Max Verstappen míří do hitu Netflixu. Původně seriál F1: Touha po vítězství kritizoval za umělé drama

Nový trailer na očekávanou pátou řadu závodní série Netflixu je tady. A ukazuje i příchod jejího největšího kritika, mistra světa Maxe Verstappena.

Filip HouskaFilip Houska

verstappen1_

Foto: Red Bull Racing/Red Bull Content Pool

Mistr světa F1 Max Verstappen

0Zobrazit komentáře

Od začátku chápal, že série F1: Touha po vítězství je dělána hlavně proto, aby zvedla zájem Američanů o formuli 1. Naprosto se ale neztotožňoval s tím, jak je řada scén uměle dramaticky pojata a jak se v ní vytvářejí rivality, které prý ve skutečnosti neexistovaly. Přesto se slavný Max Verstappen, mistr světa a kritik seriálového závodního hitu Netflixu, v nové – v pořadí už páté – řadě objeví. Odhaluje to i trailer, který na další sezónu F1: Touha po vítězství právě vyšel.

Dokumentární série v originále nazvaná Formula 1: Drive to Survive, která vyobrazuje hlavní příběhy jezdců v uplynulých ročnících F1, se stala nečekaným hitem. Její první řada vyšla před čtyřmi roky a rázem se kvůli své dramatičnosti i zpracování stala jedním z největších dokumentárních hitů Netflixu. Diváci prahnuli po dalších sezónách, proto dosud populární streamovací služba naservírovala rovnou čtyři.

Každá z nich se zaobírá uplynulou sezónou formule 1 a obsahuje výpovědi jezdců i členů jejich závodních stájí. Obzvlášť velké ohlasy vzbudila čtvrtá řada, která vyšla loni – během úvodního víkendu, co dorazila na Netflix, si ji pustilo přes čtyři miliony lidí. Podstatná část z nich navíc byla ze Spojených států, země, kde F1 nikdy nebyla příliš populární. A to stačilo k tomu, aby si i Američané královskou disciplínu motorsportu oblíbili.

Podle průzkumů serveru Statista se po čtvrté sérii stalo okolo 34 procent diváků fanoušky formule 1 a začali ji častěji sledovat – jak za televizními obrazovkami, tak přímo na okruzích. Až 30 procent sledujících pak celému sportu lépe porozumělo, přičemž podobné procento se do dění ohledně F1 více vžilo. Netflix zkrátka dokázal zvýšit zájem – a značnou roli v tom hrál i fakt, že se seriál nese v dramatičtějším duchu.

Právě sázka na drama a různé menší či větší spory mezi piloty monopostů se ovšem příliš nelíbily některým závodníkům, především pak mistrovi světa Maxi Verstappenovi. Zatímco diváci se během sledování poslední sezóny tetelili blahem a užívali si každé písknutí gumy i vyjádření jezdců, slavný belgicko-nizozemský závodník stáje Red Bull Racing nešetřil kritikou. A dostalo se to až do fáze, kdy ve čtvrté sérii Touhy po vítězství odmítl hrát, respektive doplnit ji rozhovory, na čemž je dost založená.

„Chápu, že je to potřeba udělat pro zvýšení popularity v Americe, ale z mé strany jako pilota se mi nelíbí, že jsem toho součástí,“ řekl Verstappen pro agenturu AP v souvislosti s poslední řadou seriálu, kde se podle něj příliš uměle vytvářela dramata a několik věcí neodpovídalo realitě. A pokud ano, tak byly přitažené za vlasy. „Předstírali několik rivalit, které ve skutečnosti neexistují. Proto jsem se rozhodl, že se toho nebudu účastnit,“ dodal.

Čtvrtá sezóna dokumentární hitu Netflixu se týkala i vyhroceného finále v Abú Zabí z roku 2021 mezi Verstappenem a jeho úhlavním sokem, britským závodníkem Lewisem Hamiltonem, který vyvolal kontroverze kvůli možnému porušení pravidel během závodu – a hojně se rozebíralo také v médiích. Verstappenovi však titul mistra světa byl nakonec uznán. Spekuluje se, že i to možná mohl být důvod, proč Verstappen působení v seriálu odmítl.

Teď je ale situace odlišná. Verstappen otočil a řekl, že v F1: Touze po vítězství bude jeden z několika protagonistů, kterého tvůrci vyobrazí v autentických rozhovorech. Objeví se v očekávané páté řadě, která na Netflix zamíří už příští pátek 24. února a nyní fanoušky prestižního závodu láká prvním velkým trailerem, jenž naznačuje, o co v novince půjde.

Prostor v seriálu dostane jak stáj Scuderia Ferrari se svými týmovými problémy, tak cesta k vítězství mexického závodníka Sergia Péreze na okruhu ve Velké Británii, kontroverze kolem sporu o smlouvu Australana Oscara Piastriho nebo problémy italsko-australského pilota Daniela Ricciarda v barvách McLarenu. A navrch se lidé dozvědí i něco nového právě o Verstappenovi, který momentálně sedí – jak sám říká v traileru – na „pohodlném“ trůnu.