Meditace i rajčata na střeše. Pražské sídlo Amazonu oslavuje českou historii, dosáhne ale i do Mexika

V Karlíně obývá Amazon celou sedmipatrovou budovu o rozloze skoro 12 tisíc čtverečních metrů. Je tu pro 56 národností a má i meditační místnost.

Iva BrejlováIva Brejlová

Amazon

Foto: Amazon

Kanceláře Amazonu v Karlíně

Amazon je v Česku známý spíš pro své distribuční centrum – ale administrativní budova v Praze na Invalidovně, kterou firma zabrala celou, zasluhuje neméně pozornosti. V sedmi patrech se nasčítá celkem 11 933 metrů čtverečních prostoru. Všechny jsou jen pro Amazon. Plocha zahrnuje 135 větších či menších zasedacích místností a mezi nimi velmi zajímavé vybavení. Zaměstnanci tu najdou masážní křesla i třeba meditační místnost.

Do kancelářské budovy v Karlíně přestěhoval Amazon administrativní centrálu v roce 2018. Předtím sídlil v pražských Dejvicích, jenže s růstem počtu zaměstnanců se sem společnost už nevešla. Tehdy pracovníků bylo přes 600, od té doby jejich počet vyrostl na víc než dvojnásobek a loni jejich počet přesáhl 1500.

Nejen rozsahem se běžným kancelářím ty z budovy se jménem Rustonka vymykají. Jiné je tu vybavení a mnohdy i účel, který různé kouty a místnosti mají. Nechybí například masážní křesla, herní konzole PlayStation nebo Xbox, stolní fotbálek, ale také stolní tenis. Jinou volnočasovou aktivitu nebo hru nabízí každé patro, v plánu je mimo jiné šachový koutek.

Ticho pro každého

Rustonka nabízí zázemí pro sto různých týmů Amazonu. Své kanceláře má v budově HR, největší tým čítající víc než čtyři stovky lidí. Ti se starají například o administrativu spojenou s vyplácením mezd, benefity nebo třeba náborem a zaučením nových zaměstnanců.

Prostory tu mají primárně pracovníci z Amazon Services, ale pracuje zde i na sto zaměstnanců z Amazon Logistics nebo nižší desítky zaměstnanců Amazon Web Services. Jedním z největších týmů Amazon Services je třeba více než stočlenný ATO (Advertiser Trust Services), který z Prahy řídí sedm trhů včetně těch velkých, jako je Španělsko, Mexiko nebo Itálie. Ten mimo jiné zajišťuje, aby se reklamy z řad inzerentů zobrazovaly napříč všemi službami Amazonu. Zdejší HR tým pak z českých kanceláří obsluhuje nejen celou Evropu, ale také třeba Maroko či Kostariku.

Amazon

Kanceláře Amazonu jsou rozdělené na různé zóny

Pracují zde desítky IT podpůrných pracovníků. Výpadky či kolize v logistice má na starosti dvacet lidí, oddělení přitom funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Některé týmy naopak čítají třeba i jednotky zaměstnanců, protože spolupracují pouze s kolegy, kteří sídlí v zahraničí, a řeší potřebné věci online.

„Korporátní kancelář Amazonu v Karlíně není jen útulná budova, ale také coworkingový prostor s krásnými relaxačními zónami, konferenčními místnostmi plnými světla a úžasnou terasou, kde si můžete užívat výhled do zeleně a přestávky na čerstvém vzduchu. Sídlí zde mnoho různých týmů, které se často setkávají třeba v prostorné kuchyni nebo v odpočinkových zónách. Zdejší kancelářské prostředí vybízí k networkingu a vzájemné komunikaci,“ říká Anna Kryklyva, Site Leader.

Když kanceláře centra architekti připravovali, zadání znělo, že mají odrážet nejnovější trendy a každá funkční zóna má mít svůj unikátní ráz. Zasadili sem české prvky, které se odrážejí v barvách, připomínkách pražského orloje i třeba v zobrazené historii astronomie v Čechách na některých skleněných stěnách. Specifikem jsou tu i světelné instalace na zakázku a neonové nápisy.

Každé podlaží má také svoji „quiet room“, tedy tichou místnost, kde si může člověk odpočinout například po obědě. V meditačních místnostech se pořádají skupinové meditace. Zaměstnankyně, které kojí děti, mají k dispozici speciální kojicí místnosti.

Amazon

Foto: Amazon

Amazon zaměstnancům v kancelářích nabízí i meditační koutek

„V budově funguje kompostér, který sváží externí firma a po třech měsících ho distribuuje zpět na hnojení květin. Na střešní terase jsou k dispozici rajčata a bylinky, které tu pěstují. Dešťovou vodu zde využívají jako užitkovou, například na splachování,“ přidává Patrik Karkoš, Facility Manager pro Amazon.

Název Rustonka nese budova oficiálně, ale Amazon ji označuje jako PRG14. Je to jeho celosvětový systém, první tři písmena odkazují k nejbližšímu letišti, i když to pražské je odsud vzdušnou čarou asi 17 kilometrů.

Práci z kanceláří výrazně ovlivnila doba pandemie, díky které si zaměstnanci navykli pracovat z domova a do kanceláří dochází, jen když se jim to hodí. „Z interního průzkumu vyplynulo, že se zaměstnanci zpět do kanceláře v plném režimu nechystají a vyhovuje jim střídavý režim,“ přibližuje Karkoš. Každý den tak bývá v kancelářích okolo 400 lidí. Nejvíc ve středu a ve čtvrtek.

CC Premium

Partnerem článku je Amazon