Meta zastavila nábor zaměstnanců. Musíme plánovat opatrně, říká její šéf Zuckerberg

Turbulentní časy ve společnosti Meta pokračují. Její lídr Mark Zuckerberg oznámil, že na konci roku bude internetový gigant o něco menší.

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf Facebooku a také společnosti Meta

0Zobrazit komentáře

Minulý týden se internetem prohnala zpráva, že společnost Meta, pod kterou spadají sociální sítě Facebook, Instagram či komunikační služba WhatsApp, naskakuje na úsporný režim. Začala rušit pracovní místa a reorganizovat jednotlivá oddělení. Nyní podle zdrojů magazínu Bloomberg Mark Zuckerberg oznámil, že jeho společnost zastavuje nábor nových zaměstnanců a že se počet lidí, kteří se starají o její chod, do konce roku sníží. Mohlo by tak nastat nejzásadnější období škrtů, ke kterému se Zuckerberg od založení Facebooku v roce 2004 uchýlil.

Na pravidelném all-hands meetingu se zaměstnanci, který proběhl ve čtvrtek 29. září, Zuckerberg oznámil, že Metu čekají velké změny. Magazínu Bloomberg to potvrdil jeden z účastníků. Ve společnosti tak nyní nastane období šetření napříč většinou týmů, dokonce i v těch, které rostou. Bude pak na zodpovědnosti vedoucích jednotlivých týmů, jak si poradí se změnami v počtu zaměstnanců.

Některé budou moci přesunout do jiných oddělení, ale ti, kteří nepodávají dobrý výkon, nejspíš společnost opustí. I když se slovem „výpovědi“ jsou ve vedení Mety stále opatrní. „Doufal jsem, že ekonomická situace už bude touto dobou trochu stabilizovaná. Ale podle toho, co vidíme, tomu tak není, takže musíme plánovat konzervativně,“ řekl Zuckerberg.

Náznaky, že ve společnosti Meta končí éra rychlého růstu, přišly už v předchozích měsících. Tehdy uvedla, že zpomalí nábor nových kolegů na manažerské pozice, a zároveň odložila zaměstnání letních stážistů. Zastavení náboru, které šéf společnosti oznámil ve čtvrtek, je dle jeho slov nutné. Chce mít jistotu, že nerozšíří týmy o lidi, kteří nebudou mít v následujícím roce ve firmě žádnou roli.

Dalšími škrty v rozpočtu a zastavením náboru Meta čelí nepříznivé realitě klesajících tržeb i faktu, že inzerce už tolik nevynáší, jelikož konkurence je velká. Zejména TikTok odvádí z Instagramu stále více mladých uživatelů. Společnosti také uškodila přísnější pravidla pro ochranu osobních údajů nastolená Applem. Nyní tak nemůže cílit své reklamy tak precizně, jako tomu bylo dřív.

Do toho si Zuckerberg draze vsadil na projekt imerzivní virtuální reality metaverse, který bude dle jeho slov v následujících několika letech ztrátový. Akcie Meta Platforms v reakci na nové zprávy klesly o 3,7 procenta. Od začátku roku se propadly o 60 procent. Na konci srpna společnost prezentovala své čtvrtletní výsledky, které poprvé mezičtvrtletně klesly – dosáhly hodnoty 28,8 miliardy dolarů, což byl téměř jednoprocentní pokles oproti předchozímu roku.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym