Mall.cz začne jako první v Česku testovat dodávku balíčků zákazníkům pomocí dronů

Efektivní a rychlá přeprava zásilek je pro e-shopy klíčová a tak i ty začaly pomýšlet na využití nových technologií – konkrétně dronů. V zahraničí je úspěšně otestoval Amazon či DHL, v Česku se o doručení dronem nikdo doposud ve větším měřítku nepokusil. Mall.cz, jako jeden z největších hráčů na poli e-commerce v ČR, ovšem oznámil, že tento týden realizuje první test tohoto typu dopravy.

Zkouška započne již zítra, 22. listopadu, u distribučního centra v Jirnech u Prahy a bude živým přenosem vysílána na facebookové stránce firmy. Přihlížet budou i zástupci Úřadu pro civilní letectví, protože současná česká legislativa nedovoluje automatizovanou dodávku zásilek pomocí dronů. Ze strany Mallu je cílem ověřit celý systém od objednávky až po doručení a také očekávaným pozitivním výsledkem přispět k budoucí změně zákona.

neddavid

Přečtěte si takéTento biotechnologický startup chce zbavit lidstvo nemocí spojených se stářím

„Možnost doručení zásilky dronem by byla přínosem nejen pro zákazníka, ale šlo by o další posun pro celý obor e-commerce. Věřím, že vše proběhne hladce a ostrý test potvrdí, že podobné služby máme na dosah,“ říká Jakub Havrlant, CEO Mall Group, pod kterou spadá i Mall.cz.

Stejně jako u většiny zahraničních hráčů, i Mall.cz eviduje, že více než 80 % objednávek váží méně než 2 kilogramy. To je hmotnost, kterou dron dokáže bez problémů unést. Amazon navíc v případě své služby Prime Air uvedl, že k budoucímu fungování je také nutné, aby se místo doručení nenacházelo dále než 10 mil (cca 16 km) od místa vzletu.

mall_dron-1

I v případě Mallu tedy můžeme počítat s podobným okruhem. A i když je projekt Mallu pro doručování menších balíčků pomocí dronů takřka první svého druhu na českém trhu – jeden z předních českých startupů na rozvoz potravin, Rohlik.cz Tomáše Čupra, se nechal slyšet, že by rád v příštím roce vyzkoušel menší autonomní roboty, kteří by měli být schopni doručit potraviny.

Redaktor CzechCrunch, student politologie a mediálních studií na FSS MU. Píše texty o vesmíru, sociálních sítích a technologiích.