Messi v Miami vydělá nejvíce v historii ligy. Miliardu ročně přesáhne i díky Applu

Střílí góly, baví fanoušky, učí Američany pravému fotbalu... A také vydělává nejvyšší peníze, které kdy MLS komukoliv platila.

Filip HouskaFilip Houska

messi-4

Foto: Inter Miami CF

Lionel Messi

0Zobrazit komentáře

Fanoušci neváhají utrácet násobně vyšší peníze, aby ho v růžovém dresu viděli. Novináři se budou mačkat v úzkých místnostech, aby se ho na něco vůbec mohli zeptat. A vedení udělá vše pro to, aby mu dalo ten nejlepší prostor k přepisování klubové historie. Což souvisí také s tím, kolik Lionelu Messimu vyplácí peněz. Vždy se tak nějak tušilo, že hvězdný argentinský fotbalista bude brát více než jeho spoluhráči i soupeři, oficiálně se ale nevědělo, kolik přesně to je. Až doteď.

Lionel Messi, mnohými považovaný za nejlepšího fotbalistu planety, přešel do amerického Interu Miami z francouzského PSG letos v létě. A doslova pobláznil celý sportovní svět. I proto, že si floridskou metropoli vybral místo žhavé saúdskoarabské pouště, kde mu bohatí šejkové nabízeli údajně až 400 milionů dolarů ročně, tedy přes devět miliard korun. V Americe totiž mocný Leo pobírá podstatně méně, ale i to má své výhody.

Mistr světa a dlouholetý srdcař španělské Barcelony si v Interu Miami podle oficiálních informací hráčské asociace soutěže MLS ročně vydělá 20,4 milionu dolarů, téměř 480 milionů korun. S výjimkou tří dalších klubů je to více, než týmy MLS vydají na výplatu všech na své soupisce. Spolu s tím posunul svůj tým do čela platového žebříčku týmů americké ligy, když jeho celkové výdaje na mzdy tvoří 39,4 milionu dolarů. Více než dvojnásobek toho, co klub utratil loni.

messi-3

Přečtěte si takéPět čísel, která ukazují, jak funguje byznys tým Beckham & MessiVšechno letí vzhůru aneb Pět čísel, která ukazují, jak skvěle funguje byznysový tým Beckham & Messi

Messi se tak stal historicky nejlépe placeným hráčem MLS, když se svým platem předstihl i dosud nejvýdělečnějšího hráče, italského útočníka Lorenza Insigneho, který si v Torontu přijde na 15,4 milionů dolarů (360 milionů korun). Za ním je Xherdan Shaqiri z Chicaga Fire (8,15 milionu dolarů), Javier Hernandez z LA Galaxy (7,44 milionu dolarů) a Federico Bernardeschi z Toronta (6,3 milionu dolarů).

Ve srovnání s neméně slavným Cristianem Ronaldem, který kope za saúdskoarabský an-Nasr, jde sice o zhruba třetinovou částku, co se výdělků z čistého hraní týče, pro Messiho nicméně skoro půlmiliarda korun není zdaleka konečná. Do svého nového angažmá si přinesl i dlouhotrvající spolupráci s Adidasem, která také nějaké miliony hodí, a především navázal exkluzivní partnerství s Applem.

Díky propojení s nejhodnotnější firmou světa vznikla nová dokumentární série Messi Meets America, která je dostupná na televizní streamovací službě Apple TV+. Ukazuje dosud neviděné záběry z toho, jak Messi do Spojených států přišel a rovnou se postaral o to, aby jeho nový chlebodárce vyhrál Leagues Cup, který Inter Miami do jeho příchodu nevyhrálo.

Z byznysového hlediska je ale zajímavější to, že bude Argentinec dostávat podíly z prodejů předplatného MLS Season Pass na Apple TV+. Messi si tak za rok v Americe vydělá 50 až 60 milionů dolarů, respektive až 1,4 miliardy korun. A aby toho nebylo málo, ve smlouvě s Interem Miami má mimo jiné zahrnuto, že se za určitých podmínek může stát jeho spoluvlastníkem.

S ohledem na to se nesmí zapomínat ani na bývalého špičkového fotbalistu Davida Beckhama, který Inter Miami spoluvlastní – a prakticky ho vybudoval. Právě on byl hlavním architektem Messiho přestupu, jenž mimo jiné pomohl k tomu, aby se hodnota klubu rychle zvýšila až na 1,5 miliardy dolarů, jak zmínil jeho spoluvlastník Jorge Mas.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym