Je tady velký trailer na nový Matrix. Pokračování kultovního sci-fi ukazuje, jak hluboko králičí nora vede

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

neo-1

Reprofoto: Warner Bros./YouTube

Keanu Reeves jako Neo ve filmu Matrix Ressurrections

0Zobrazit komentáře

První Matrix platí za jeden z nejlepších akčních sci-fi filmů všech dob. Byl malou revolucí ve způsobu natáčení a geniálně vystihl nástup nové virtuální doby na přelomu tisíciletí. Bezmála dvě dekády po skončení původní trilogie se teď do kin chystá pokračování s příznačným názvem Matrix Resurrections (v češtině Matrix Zmrtvýchvstání). Právě zveřejněný trailer se snaží ukázat, že propad do snové reality bude opět hluboký.

V roce 2003 jsme naposledy viděli poměrně složité vyústění války lidí a strojů. Vyvolený Neo se pro záchranu města Sion v boji s agentem Smithem obětoval, čímž se mu podařilo mezi lidstvem a stroji vytvořit mír alespoň na nějakou dobu. Matrix se restartoval, lidé dostali možnost virtuální svět opustit a jiní si ho zase přizpůsobit. Neo a Trinity jsou mrtví.

Oba ale už jednou vstali z mrtvých. Určité opakování minulosti, ale ve výrazně obměněném hávu, zmiňoval už Architekt ve snímku Matrix Reloaded a naznačuje ho také samotný název novinky, teasery i velký trailer. Vrací se (kvůli únavě tentokrát poprvé bez své sestry) i režisérka Lana Wachovská, Neo a Trinity. Spolu nám teď chtějí předvést novou generaci akčního sci-fi.

Možná by dokonce bylo lepší si zjištění, co to znamená, nechat až do kina. Matrix Resurrections je od začátku zjevně velmi utajovaný projekt – oficiální název jsme se dozvěděli teprve před pár týdny. Také trailery původního snímku v roce 1998 byly založené na odpírání základních informací a diváci díky tomu až v sále zjistili, co vlastně Matrix je.

Ještě čtyři měsíce před premiérou o novém dílu kultovní série skoro nikdo nic nevěděl, marketingová kampaň se teď ale rozjíždí naplno. Před několika dny se na internetu začaly objevovat několikasekundové teasery shromážděné na oficiálním webu filmu, kde lze zhlédnout 180 tisíc různých verzí krátkých klipů. Mohli jsme tak zjistit, že nový Matrix bude vypadat výrazně jinak, ale opět velice stylově.

Samotný trailer odhaluje více. Vidíme Nea, jak na terapii s psychologem mluví o svých snech z Matrixu a ptá se, jestli se zbláznil. Před námi není Vyvolený, ale jen Thomas Anderson. Podobně jako hrdina před momentem procitnutí na nostalgii útočí také další prvky. Byť je Matrix Resurrections regulérní pokračování, objevuje se zdánlivě postava mladého Morphea, motivy bílého králíka a samozřejmě také modré a červené kapsle. Ohromující akce pak naznačuje nový boj o něco velkého.

Mnohé zůstává nezodpovězeno. Myslíme si, že víme, co Matrix je a jaká jsou jeho pravidla. Web filmu i upoutávky nás ale opět staví před volbu mezi modrou a červenou kapslí a my při výběru stále nevíme, na čem jsme. Jak je možné, že Neo a Trinity jsou živí? Co znamenají všechna opakování událostí, které dobře známe v jiném kontextu? V jakém čase se nový film odehrává?

Spolu s bezpočtem dalších fanoušků se tak můžeme pustit do šílených spekulací odpovídajících na tyto otázky. Možná ale budeme stejně překvapení. V červnu se objevila první reakce na testovací projekci Matrixu Resurrections, která snímek označila za zvláštní, meta, pohlcující, nečekaně humorný a obrovsky ambiciózní. Tweet, který od té doby už zmizel, dodával, že mnoho diváků se na hodnocení nejspíš neshodne.

Chad Stahelski, režisér Johna Wicka a choreograf soubojů nového Matrixu, loni o spolupráci s Lanou Wachovskou mluvil s magazínem Collider. Při tvorbě scén prý často padalo označení „totálně šílené“. Herci pak řekli, že kamerové systémy jako ty, kterými se film natáčel, nikdy dříve neviděli. Možnosti vizuálních efektů se za dvacet let výrazně posunuly a z traileru je zřejmá důležitá role, jakou sehrají.

První Matrix ale byl téměř něco více než film. Přišel v jádru s jednoduchou a ne tak docela originální myšlenkou, dokázal ji však podat způsobem, který mu dal dodnes přetrvávající vliv napříč kulturou. Podaří se to novince zopakovat? Nejspíš ne, podle propagačních materiálů si ale tvůrci dobře uvědomují, co se od nich očekává, a zároveň nás lákají na něco, co nečekáme. Mezi seriálovou Nadací, filmovou Dunou a novým Matrixem má závěr letošního roku potenciál se pro fanoušky sci-fi stát skutečně památným.

matrix

Reprofoto: Warner Bros,/YouTube

V Ressurrections se objeví i herec Jonathan Groff, známý ze seriálu Mindhunter