Mark Zuckerberg ukázal, čím se dostaneme do jeho metaverza. Na nové brýle si ale ještě počkáme

Byli jsme u toho, když Mark Zuckerberg odhalil několik nových brýlí pro virtuální realitu. Každá z novinek řeší jednu technologickou výzvu.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

metavr_2-min

Foto: Meta

Mark Zuckerberg a prototypy VR brýlí z jeho Reality Labs

0Zobrazit komentáře

Když šéf společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg loni na podzim představoval svou vizi metaverza, ukazoval budoucnost plnou virtuálního setkávání, sportování a pohlcujících zážitků, které by do značné míry mohly nahradit ty skutečné. Vizualizace to sice byly pěkné, avšak jeden podstatný díl skládačky k jeho realizaci chybí. Je to samotný hardware. A ten teď Meta v několika prototypech ukázala.

Jakkoliv technologie brýlí pro zobrazování virtuální reality urazila za poslední léta obrovský kus cesty, k tomu, aby byl zážitek vskutku „metaverzový“, je ještě daleko. Společnost, která byla dříve známá jako Facebook, už v roce 2014 koupila Oculus a své další směřování potvrdila v roce 2019, když koupila i české herní studio Beat Games, jež dobylo svět s rytmickým titulem Beat Saber.

V účetních závěrkách také začala Meta vyčleňovat segment Reality Labs, který je – i přes jeho ztrátovost – zároveň místem, do něhož Zuckerberg přelévá každé čtvrtletí miliardy dolarů. Ve čtvrtek tak novinářům představil novinky, které právě divize Reality Labs po hardwarové stránce vytvořila za poslední dobu.

Tým pod vedením vedoucího vědce Reality Labs Michaela Abrashe řeší totiž hned několik separátních technologických výzev. Když se podaří vyřešit všechny, výsledkem by mělo být překonání takzvaného vizuálního Turingova testu, tedy dosažení takové technické vyspělosti, že zážitek z virtuální reality bude k nerozeznání od skutečné.

metavr_6-min

Foto: Meta

Prototypy brýlí od Meta Platforms

První z těchto výzev je vyřešení problému s hloubkou ostrosti. Zatímco naše oko standardně přeostřuje na objekty v různé vzdálenosti, displeje v dnešních VR brýlích tohoto nejsou zpravidla schopny a chovají se tak podobně jako 2D displeje. „Problém je, že pokud vnímaná vzdálenost objektu nekoresponduje s hloubkou ostrosti, člověk dostává závrať,“ osvětlil Zuckerberg důvod, proč si lidé často stěžují na nevolnost z virtuální reality.

K vyřešení tohoto problému slouží technologie zvaná varifocal, která pracuje se sledováním pohybu očí. Meta ji implementovala do prototypů s názvem Half Dome, přičemž první z nich vyrobila už v roce 2017, postupně rozšířila jeho rozlišení do větší šíře a snížila hmotnost.

Druhou výzvou je pak zkreslení obrazu. K tomu dochází kvůli nekvalitě dnešních displejů, když se uživatel pohybuje – obraz tak zcela nekoresponduje s realitou. To může podle Mety výrazně snížit reálnost celého zážitku, proto tým vytvořil simulátor, který dovoluje zkreslení lépe studovat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Palčivým, avšak nikoliv neřešitelným problémem je také rozlišení. Ačkoliv konvenční displeje jsou stále kvalitnější, v brýlích pro virtuální realitu zatím postupuje technologie pomalu. Pro představu – první brýle Oculus Rift měly rozlišení 16 pixelů na jeden stupeň zorného pole, Quest 2 z roku 2020 se pohybují okolo 20 pixelů. Nutno podotknout, že přinejmenším v případě rozlišení není Oculus jedničkou na trhu. Oculus Quest 2 nabízí na každé oko rozlišení 1920 x 1832 pixelů, zatímco Sony PSVR2 bude mít rozlišením 2000 x 2040 a HTC Vive Pro 2 má již teď dokonce 2440 x 2440.

Lidské oko má nicméně rozlišení kolem šedesáti pixelů na zorný stupeň, proto Reality Labs vyrobily prototyp zvaný Butterscotch, který těchto hodnot dosahuje. Toto zařízení je však ještě velmi daleko od produktu, který možná jednou uvidíme na pultech obchodů – je těžké, velké a v kompenzaci za větší rozlišení bylo nutné zmenšit zorné pole zhruba o polovinu oproti Questu 2.

metavr_5-min

Foto: Meta

Prototyp Starburst je tak těžký, že mu inženýři musely přidělat držáky

Další prototyp s názvem Starburst je dokonce tak těžký, že inženýři k němu museli vyrobit boční držadla. Prozatím to ale nevadí – jeho účelem je předvést vylepšenou technologii HDR, která má přispět k větší svítivosti, realističtějším stínům, lepšímu vykreslení nočního prostředí a podobně. Svítivost je měřena v nitech – a zatímco pro realističnost je potřeba přibližně deset tisíc nitů, dnešní VR brýle dosahují přibližně stovky (Sony u svého připravovaného PSVR 2 slibuje přes 400 nitů). Starburst má oproti tomu svítivost až dvacet tisíc nitů.

Produkce je daleko

Všechny tyto technologie by se jednou měly ideálně vejít do brýlí, kterými je zlatý hřeb současných prototypů Mety zvaný Holocake 2. Ten je naopak velmi tenký, protože využívá takzvanou palačinkovou optiku – díky ní se může zbavit objemného prostoru mezi displejem a očima, který je nutností téměř u každých dnešních brýlí na virtuální realitu. Jedná se o plně funkční prototyp, který podle Mety dokáže při připojení na počítač spustit všechny dnešní VR hry.

metavr_1-min

Foto: Meta

Holocake 2, nejkompaktnější prototyp brýlí od Meta Platforms

Podstatné však je, že brýle, které by kombinovaly ostrost Half Domu, rozlišení Butterscotche, svítivost Starburstu a kompaktnost Holocaku, zatím neexistují. Respektive existují jen na papíře v centrále Meta Platforms. K zákazníkům se tedy zcela dokonalá iluze virtuální reality jen tak nedostane.

Zároveň není zcela jasné, s čím přijdou další firmy. Zatímco Meta se snaží těžkopádně odchýlit od svého reklamního byznysu a vystavět byznysovou nohu postavenou na hardwaru, roste mu konkurence. Kromě HTC a Sony (které by příští rok mělo představit PSVR 2), figuruje ve Francii třeba společnost Lynx. Do ní investoval i český tvůrce metaverza Somnium Space Artur Sychov.

Přečte i lékařské záznamy a porozumí jim. Umělá inteligence z Česka pomáhá v evropských nemocnicích

V nemocnicích málokdy zbývá čas na něco jiného než léčení. Přitom zařízení překypují daty, která můžou pomoct.

Iva BrejlováIva Brejlová

datlowe

Foto: Datlowe

Jakub Kozák, zakladatel Datlowe

0Zobrazit komentáře

Sledovat výskyt nemocničních infekcí na lůžkových odděleních je výzva, říká ředitel havířovské nemocnice Norbert Schellong. Ale je nutná. Ať se odborníci snaží sebevíc, nejde totiž vyloučit, že po operaci pacienti budou čelit nežádoucím komplikacím, které vznikly v souvislosti s chirurgickým výkonem a často na ně klinicky používaná antibiotika nefungují. Vysledovat, kdy se objevují, a tedy jim případně i rovnou zabránit, teď pomáhá umělá inteligence z české dílny.

Familiárně si říkají datlové – ale název firmy má spíš odkázat k lásce k datům. Český technologický startup Datlowe totiž z dat a jejich analýzy vychází. Jsou specializací Jakuba Kozáka, který společnost založil a v čele datlů stojí.

Absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v minulosti strávil řadu let datovou analytikou, kterou pomáhal mimo jiné ve finančním sektoru. Zabýval se jí ale i v rámci projektu Léková encyklopedie, který propojuje informace o léčivech v Česku a v zahraničí. Když jako student vykonával práci pro Fakultní nemocnici v Motole, seznámil se s nemocničním prostředím a začal se orientovat na něj.

Jeho technologie, která v nemocnicích zaujala, je založená na umělé inteligenci. Dokáže doslova číst v lékařských záznamech. Přelouská informace od doktorů i sester. Má schopnost zpracovat přirozený jazyk a porozumět volnému textu. Shromažďuje data z veškeré zdravotnické dokumentace dané nemocnice a z nich se učí.

datlowe

Foto: Datlowe

HAIDi dokáže číst informace z řady zdrojů a rozumí jim

Systém tvůrci označují jako HAIDi.  To, co vyhodnotí, slouží jako přehled o výskytu možných nemocničních infekcí a jejich rizikových faktorů. Sledování probíhá automaticky a informace jsou navíc dostupné takřka v reálném čase.

Kozák říká, že díky němu můžou lékaři odhalit až pětkrát víc rizikových patogenů než obvyklými přístupy, a tak eliminovat 90 procent pracovních povinností. HAIDi navíc umí vytvářet antibiogramy, tedy přehledy vhodných antibiotik či jejich kombinací pro léčbu daných infekcí. Dokáže nemocnicím ušetřit peníze i zachraňovat životy.

Hodiny manuální práce

Obecně nemocnice daty v podstatě překypují a zároveň je pro ně efektivní analýza a interpretace zásadní. Jenže málokdy je odborníci využívají: pokud by nemocniční personál data chtěl interpretovat, musel by jim věnovat řádově hodiny manuální práce, které jednoduše nemá. „Zpracovávat a vyhodnocovat data manuálně je velmi neefektivní a náročné,“ popisuje Kozák.

Sledovat konkrétně infekce vzniklé v nemocničním prostředí není jednoduché a pro nemocnice to znamená obrovskou časovou náročnost. „Ve většině zařízení to znamená mít pracovníka určeného k procházení zdravotní dokumentace a laboratorních výsledků,“ vysvětluje Norbert Schellong a doplňuje, že kapacity lékařského personálu jsou podhodnocené. Což znamená, že nakonec ne vždy dochází k řádné evidenci.

Ukázala to už pandemie covidu-19. Ta zásadně vytlačila na okraj běžnou denní agendu, která spočívala v provádění komplexních hygienických auditů i analýze patogenů spojených s používanými přístroji či ve vytváření postupů kontroly infekcí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Konkrétně v nemocnici v Havířově, kterou Schellong vede, pracují s HAIDi od konce roku 2021. Ředitel popisuje, že se řešení stává pravou rukou personálu. „Umožňuje nám evidovat a vykazovat skutečnou míru objevených nákaz, a následně přistoupit k provozním a organizačním změnám, které sníží procento výskytu jednotlivých druhů nemocničních infekcí na konkrétních odděleních,“ popisuje.

Havířov je jednou ze 12 českých nemocnic, kde dnes HAIDi aktivně používají. Mezi ty další patří jihlavská nemocnice nebo nemocnice společnosti Krajská zdravotní. Funguje na Slovensku v Trnavě a zkoušejí ji i v Rakousku. O spuštění pilotních testovacích projektů Datlowe jedná se zařízeními v Německu, Velké Británii či Spojených státech.

Ve zmíněném Rakousku vybrali odborníci Datlowe jako jeden ze stovky healthtech startupů do projektu Health Hub Vienna, který usiluje o inovativní změny v evropském systému zdravotní péče. Kromě svého vlajkového produktu firma vyvíjí ještě další řešení s umělou inteligencí. Projekt s názvem MERIE, který je na ní postavený, má sledovat rizika spojené s medikací pacientů.

Každé dva týdny ukazujeme, co zajímavého se děje nejen v českých startupech.