jako jeden z největších hráčů na poli e-commerce v ČR, ovšem oznámil, že tento týden realizuje první test tohoto typu dopravy.

Zkouška započne již zítra, 22. listopadu, u distribučního centra v Jirnech u Prahy a bude živým přenosem vysílána na facebookové stránce firmy. Přihlížet budou i zástupci Úřadu pro civilní letectví, protože současná česká legislativa nedovoluje automatizovanou dodávku zásilek pomocí dronů. Ze strany Mallu je cílem ověřit celý systém od objednávky až po doručení a také očekávaným pozitivním výsledkem přispět k budoucí změně zákona.

neddavid

Přečtěte si takéTento biotechnologický startup chce zbavit lidstvo nemocí spojených se stářímTento biotechnologický startup chce zbavit lidstvo nemocí spojených se stářím

„Možnost doručení zásilky dronem by byla přínosem nejen pro zákazníka, ale šlo by o další posun pro celý obor e-commerce. Věřím, že vše proběhne hladce a ostrý test potvrdí, že podobné služby máme na dosah,“ říká Jakub Havrlant, CEO Mall Group, pod kterou spadá i Mall.cz.

Stejně jako u většiny zahraničních hráčů, i Mall.cz eviduje, že více než 80 % objednávek váží méně než 2 kilogramy. To je hmotnost, kterou dron dokáže bez problémů unést. Amazon navíc v případě své služby Prime Air uvedl, že k budoucímu fungování je také nutné, aby se místo doručení nenacházelo dále než 10 mil (cca 16 km) od místa vzletu.

mall_dron-1

I v případě Mallu tedy můžeme počítat s podobným okruhem. A i když je projekt Mallu pro doručování menších balíčků pomocí dronů takřka první svého druhu na českém trhu – jeden z předních českých startupů na rozvoz potravin, Rohlik.cz Tomáše Čupra, se nechal slyšet, že by rád v příštím roce vyzkoušel menší autonomní roboty, kteří by měli být schopni doručit potraviny.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym