Manželé Vlčkovi už mění pražskou Cibulku. V usedlosti letos otevře kavárna, dětský hospic za tři roky
Areál s bohatou historií i squatterskou minulostí má být pro nový účel hotový v roce 2026. Letos se veřejnosti otevře někdejší domek zahradníka.
Vizualizace budovy hospice areálu Cibulka
Původně chátrající domek zahradníka se stane první ukázkou toho, jak se pražská usedlost Cibulka proměňuje pod rukama Nadace rodiny Vlčkových. Koncem letošního roku v něm otevře zbrusu nová kavárna, která dlouhou dobu nepřístupné místo otevře veřejnosti. Známá usedlost v pražských Košířích získala od radnice Prahy 5 schválení změny územního plánu a pokročila tak směrem k tomu, aby tu mohlo vzniknout Středisko dětské paliativní péče. Právě domek zahradníka je k prvním krokům směrem k veřejnosti nejvhodnější – od zbytku areálu je částečně oddělený, a tak může fungovat, aniž by návštěvníky příliš rušily další stavební práce.
Kavárna bude využívat těsného sousedství s parkem, v přilehlé zahradě má vzniknout letní posezení i dětské hřiště, horní část domu pak má sloužit jako kancelář Nadace rodiny Vlčkových, která celý projekt obstarává. Ale jen dočasně, až budou hotové i další prostory, kam se jednou přestěhuje, kavárna se možná rozšíří. Anebo se z horního patra stane například prostor pro komunitní akce.
Celá Cibulka projde náročnou rekonstrukcí. Hlavní etapy stavebních prací začnou na jaře 2024. Nakonec tu vzniknou pokoje pro rodiče, místnosti určené pro terapie nemocných dětí, stravovací prostory nebo sál sloužící především jako vzdělávací centrum. Prostředí nemá působit nemocničním dojmem, ale spíš vytvářet prázdninový pocit. Nová budova dětského hospice bude bezbariérovým zdravotnickým zařízením se společnými prostory a 12 pokoji v podle tvůrců projektu nejpůsobivější a nejklidnější části areálu.
„Děti a případně celé rodiny sem budou jezdit na převážně respitní, takzvaně odlehčovací, pobyty. Péči o dítě, kterou obvykle obstarává na plný úvazek jeden z rodičů, tu převezmou odborníci, a rodina tak bude mít prostor si odpočinout a načerpat síly. Budou mít příležitost třeba odjet na dovolenou se zdravým sourozencem, ale samozřejmě zůstat i tady s dítětem,“ uvedla ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.
Ověřujeme teď užívání ve virtuální realitě
Počátky Cibulky sahají do 14. století. Zažila třicetiletou válku, která ji zanechala poničenou, zase opravenou ji koupil pokladník královského berního úřadu Karel Schönfeld. Pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein ji nechal přestavět na klasicistní zámeček s rozsáhlým parkem a za jeho doby dosáhla usedlost největšího rozkvětu. Jenže to je dvě století a poslední desítky let prostory chátraly, na nějakou dobu se staly sídlem squatterů a v místě se tvořily zapáchající skládky.
Nadace Vlčkových koupila Cibulku v roce 2021. K tomu účelu vložili manželé Vlčkovi do nadace 1,5 miliardy korun s tím, že třetina půjde na nákup, rekonstrukci a první fázi provozu celého objektu i nadace. Projekt se však nakonec s největší pravděpodobností prodraží.
Když Vlčkovi oznámili svůj záměr, který obsahuje i snahu zvyšovat povědomí o dětské paliativní péči a potřebách rodin s nevyléčitelně nemocnými dětmi, hlásili se jim lidé s tím, že by na jejich činnost chtěli darovat peníze. Jenže neměli kam, a tak se nakonec organizace rozhodla, že pro ně připraví samostatný fond oddělený od běžného provozu Nadace a postaví celý nový systém fundraisingu.