Elektrické koloběžky Lime dočasně zmizí z Prahy 2. Dle radnice ohrožovaly chodce

limes

Elektrické koloběžky Lime v Praze

0Zobrazit komentáře

Jak už tomu v Česku bývá zvykem, jen málokterá alternativa přepravy po městě zažije vřelé přivítání všech obyvatel, stejně jako místních úřadů. Komplikace potkaly služby na sdílení jízdy, půjčování aut mezi lidmi nebo třeba Uber, který s úřady zápasí dodnes, a nevyhlo se to ani miliardovému startupu Lime, jehož elektrické koloběžky dorazily do Prahy ke konci minulého měsíce.

Princip je jednoduchý – po registraci v aplikaci stačí vyhledat jednu z koloběžek v okolí, za 25 korun zahájit jízdu a pokračovat za 2 koruny za kilometr s jízdou takřka kamkoliv, kde lze zase koloběžku vrátit. A když už si na koloběžky začali především obyvatelé městských částí poblíž centra Prahy zvykat, dostala se k nim nečekaná zpráva – na území Prahy 2 byly zakázány.

Je to tak další ze snah města bojovat proti těmto alternativním službám negativní represí, místo toho, aby se snažilo rovnou vymyslet způsob, jakým bude možné koloběžky provozovat. „Momentálně jednáme s většinou městských částí Prahy, ve kterých službu provozujeme. Dialog s městem a všemi jeho místními samosprávami je pro nás nesmírně důležitý a jsme rádi, že tato jednání probíhají. Chceme být důstojným a důvěryhodným partnerem nejen pro zástupce městských částí, ale i pro jejich obyvatele, kterým můžeme nabídnout naši inovativní službu,“ říká k situaci provozní manažer startupu Lime Ondřej Široký.

I takto reagují v posledních dnech uživatelé na sociálních sítích:

Vážíme si zpětné vazby, kterou během jednání získáváme, a uděláme vše pro to, abychom situaci především v širším centru Prahy zlepšili. Chtěli bychom mimo jiné využívat stávající infrastrukturu odkládacích míst, jaká jsou například na Praze 7, a uživatele motivovat k jejich využívání. Praha 2 měla k projektu podnětné vstupy a velmi dobré připomínky, proto jsme se rozhodli vyjít jejím představitelům vstříc a provoz koloběžek v této městské části dočasně omezit. Jakmile se jednání posunou kupředu, budeme provoz zase postupně obnovovat,“ doplňuje Ondřej Široký.

lime2222

Koloběžka Lime na Praze 2

Dle městské části Prahy 2 byla nejzávažnějším problémem především bezpečnost, jelikož koloběžky byly využívány i na chodnících, kam standardně nesmí, podobně jako kdysi proběhl zákaz segwayů. Druhým problémem je odkládání na nevhodných místech – Lime totiž nikdy nevydal žádné jasné označení toho, kam lze koloběžky odkládat, stojany byste hledali jen těžko. Lime by tak měl pravidla upravit, a to včetně míst, kde budou moci koloběžky stát.

Po upozornění na všechny nedostatky, pochybení a ohrožení bezpečnosti obyvatel i návštěvníků Prahy 2 se zástupci provozovatele systému zavázali, že všechny dosud rozmístěné elektrokoloběžky z Prahy 2 dočasně odstraní a přijmou příslušná bezpečnostní opatření,“ dodala k situaci radnice MČ Prahy 2.

kretinsky

Přečtěte si takéMiliardář Daniel Křetínský kupuje téměř poloviční podíl ve firmě, která ovládá francouzský deník Le MondeMiliardář Daniel Křetínský kupuje téměř poloviční podíl ve firmě, která ovládá francouzský deník Le Monde

Informace o zákazu přišla krátce poté, co Lime začal řešit jeden z prvotních problémů po vstupu do Prahy. Uživatelé koloběžek je totiž často nechávali po ulicích poškrábané či jinak poškozené a v mnoha případech dokonce zcela přelomené. Důvodů pro to mohlo být několik, ale Lime na to i v souvislosti s problémy v zahraničí zareagoval oznámením odolnějších koloběžek.

Problém je to mimo Prahy především ve Francii, Švýcarsku, Německu či Španělsku. Nová verze se má jmenovat Lime-S Generation 3 a půjde v pořadí již o šestou iteraci mezi koloběžkami v oběhu. Vylepšená má být konstrukce i samotné odpružení či dojezd, a to o 20 kilometrů.

Nový nejhodnotnější startup světa je z Číny. ByteDance s valuací 75 miliard dolarů přeskočil Uber

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

bytedance-office
0Zobrazit komentáře

Nejhodnotnějším startupem na světě byl dlouhou dobu Uber, jemuž se podařilo v investicích vybrat už přes 24 miliard dolarů. Jeho hodnota se po poslední investici zastavila na 72 miliardách dolarů. Z Číny se však nyní zjevil startup ByteDance, který jednorázově vybral 3 miliardy dolarů, což posunulo jeho hodnotu na 75 miliard dolarů. Uber je tak odsunutý na druhou pozici.

Třímiliardovou investici do čínského ByteDance, jak informoval Bloomberg, vedla obří japonská investiční skupina SoftBank, která je shodou okolností také jedním z největších akcionářů Uberu. Pozice nejhodnotnějšího startupu na světě je pro ByteDance velmi slušným úspěchem, když vezmeme v potaz, že až dosud prakticky nebyl viděn mimo Čínu. Právě tam boduje se svou video aplikací Douyin a zpravodajským agregátorem Toutiao.

Investice od SoftBank, KKR & Co., General Atlantic a dalších má každopádně ByteDance pomoci s expanzí do zbytku světa, kam zatím za šest let svého fungování tento čínský startup příliš neexpandoval. Nicméně i v západním světě je známá jeho video aplikace Douyin, jen pod jiným názvem TikTok, a už nyní nicméně přitahuje zájem gigantů jako Tencent a Facebook.

tiktok

TikTok

TikTok je víceméně sociální sítí pro vytváření a sdílení krátkých, zejména hudebních videí, případně pro jejich živé streamování. ByteDance ostatně před rokem za miliardu dolarů koupil podobnou a u nás známější konkurenční službu musical.ly, kterou před několika měsíci s vlastník TikTokem spojil.

nfibrecare-futurenow

Přečtěte si takéČeský startup [n]fibrecare vyhrál FutureNow Startup Awards a odnáší si přes půl milionu korunČeský startup [n]fibrecare vyhrál FutureNow Startup Awards a odnáší si přes půl milionu korun

V loňském roce vykázal ByteDance příjmy ve výši 2,5 miliardy dolarů a letos cílí na téměř trojnásobek. Podobně jako mnoho dalších startupů v podobné rané fázi ale zatím stále není v zisku. To ostatně platí i o Uberu. Vedle hudebních videí tvoří základnu ByteDance o stovkách milionů uživatelů také zpravodajská služba Toutiao, která pomocí umělé inteligence sestavuje každému uživateli přehled zpráv a příběhů na míru.

Právě zpravodajský agregátor má denně stovky milionů aktivních uživatelů a lidé v něm začínají trávit podobné množství času jako ve WeChatu, což je v Číně takzvaná „superaplikace“ od Tencentu, ve které můžete telefonovat, psát zprávy, prohlížet sociální sítě a také platit – tedy většinu toho, co běžně na telefonu děláte. Ostatně to, že se ByteDance a jeho zakladatel Zhang Yiming zatím čínským gigantům Tencent a Alibaba a jejich investicím dokázali při svém rozvoji vyhnout, je vcelku pozoruhodné.

Nyní získané 3 miliardy dolarů od SoftBank a dalších investorů každopádně ByteDance posouvají na pozici nejhodnotnější startupu na světě s valuací 75 miliard dolarů a bude zajímavé sledovat, jak bude probíhat jeho expanze na západní trhy. Na dalších místech žebříčku nejhodnotnějších startupů jsou aktuálně Uber (72 miliard dolarů), jeho čínský konkurent Didi Chuxing (56 miliard dolarů), Airbnb (29 miliard dolarů) a SpaceX (21,5 miliardy dolarů).