Mapy.cz vás už nenechají stát v koloně. Chtějí být parťákem i při cestování po městě a spouští dopravní navigaci

Peter BrejčákPeter Brejčák

mapy-cz-vas-uz-nenechaji-stat-v-kolonach-min

Foto: Mapy.cz

Mapy.cz už nechtějí být jen pro turisty a představují nové funkce pro řidiče

0Zobrazit komentáře

Nasednete do auta, a jelikož se potřebujete dostat co nejrychleji do práce, zapínáte mobilní navigaci, abyste věděli, kudy se vyhnout kolonám a dojet nejrychleji do cíle. Většina řidičů dosud využívala zejména oblíbenou navigaci Waze či Google Mapy, ale nově se hlásí o slovo také tuzemské Mapy.cz.

Česká internetová jednička Seznam rozšiřuje svoji mapovou aplikaci o očekávanou novinku a začíná poskytovat informace o silniční dopravě s rozšířenými možnostmi navigace. Své uživatele, jejichž počet se podle sezony pohybuje mezi 500 tisíci a jedním milionem, tak upozorní na uzavírky, nehody, radary, kolony nebo stavby na silnici.

Jde o jeden z kroků, kterými se Mapy.cz chtějí stát plnohodnotnou aplikaci nabízející ucelené řešení pro každodenní cestování. Transformací z turistické aplikace, jak ji stále uživatelé podle jejího šéfa Martina Jeřábka vnímají, se přibližuje ke svým globálním konkurentům jako Google Mapy, Apple Mapy či Waze. Oproti nim si však Seznam zakládá na znalosti lokálního prostředí.

marvin_3-scaled-min

Foto: Seznam

Martin Jeřábek v Seznamu řídí Mapy.cz, Windy Maps a Jízdní Řády

Seznam navíc nemá ambici své globální konkurenční rivaly překonávat, naopak chce rozšířit nabídku možností pro stávající uživatele, kterým dopravní přehled v aplikaci chyběl. Navigování už teď v aplikaci využívají desítky tisíc lidí denně s meziročním nárůstem zájmu o 100 procent a od dnešního dne může veřejnost testovat beta verzi dopravních novinek v aplikaci Mapy.cz pro Android a iOS.

„Chceme být pro lidi parťákem nejen na víkendové výlety, ale i pro běžný život při cestování například po městě. Jsme na startovní čáře nové etapy a uvědomujeme si zodpovědnost, kterou na sebe spuštěním dopravy bereme, ale věříme, že lidi nezklameme a Mapy budou nadále s radostí používat,“ říká manažer týmu Mapy.cz Martin Jeřábek s tím, že údaje v dopravní mapě jsou zatím dostupné jen pro území Česka a do budoucna se počítá s jejich rozšířením.

Komunitní vytváření dopravní mapy

Pro Mapy.cz nejde o první krok o rozšíření informacích souvisejících s dopravou a navigací, koncem loňského roku zpřístupnily své mapové podklady do automobilového systému CarPlay a představily možnosti plánování trasy po placených úsecích dálnic či navigaci v pruzích.

Se spuštěním aktuální novinky umí Mapy.cz přizpůsobovat trasu aktuální dopravní situaci a během jízdy vyhledají nejrychlejší cestu s ohledem na aktuální dopravu včetně vyhýbání se problematickým úsekům na silnicích – tedy tak, jak jsme zvyklí u zmíněných konkurenčních aplikací.

mapy-cz-navigace

Foto: Mapy.cz

Dopravní navigace v Mapy.cz

Do budoucna Mapy.cz chystají také volby alternativních tras, čímž uživatelům nabídnou několik možností, jak se dostat do cíle, následující prioritou jsou pak omezení a uzavírky na trase. Další velkou výzvou je také tzv. dynamický routing. „Jedná se o kontrolní systém, který v čase vyhodnocuje, jestli v době dojezdu narazíte na nehodu, která je od vás aktuálně vzdálená třeba dvě hodiny,“ doplňuje Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz.

Část dat o dopravě aplikace sbírá od Ředitelství silnic a dálnic, které automatizovaně převádí do mapových podkladů. Informace o kolonách počítá z dat externích leasingových flotil, do kterých plánuje zapojovat i data od uživatelů.

martin-jerabek-seznam-min

Přečtěte si takéUž nechceme být jen pro turisty, hlásí šéf Mapy.cz. S globálním rozvojem pomáhá i majitel Seznamu Ivo LukačovičUž nechceme být jen pro turisty, hlásí šéf Mapy.cz. S globálním rozvojem pomáhá i majitel Seznamu Ivo Lukačovič

„Jejich součinnost při vytváření dopravní mapy je jeden z našich současných cílů. Pomůže nám, až se naši fanoušci zapojí do společného vytváření dopravní mapy a dají nám vědět, pokud na cestě narazí například na uzavírku, kterou u nás neuvidí. Čím víc se jich zapojí, tím budou dopravní informace v Mapách aktuálnější,“ dodává Faifer. I to je známý komunitní prvek, na kterém staví například Waze.

Jedou z doplňujících novinek bude v Mapy.cz propojení dopravních informací s cykloturistikou, díky čemuž dá aplikace cyklistům vědět, kde mohou narazit na uzavírky na své trase. Do budoucna plánují Mapy.cz přesah dopravy i do využití v režimu offline.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym