Matrix Resurrections může být jen začátek. Studio Warner Bros. je otevřené čemukoliv, s čím režisérka filmu přijde

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

neo-1

Reprofoto: Warner Bros./YouTube

Keanu Reeves jako Neo ve filmu Matrix Ressurrections

0Zobrazit komentáře

V souvislosti s Warner Bros. se teď nejvíce diskutuje o tom, zda Duna, jeden z hlavních filmů studia pro tento rok, vydělá dostatek pro schválení natočení druhé části. Vedení nicméně netroškaří v jiných ohledech a měsíce před vydáním čtvrtého Matrixu už zmiňuje otevřenost pátému nebo zvažuje další film ze světa kultovní Rodiny Sopránů. I opětovná návštěva písečné planety Arrakis prý nicméně vypadá velice nadějně.

Epické sci-fi režiséra Denise Villeneuva je v posledních dnech jednou z pár nejsledovanějších záležitostí v celém filmovém průmyslu. Aktualizované odhady výdělků se objevují i vícekrát za den, následované komentáři o tom, zda adaptaci předlohy Franka Herberta uvidíme kompletní. Duna za první týdny v kinech mimo velké trhy vydělala už skoro 130 milionů dolarů, přičemž globální tržby za první víkend by mohly přesáhnout dalších 70 milionů dolarů.

Jinými slovy to znamená jedny z nejsilnějších výsledků od začátku pandemie koronaviru. Šéfka studia Warner Bros. Ann Sarnoffová ještě před čtvrteční expanzí Duny magazínu Deadline na otázku o pokračování filmu řekla: „Bude mít Duna pokračování? Když se na ten film podíváte, vidíte, jako končí. Myslím, že na tuhle otázku znáte odpověď.“

duna

Foto: Vertical Ent.

Záběry z filmu Duna

Vedení studia k tomu navíc dodalo, že úspěch snímku neposuzuje jen podle příjmů z kin, ale také diváckých ohlasů, popularitě na HBO Max nebo dlouhodobému přínosu. Jak už jsme zmínili, ve Warner Bros. jsou prý z uměleckého zpracování nadšení a Villeneuovo dílo může být pro jejich značku důležité. Vypadá to tedy, že studio je možná do velké míry rozhodnuté, ale prozatím nechce nic oficiálně potvrdit.

S čím se naopak nezdá být žádný problém, je Matrix Resurrections. Po osmnácti letech čtvrtý díl kultovní série vyjde kolem Vánoc (česká premiéra je 23. prosince) a bude tak posledním filmem, který dostane paralelní premiéru v kinech i online. Jak jsme viděli v prvním traileru, vrátí se Neo, Trinity, a snad i Morpheus (byť v podivně mladší podobě).

Prozatím netušíme, o čem bude nové dílo Lany Wachovské, jedné z režisérské a scenáristické dvojice stojící za původní trilogií. Dlouho se mluvilo i určitém rebootu (a také upoutávka ukazuje mnoho známých prvků nebo ztrátu paměti Nea), oficiálně se ale o dalších pokračování zatím nemluvilo. Sarnoffová teď řekla: „Kdykoliv chce Lana Wachowská natočit film, jsme pro.“

Podobný komentář vyvolala i diskuze kolem prequelu slavné Rodiny Sopránů, snímku Všichni svatí mafie. Ačkoliv reakce nejsou zrovna nadšené a příjmy z kin špatné, studio film považuje za úspěch. Dal prý totiž nový život samotnému seriálu, který najednou vyskočil mezi desítku nejsledovanějších na HBO Max. Tvůrci Všech svatých mafie už zmínili, že mají zájem natočit další prequel a HBO s nimi jedná snad i o seriálu.

Takové dění demonstruje neustále rostoucí roli HBO Max v rámci byznysu jeho mateřské firmy WarnerMedia (pod níž spadá i studio Warner Bros.). Streamovací služba a televize HBO od minulého čtvrtletí dohromady narostly o 1,9 milionu předplatitelů. Jelikož o 1,8 milionu účtu přišly ve Spojených státech kvůli snížení dostupnosti, lze mluvit o 3,7 milionu nových předplatitelů. HBO a HBO Max mají teď globálně kolem 69,4 milionu aktivních účtů.

hbo-house-of-the-dragon-1

Foto: HBO

Rhaenyra a Daemon

Třetí čtvrtletí letošního roku bylo zároveň předposledním, které diváky k HBO Max může přitahovat paralelními premiérami v kinech i na streamovací službě. Kontroverze kolem hybridního uvádění dobrou pověst Warner Bros. mezi filmaři pochroumalo. Vedení se možná také proto snaží navenek komunikovat co nejvstřícnějším způsobem vzhledem k tvůrcům. Vysvětluje proto, jak výdělky z kin nejsou jediným důležitým faktorem a jak významné je rozvíjení značky.

HBO Max, které Christopher Nolan označil za „nejhorší streamovací službu“, bude pro WarnerMedia i Warner Bros. zásadní jako zdroj příjmů po kinech. Pro ně se také zkrátí doba pro exkluzivní uvádění asi na polovinu, necelých sedm týdnů. Nový distribuční model bude brzy platit i v Evropě, kam HBO Max dorazí za pár dnů. Česko se mezi země s technicky kvalitnější, obsahově bohatší a možná levnější náhradou HBO GO připojí počátkem příštího roku.