Máslo dražší o půlku, vejce o třetinu, mléko ještě víc. Inflace klesá, hlásí ale statistici

Inflace se zastavila na 15,1 procentech, ale výrazný vliv měl vládní úsporný tarif. Pokles cen v úhrnu táhnou hlavně energie.

Iva BrejlováIva Brejlová

Základní potraviny zdražují proti loňsku výrazně, nárůst je ale i meziměsíční

0Zobrazit komentáře

Zatímco ještě minulý měsíc byly ceny v porovnání s loňskem vyšší o 18 procent, říjen už hlásí výrazně optimističtějších 15,1 procenta. Pokud ceny porovnáváme s předchozím rokem, stále jde o nepříjemné dvouciferné zdražování. Ve srovnání s minulým měsícem už ale čísla statistického úřadu hovoří o poklesu cen, a to o 1,4 procenta. Přesto někteří analytici neslaví – říkají, že ceny ovlivnil vládní úsporný tarif a odpouštění poplatků.

„Navzdory nejnižšímu meziročnímu růstu spotřebitelských cen od dubna letošního roku není důvod k optimismu,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic. Hovoří o tom, že úsporný tarif a odpuštění poplatků za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny jsou významnou výdajovou položkou státu.

I ČSÚ popisuje, že na čísla měla vládní nařízení největší vliv. A to takový, že způsobil zmíněný meziměsíční pokles cen. „Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020,“ komentuje vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Ceny elektřiny v oddíle bydlení klesly v říjnu meziměsíčně o 53,9 procenta.

„Růst cen se tedy nezastavuje, pouze jej neplatí spotřebitelé přímo, ale formou transferů v podobě daní a s ohledem na deficitní rozpočty také na dluh příštích generací,“ popisuje si Kymlička. V oblasti bydlení stoupaly ceny plynu, paliv i teplé vody.

„Pokles inflace díky zásahům vlády může vést k myšlence, že by bylo vhodné, aby docházelo k navyšování štědrosti vládních opatření a tím se ještě více bojovalo proti inflaci. Tato teze však neplatí, protože vládní opatření jsou prováděna na dluh a budou v ekonomice vytvářet nové inflační tlaky. Lze tedy říct, že jsme si pouze koupili čas na řešení problémů, které však nejdou odstranit tím, že se budeme ještě rychleji zadlužovat,“ souhlasí Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

Doplňuje, že cena elektřiny na trhu zůstává vysoká, proto by lidé neměli navyšovat svou spotřebu, i když obdrželi dotace. Vliv úsporného tarifu bude dočasný a i při zastropování cen energií budou lidé platit vyšší účty, než na které byli zvyklí.

Proti září zdražovaly i potraviny. Skoro o desetinu byla dražší zelenina, vejce o třetinu, cukr rovnou o polovinu. Mírněji, v řádu jednotek procent, rostla cena oblečení či obuvi. Dražší byla doprava i samotné pohonné hmoty, služby zdražovaly o necelé procento. A pak jsou tu meziroční nárůsty: mouka i oleje dražší o polovinu, za chleba si lidé připlatili třetinu, za mléko skoro 40 procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kymlička vysvětluje, že růst cen pohonných hmot a především potravin má velký vliv. Nejvýrazněji doléhá na domácnosti s podprůměrnými příjmy, jelikož jde často o nezbytné výdaje. Je třeba si navíc uvědomit, že se při hodnocení meziroční inflace vychází z již dosti vysoké srovnávací základny minulého roku a absolutní zvýšení cen u řady položek je tedy skutečně dramatické,“ myslí si. Přesto, když Češi zjistili, že jim vláda pomůže s energiemi, začali utrácet.

Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen se v říjnu dostalo na nejnižší hodnotu od letošního dubna, kdy inflace činila 14,2 procenta. Naposledy meziroční inflace zpomalila v srpnu na 17,2 procenta, předtím 13 měsíců v řadě zrychlovala. V září pak opět zrychlila na 18 procent a dosáhla nejvyšší hodnoty od prosince 1993.

Ekonomové ale často vysvětlují, že v aktuální době nemá takový smysl řídit se meziročním srovnáním. Hlavní analytik skupiny Natland Petr Bartoň pro CzechCrunch podrobně vysvětloval, že i přes hrozivá čísla, které vykazoval poslední měsíce ČSÚ, se inflace ve skutečnosti snižovala. „Pozorované uklidňování již patrně nebude náhodné,“ popisoval už v srpnu Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

 

S přispěním ČTK

Firemní řád a efektivita. České nástroje DOCU-X řeší vytěžování, schvalování a správu všech dokumentů

Pokud ve firmě máte tisíce dokumentů a musíte je spravovat, schvalovat a dál s nimi nakládat, potřebujete na to systém. A ten vyvíjí SOCOS IT.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

docux0

Foto: Socos IT

Jiří Cmíral (Sales Director) a Michal Šos (CEO) v Socos IT

Pro mnoho lidí jsou dokumenty a papírování obecně noční můra, zároveň je to ale naprosto nedílná součást jakéhokoliv podnikání, a tak je třeba se s tím popasovat. Pokud potřebujete párkrát do týdne zaslat fakturu nebo podepsat nějaký dokument, nepotřebujete nic příliš sofistikovaného. Jakmile ovšem agenda začne narůstat, ve firmě obíhají stovky, ne-li tisíce dokumentů a vy je potřebujete efektivně schvalovat, vytvářet či s nimi jinak pracovat, potřebujete robustnější systém. Už několik let ho vyvíjí v tuzemské společnosti SOCOS IT a její obchodní ředitel říká, že zdaleka nejde jen o nástroj pro největší korporace.

Od roku 2014 SOCOS IT nabízí nástroje DOCU-X DMS, který slouží pro správu dokumentů, a DOCU-X OCR, který je zaměřen na vytěžování dat z faktur, dodacích listů, objednávek, technických průkazů nebo klidně ručně psaného textu. „Cílíme na střední a velké firmy, kterým už nestačí jednoduché procesy a integrace, ale potřebují poměrně robustní řešení,“ říká obchodní ředitel SOCOS IT Jiří Cmíral. Největší zákazníci pracují v DOCU-X s miliony dokladů, stovkami databází i datových schránek a denně řeší stovky schvalovacích procesů. Digitalizace je zásadní, aby vše fungovalo.

Nejčastěji bývají ve firmách digitalizovány účetní doklady, které zaměstnanci posílají do účtárny. I díky tomu existuje řada aplikací, které s moderním zpracováním účetních dokladů, tedy faktur a účtenek, pomáhají, jenže firmy zdaleka nejsou jen o účetních dokladech. A když chtějí mít v digitální podobě všechny možné dokumenty, a to nejen na jednom místě, ale hlavně s nimi i dál pracovat, tak už musí jít jinam. Takovou potřebu před lety vycítili i v SOCOS IT a dnes mají v šesti evropských zemích včetně Maďarska, Litvy nebo Lotyšska několik stovek zákazníků. Takzvaný Document Management System, zkráceně DMS, nasazuje stále více firem.

docux1

Foto: Socos IT

V nástroji Docu-X máte všechny dokumenty a doklady na jednom místě

„Pokud máte již zavedenou nějakou aplikaci na digitalizaci účetních dokladů, může vám solidně sloužit v začátcích podnikání. Jenže s nárůstem počtu dokladů a růstem firmy si všímáte, že jejich schvalování a oběh nefunguje tak hladce jako dřív. Faktur už nemáte pouze padesát měsíčně, ale najednou stovky. Schvalovací proces již není dvoukrokový, ale potřebujete schvalovat paralelně napříč odděleními. Nebo firmami v případě holdingů. Potřebujete schvalovat i další typy dokladů jako objednávky, interní žádanky, normy a směrnice,“ vypočítává Jiří Cmíral.

Klíčové není jen to, že samotné dokumenty zdigitalizujete a v ideálním případě se ve firmě ve většině případů obejdete bez fyzického papíru, ale hlavně s nimi dokážete dál mnohem efektivněji pracovat. „Často si lidi myslí, že DMS je nějaký archiv na dokumenty. Prostě místo, kam uložím něco, co už nepoužívám, ale jednou za čas to potřebuji dohledat. Přitom DMS je primárně o procesech a automatizaci. Umíme přijmout jakýkoliv doklad, vytěžit jej, zařadit do systému. Nebo nad dokladem automaticky spustit schvalovací proces a na základě pravidel rozhodnout, kdo bude schvalovat. V DOCU-X si zákazník může namodelovat jakýkoliv scénář,“ popisuje Cmíral.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Výsledkem je, že díky komplexnímu systému má firma perfektní přehled o procesech napříč odděleními a týmy. Každý doklad lze jednoduše dohledat, je vidět, u koho čeká na schválení nebo v jakém je stavu a co v něm kdo změnil. „Můžu to měřit a zlepšovat. Nemusím si nic tisknout nebo posílat e-mailem, všichni pracují nad jediným záznamem a každá činnost je evidovaná,“ popisuje obchodní ředitel SOCOS IT.

V rámci takzvaného Workflow vytvoří DOCU-X matici, kterou se pak daný proces řídí a například napovídá, kdo má co schvalovat. Nestane se tak, že za veškeré procesy zodpovídá jedna osoba, a když firmu opustí, nastanou komplikace. Právě její znalosti a schopnosti se převedou přímo do zmíněné matice, která pak pracuje automatizovaně.

docux2

Nástroje Docu-X řeší kompletní schvalovací proces dokumentů

Jelikož se v nástroji DOCU-X sbíhají dokumenty všeho druhu, využívají jej firmy účetní, logistické, stavební, výrobní, obchodní, zkrátka všechny, které potřebují pracovat s velkým objemem lejster a dokladů. Jiří Cmíral říká, že nejčastěji jde o firmy, které mají třicet až padesát uživatelů, ale systémy jsou připravené klidně na několik stovek. Celkové digitalizaci podle něj pomohla pandemie, kdy si lidé na home office nebyli schopní předávat dokumenty fyzicky.

Každá firma postupuje v digitalizaci různě rychle. Největší výhodou DOCU-X přitom podle jeho tvůrců je, že není zaměřený pouze na jednu oblast, například zmíněné účetní doklady. Díky tomu se zákazník nemusí v digitalizaci dokumentů nijak omezovat a může v rámci jedné aplikace zdigitalizovat dokumenty všeho druhu. Jelikož jde často o citlivá data, nasazuje SOCOS IT své nástroje ve firmách primárně on-premise, tedy do prostředí zákazníka na jeho servery. Zároveň ale umí fungovat také v jakémkoliv jiném lokálním datacentru či cloudu.

apple-severance-emmy

Přečtěte si takéSkvělé komedie, sci-fi i kriminálky. Je Apple TV+ nové HBO?Skvělé komedie, napínavé sci-fi, chytré kriminálky a F1. Je Apple TV+ nové HBO?

Důležitá je pro firmy pochopitelně i cena a tady obchodní ředitel říká, že návratnost systémů pro správu dokumentů se zákazníkům často špatně vypočítává, protože firmy obvykle nemají spočítáno, jak dlouho jejich stávající procesy trvají. „Pokud se bavíme o vytěžování, tak tam je návratnost klidně do jednoho roku,“ dodává.

Partnerem článku je společnost SOCOS IT. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.