Mesiáš skomírajícího kryptobyznysu? Třeba matematický génius, který mluví a paří u toho hry
Třicetiletý Sam Bankman-Fried založil, vede a většinově i vlastní kryptoburzu FTX. Pomáhá menším kryptofirmám a prý chce koupit Robinhood.
Efektivní altruismus je filosofický směr, který veškeré konání poměřuje tím, kolik dobra přinese. Navíc k tomu používá i datovou analýzu. Zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried ho praktikuje v každodenním životě i byznysu – zachraňuje jednu firmu za druhou a naplňuje tím svoje krédo, že postupně rozdá všechen majetek.
Akcie burzovní aplikace Robinhood, které jsou už několik měsíců v těžkém útlumu, vyskočily v pondělí o šestnáct procent vzhůru. Investory totiž povzbudila zpráva agentury Bloomberg o tom, že třicetiletý Bankman-Fried přemýšlí, že by Robinhood koupil. Podobným vzedmutím trhy zareagovaly několik týdnů nazpět, když oznámil, že ve firmě získal minoritní podíl 7,6 procenta.
Proč? Protože Robinhood neprožívá nejlepší období. Na burzu vstoupil před rokem a přestože to byl právě tento startup, založený Vladem Tenevem a Baiju Bhattem, kdo přivedl americké mileniály v době covidu k masivnímu zájmu o nákupy akcií přes mobilní aplikaci, jeho uživatelé jsou důvodem, že se mu teď moc nedaří. Jejich investiční aktivita ruku v ruce s ekonomikou dost ochladla, takže se ztenčily i příjmy aplikace, která za poslední rok prodělala přes tři miliardy dolarů.
Právě o mladé technologické společnosti jako Robinhood, které se soustředily na růst, ale nikoliv na generování zisku, mají teď investoři malý zájem – hodnota Robinhoodu spadla za posledního půl roku o polovinu. Když se v takový okamžik objeví zpráva, že by služba mohla získat nového majitele a že by se její akcionáři mohli dočkat výplaty svých podílů s prémií, logicky to cenu akcií vzpruží.