Mezinárodní vesmírná stanice se otevře turistům. NASA bude za jednu noc účtovat 800 tisíc korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

nasa-iss-international-space-station-astronaut

Mezinárodní vesmírná stanice

0Zobrazit komentáře

Od příštího roku se otevře velmi zajímavá turistická destinace. Americká vládní agentura NASA oznámila, že začne pouštět turisty na Mezinárodní vesmírnou stanici, která ve výšce kolem 400 kilometrů obíhá na nízké oběžné dráze kolem Země. Jedná se o jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanici, ve které pravidelně operuje šestičlenná posádka. Nově mezi sebe bude přijímat i výletníky.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý pod zkratkou NASA, uvedl, že vesmírnou stanici otevře jak pro turismus, tak také pro další podnikatelské záměry, které by mohly do kasy agentury přinést nové prostředky pro financování dalších projektů. Mezi nimi je i návrat astronautů na Měsíc.

Jedná se o zásadní změnu dosavadní politiky NASA, která Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dosud odmítala komukoliv jinému než profesionálním astronautům otevřít. Nově však na ni chce vpustit nejen vesmírné turisty, ale také například firmy, které by tu mohly natáčet atraktivní reklamy. Komerční aktivity na ISS přitom byly doposud omezeny víceméně jen na vědecké experimenty.

nasa-iss-international-space-station

Mezinárodní vesmírná stanice

„Nemáme ponětí, jaký druh kreativity a nápady doslova z jiného světa mohou přijít ze soukromého sektoru,“ uvedl na dnešní konferenci Bill Gerstenmaier, šéfa lidského průzkumu v NASA, jak píše deník The Washington Post. Ať už to bude marketing, reklama nebo cokoliv dalšího, cílem je, aby NASA získala další zdroj příjmů.

Americká vládní agentura sice zatím nemá jasno, kolik by ji mělo otevření ISS pro veřejnost zajistit peněz, nicméně uvedla, že každý rok se budou moci vypravit k ISS maximálně dvě mise, přičemž zůstat budou moci astronauti až 30 dní. Očekává se, že jedno letenka pro tento vesmírný výlet by měla stát zhruba 50 milionů dolarů (přes 1,1 miliardy korun). Ty však podle všeho nepůjdou na účty NASA.

lego-apollo-11-top

Přečtěte si takéLEGO slaví 50 let od prvního výstupu na Měsíc přesnou replikou lunárního modulu Apollo 11LEGO slaví 50 let od prvního výstupu na Měsíc přesnou replikou lunárního modulu Apollo 11

Dopravit zájemce na Mezinárodní vesmírnou stanici totiž má být úkol pro SpaceX Elona Muska a Boeing, které si NASA najala – a právě tyto dvě firmy určí i cenu a další podmínky, stejně jako budou zodpovídat za připravenost pasažérů. NASA si pak bude účtovat za jídlo a další potřebné vybavení, jakmile astronauti dorazí na ISS. Jedna noc vyjde na zhruba 35 tisíc dolarů (800 tisíc korun). Za využití přístrojů pro přežití ve vesmíru a toaletu si NASA účtuje 11 250 dolarů, za další nezbytné vybavení, včetně jídla, vzduchu nebo zdravotních potřeb, pak dalších 22 500 dolarů.

international-space-station

Pohled z ISS na Zemi

NASA sleduje otevřením Mezinárodní vesmírné stanice soukromým firmám i osobám, kterých už dříve několik do útrob stanice vpustili Rusové, jeden zásadní cíl. Američané chtějí do roku 2024 vrátit člověka na Měsíc, což si vyžádá obrovské investice. Už na příští rok NASA žádá americkou vládu o dalších 1,6 miliardy dolarů navíc a uvádí, že bude potřebovat v následujících letech ještě mnohem víc, pokud má své ambice naplnit.

První soukromou posádku by NASA chtěla k Mezinárodní vesmírné stanici pustit už v příštím roce, ale záležet to bude také na úspěšnosti vývoje SpaceX a Boeingu. Obě firmy totiž pracují na kosmických lodích, které by mohly astronauty na ISS dopravit, ale zatím s lidskou posádkou nikdy neletěly a testy se odsouvají. SpaceX prozatím úspěšně letělo jen s figurínou a testování navíc narušila dubnová havárie, která nastala při zážehové zkoušce na Zemi. Zatím není jasné, kdy se loď Crew Dragon opět vrátí do provozu.

Foto: NASA

CzechCrunch Jobs