Máme přes tisíc sezení měsíčně, říká šéf Terap.io. Česká online psychoterapie narostla na 4 tisíce klientů

Filip HouskaFilip Houska

terapio

Foto: Terap.io

Jan Sasínek, Olga Kunertová a Chádí El-Moussawi, zakladatelé Terap.io

0Zobrazit komentáře

Sezení s psychology a terapeuty jsou v Česku stále vesměs považována za tabu, o kterém se na veřejnosti příliš nemluví, ovšem díky psychoterapiím po internetu se to začíná otáčet k lepšímu. Vidí to i český startup Terap.io, který provozuje stejnojmennou online službu pro psychoterapeutická sezení. Ta během pandemie výrazně vyrostla a její tvůrci už vyhlíží jak růst finančních ukazatelů, tak zahraniční expanzi.

Terap.io není na trhu žádným nováčkem. Poprvé jsme o něm mohli více slyšet loni v září, když do startupu Chádího Moussawiho, Jana Sasínka a odborné garantky Olgy Kunertové investovala skupina Miton, která tím prohloubila svůj záběr do oblasti duševního zdraví. V té době Terap.io fungovalo prvním rokem a snažilo se změnit smýšlení lidí nad tím, jak přistupovat k psychickým problémům a včas je s odborníky řešit.

Hlavní výhodou takové služby je dle jejích zakladatelů komfort, který mají klienti dostat. Nemusí totiž jezdit do ordinací a vystavovat se tak tlaku z neznámého prostředí, ale mohou si o čemkoliv promluvit s psychoterapeuty online z domova. Ať už prostřednictvím videohovorů, klasických hovorů nebo psaných zpráv. Navíc si mohou vybrat takového odborníka, který se na specifické duševní potíže specializuje.

„Online terapie je flexibilnější a časově nenáročnější. Člověk nemusí nikam jezdit a sezení si naplánovat třeba na víkend nebo pozdní večer, pokud má terapeut volno,“ říká Chádí Moussawi a pro CzechCrunch potvrzuje, že během loňských náročnějších měsíců se poptávka po službě výrazně zvýšila. Aktuálně má Terap.io přes čtyři tisíce registrovaných klientů a průměrně odbaví přes tisíc sezení za měsíc.

terap-io_1

Foto: CzechCrunch

Sezení s psychoterapeuty lze vyřídit přes počítač i telefon

Během loňského jara, kdy pandemie koronaviru ochromila takřka celý svět, se měl počet registrovaných uživatelů až ztrojnásobit a obdobný trend pokračuje i teď, kdy Terap.io eviduje tři stovky nových klientů každý měsíc. „Počet lidí, kteří se necítí dobře kvůli současné pandemické situaci a mají strach o své zdraví, rodinu, děti či práci, znatelně narostl. Více pak našich služeb využívají ženy,“ doplňuje Moussawi.

Růst zájmu o online psychoterapii, kterou zhruba třetina klientů využívá přes písemnou komunikaci, se projevil i na tržbách startupu, jež se loni pohybovaly na úrovni nižších stovek tisíc korun. Přesná čísla ovšem Moussawi, jenž Terap.io zakládal i na základě vlastních zkušeností s psychickými problémy, neuvádí, ale úspěšnou jízdu by Terap.io chtělo korunovat překlopením do černých čísel, na která míří do dvou let.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V plánu je také expanze do zahraničí, která by měla nastat během následujících dvanácti měsíců, a rozšiřování služby o další funkce. Do budoucna budou chtít tvůrci Terap.io nabrat i další investice, kterými zčásti pokryjí B2B akviziční kanál, jenž vznikl v důsledku velké poptávky ze strany firem. Ty chtějí psychoterapii online nabízet svým zaměstnancům, což může být jeden z benefitů.

Aktuálně se ale Terap.io soustředí na jinou aktivitu. Prostřednictvím nové kampaně, do níž jsou zapojeni i influenceři, chce oslovit lidi, kteří o psychoterapii přemýšlí, ale nemají odvahu se na ni přihlásit. Proto se bude snažit přinášet kvalitní obsah i situace z reálného prostředí tak, aby si potenciální zájemci nemysleli, že sezení o odborníkem není ničím divným nebo ostudným.

Daří se i Hedepy

Terap.io není jedinou platformou určenou pro psychoterapeutická sezení po internetu. V Česku funguje také Hedepy, služba z dílen české agentury YYY Agency (dříve Brain One), která – stejně jako Terap.io – během pandemických měsíců vyrostla a těší se čím dál větší oblibě. I proto ve struktuře YYY Agency proběhly velké změny a její dosavadní šéf Lukáš Krčil se do Hedepy pustil takříkajíc na full time.

Hedepy, posilněné nedávnou osmimilionovou investicí, a Terap.io se ve své podstatě shodují na tom, co nabízí. Pořád jde o zprostředkování psychoterapie online s jedním z mnoha odborníků. A vlastně mají i obdobné plány – také chtějí za hranice a doplňovat službu o nové funkce.

Air Bank do své aplikace integruje první investiční službu, která jí nepatří. Přes Portu lze investovat i do akcií

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

airbank-1

Foto: CzechCrunch

Mobilní aplikace My Air od Air Bank

0Zobrazit komentáře

Češi mají stále větší zájem efektivně investovat své peníze, respektive zhodnocovat své úspory, které obvykle nedává smysl držet na klasických bankovních spořicích účtech. Příležitost se snaží využít například Air Bank, která před časem integrovala do svého bankovnictví půjčkovou platformu Zonky a teď jako první přichází také s investiční službou třetí strany. Klienti budou moci poslat z Air Bank peníze rovnou do Portu.

Tuzemská investiční služba z dílny Wood & Company funguje od roku 2018 a poskytuje moderní způsob dlouhodobého investování na kapitálových trzích, které je i v Česku na vzestupu. Nabízí mimo jiné zpravidla vyšší zhodnocení než běžné spořicí účty, u nichž dnes banky mají jen velmi nízké úrokové sazby. Proto vznikají služby jako Portu, které otevírají i pro méně zkušené investory další možnosti, jako jsou investice na kapitálových trzích.

„Důvodem rozšiřování investičních možností v nabídce Air Bank je rostoucí poptávka klientů po zhodnocení vkladů na jejich účtech. Vnímáme i to, že klienti rádi přenechají správu svých investic odborníkům, ale zároveň nechtějí platit vysoké poplatky za investiční poradenství. V Air Bank si tak nyní mohou vybírat mezi různými investičními možnostmi přesně podle svých potřeb,“ vysvětluje Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní finanční služby Air Bank.

V Air Bank již před časem integrovali do svého bankovnictví službu Zonky Rentiér, v rámci níž mohou lidé zhodnocovat své úspory tím, že je půjčí někomu jinému. Podle vyjádření pro CzechCrunch si službu přímo z Air Bank zřídilo na 1 500 klientů banky, kteří tímto způsobem investovali přes 140 milionů korun. Jelikož poptávka po takových službách roste, navazuje nyní Air Bank spolupráci také s Portu.

Robotický investiční poradce

Zatímco Zonky se pod dohledem mateřské skupiny PPF stalo loni přímou součástí Air Bank a banka tak logicky využívá vzájemných synergií, Portu by mělo být dle vyjádření jeho zástupců vůbec první investiční službou svého druhu, která je klientům k dispozici v rámci nabídky komerční banky, a to bez přímé majetkové vazby na danou banku. Jedná se o běžnou komerční spolupráci fungující na bázi podílu z příjmů.

„U klientů, kteří si založí Portu přes Air Bank, se dělíme o správcovský poplatek. Pro klienty jako takové se nic nemění, je jedno, jestli jsou klienty Air Bank, nebo mají službu napřímo. I nadále pro ně platí, že neplatí žádné vstupní ani výstupní poplatky a za správu portfolia platí jen jeden nízký poplatek,“ potvrzuje pro CzechCrunch Radim Krejčí, zakladatel a šéf Portu, které má ve správě aktiva v hodnotě 3,5 miliardy a téměř 55 tisíc registrovaných uživatelů.

Na kapitálových trzích Portu investuje formou online asset managementu, která se označuje také jako robo-advisory. V principu služba funguje tak, že na základě dotazníků zjistí rizikový profil zákazníka a robotický poradce mu podle toho nabídne investiční portfolio rozdělené mezi akcie, dluhopisy či komodity. Díky spojení s Air Bank si teď mohou klienti poslat peníze do Portu podobně snadno jako na spořicí účet.

radim_martin_martin-min

Foto: Portu

Vedení Portu: Martin Jaroš (Operations Manager), Radim Krejčí (CEO) a Martin Luňáček (Product Manager)

„Aktuálně byla spuštěna první verze propojení, která umožňuje hlavně nahlížení na zůstatky na účtu Portu v aplikaci My Air a rychlé posílání vkladů. Do budoucna plánujeme rozšiřovat množství funkcionalit, které umožní klientům Air Bank více ovládat Portu skrze svou mobilní banku. Rozšiřovat bychom chtěli i nabídku investičních produktů,“ říká Radim Krejčí. Vlastní mobilní aplikaci přitom Portu zatím stále nemá, chystá ji na podzim.

Šéf Portu připomíná i to, že jde obecně o nízkomaržový byznys, a tak se s Air Bank nepropojují primárně s vidinou rychlých a větších zisků, ale vidí v něm především velký potenciál do budoucna. Ostatně s Air Bank již prý jednali o investičních produktech delší dobu. „První jednání se uskutečnila dokonce ještě dřív, než jsme měli vymyšlený název značky Portu,“ doplňuje s úsměvem Krejčí.

Jakmile si Air Bank ověřila, že je o službu zájem, rozhodla se ji v rámci rozšiřování svých investičních produktů integrovat. „Díky spolupráci chceme investování s Portu dostat k ještě širšímu spektru lidí. Očekáváme, že služeb Portu prostřednictvím Air Bank využije do tří let více než 30 tisíc jejích klientů,“ předpokládá Radim Krejčí s tím, že v podobných spolupracích vidí potenciál také u dalších bank, ale žádná jednání prozatím neprobíhají.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Air Bank se nakonec pro spolupráci rozhodli i přesto, že obvykle mají raději nabízené služby pod vlastní kontrolou. „Každou novou službu, kterou klientům nabízíme, hodně promýšlíme. Různě ji testujeme a upravujeme tak, aby odpovídala našim představám o tom, jaké služby chceme poskytovat. Nejraději bychom měli vše ve svých rukou, proto také i sjednání všech našich služeb je možné jen a pouze přes nás, a ne třeba přes externí finanční poradce,“ popisuje pro CzechCrunch mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

„Výjimkou jsou zatím investiční služby, u kterých jsme se rozhodli, že budeme klientům nabízet různé investiční příležitosti od různých poskytovatelů. Důvodem je i časové hledisko, protože jsme chtěli klientům různé možnosti zhodnocování jejich úspor nabídnout, co nejdříve to bude možné. Přehled svých investic (podílové fondy, Zonky Rentiér i Portu) klienti Air Bank vidí na jednom místě v aplikaci My Air,“ dodává Pokorná.

Samotné Portu koncem loňského roku poprvé překročilo jednu miliardu korun ve správě, načež si do pro letošní rok stanovilo poměrně ambiciózní plán vyrůst až na pět miliard. „Raketové tempo pokračuje a už nyní je zřejmé, že tento cíl významně překročíme,“ říká Martin Luňáček, produktový manažer Portu. Celý sektor robo-advisory podle něj může v Česku v horizontu tří let dosáhnout na 30 miliard korun pod správou.

Vedle Portu se v tuzemsku automatizovaným investicím do akcií či dluhopisů věnuje také například startup Fondee, za nímž stojí manželé Hlavsovi s investicí od J&T, nebo investiční služba Indigo, kterou má ve svém portfoliu Patria Finance patřící do skupiny ČSOB.